Pocitadlo.sk
Ditustat - Dávkování + příbalový leták (2023) - Výživový-doplněk.cz

Ditustat – Dávkování + příbalový leták

Obsah

Kašel umí být pěkně otravný. V podstatě jde o obranný reflex našeho těla vyvolaný podrážděním. Jelikož nikdo nežije v dokonale sterilním prostředí, dráždivých podnětů se najde kolem nás víc než dost. Kašleme všichni. Buď naše dýchací cesty podlehnou útokům virů a bakterií, nebo jsou to alergeny, které nás nutí na soustavný kašel.

Samozřejmě, žijeme v pokročilé době a neexistuje nic lehčího jako zaběhnout do lékárny a zeptat se lékárníka na prostředek, který je vhodný pro odstranění kašle. Abyste však dostali ten správný, je třeba vědět, o jaký kašel se jedná. Je rozdíl jestli máte pocit, že „vvplivnete duši“, nebo vám „chroptí“ v plicích a vykašláváte hlen.

Mluvíme o suchém dráždivém a vlhkém produktivním kašli. Na každý zabírá jiný lék.

My si řekneme něco více o suchém dráždivém kašli a přípravku Ditustat. Projdeme si jeho účinky, složení, doporučené dávkování a dostaneme se také k zkušenostem s jeho užíváním.

Kde nejvýhodněji koupit Ditustat?

Co to je?


Ditustat je volně prodejný lék ve formě kapek zařazen do skupiny antitusik. Obsahuje účinnou látku dropropizin a používá se k tlumení suchého dráždivého kašle.

Pomůže vám při kašli vyvolaném zánětem hrtanu, akutními a chronickými záněty dýchacích cest nebo alergií.

Přípravek se užívá vnitřně, dechové centrum ovlivňuje minimálně a je bezpečný i pro děti od 6 měsíců.

Jednoduše řečeno, je tu pro každého, kdo se chce zbavit kašle a nechce čekat, dokud sám odejde.

Kdo je výrobce?


Ditustat je produkt známé izraelské značky Teva Pharmaceuticals. Společnost má opravdu dlouhou historii, během níž uvedla na trh přes 1300 produktů. Jsou mezi nimi například i dobře známý Hylak Forte nebo Sudocream.

Do Čech a na Slovensko se společnost dostala v roce 2004 a v oblasti generik zastává druhou příčku největších značek na našem trhu.

Hlavní téma – kašel


Kašel je obecně označován jako symptom, není to tedy onemocnění samotné.

V podstatě je přirozený a udržuje naše dýchací cesty čisté a průchodné. Když vdechneme cizí částečky, jako jsou prach, pyl nebo cigaretový kouř, tyto se zachycují na řasinkách.

Podrážděné nervy vyšlou impuls do centra kašle. Reakcí je napnutí břišních i hrudních svalů a hrtanu. Vdechnutý vzduch zůstane uvězněn kvůli uzavřené hlasivkové štěrbině. Přetlak způsobí, že hrtan se náhle otevře a vzduch uniká velmi rychle ven spolu s nečistotami. Takto je to v pořádku.

Ve vzduchu, který vdechujeme, se však nacházejí také viry a bakterie. Když napadnou sliznici hrtanu nebo plíce, intenzita kašle se zvyšuje a tehdy už potřebujeme pomoc na jeho odstranění.

Rozeznáváme dva základní druhy kašle – suchý dráždivý nebo vlhký produktivní.

Tyto formy se však mohou během onemocnění střídat a na každou se doporučují jiné léky. Proto je důležité znát základní rozdíl a pozorovat případné změny.

 • Suchý dráždivý kašel – nevykašláváte při něm žádný hlen, čili nepomáhá při léčebném procesu a pouze zhoršuje stav sliznice napadené choroboplodnými zárodky. Záchvaty kašle jsou náhle, drsné až křečovité a zpravidla netrvají dlouho. Často vzniká během prvních dnů nachlazení. Aby nedocházelo k dráždění dýchacích cest, suchý kašel se tiší vhodnými prostředky.
 • Vlhký produktivní kašel – je doprovázen vykašláváním hlenu, a tak pomáhá při odstraňování virů a bakterií z dýchacích cest. Pokud však dojde k nahromadění hlenu, který se neuvolňuje ani pod vlivem kašle, vzniká prostředí, ve kterém se cizorodé organismy dále množí. Produktivní kašel tedy pomáhá naší obranyschopnosti, proto je třeba podpořit ho léky na uvolnění hlenů a vykašlávání.

Ditustat – mechanismus účinku


Kapky pomáhají při suchém dráždivém kašli tak, že působí přímo na příčinu.

Přípravek jako antitusikum zabraňuje dráždění nervových zakončení, a tím tlumí nutkání na kašel.

Lék v některých případech tlumí i kašel vyvolaný alergickými reakcemi, a to tak, že díky dropropizínu snižuje produkci histaminu.

Díky obsahu anýzu a máty peprné podporuje vykašlávání hlenu, čímž nabývá komplexnější účinky.

Účinky


 • tlumí suchý a dráždivý kašel při dýchacích potížích a v některých případech i kašel vyvolaný alergií
 • působí při akutních i chronických zánětech dýchacích cest provázených suchým a dráždivým kašlem
 • pomáhá při zánětu hrtanu (v případě, že kašel není doprovázen zvýšenou produkcí hlenu)
 • používá se při pneutomoraxu a při krvácení dýchacích cest různého původu

Složení


Dropropizin 22 ml/1 ml roztoku

 • zařazuje se mezi nekodeinové antitusika, no účinek odpovídá působení kodeinových léčiv, tedy přípravků na potlačení bolesti s vnitřním užíváním. Lokalizace působení je soustředěna na oblast hltanu a průdušnice. Dropropizin zabraňuje dráždění nervových zakončení, které vysílají signály do centra kašle. Má mírně antihistaminová účinky, díky tomu má schopnost ovlivňovat i kašel alergického původu. Podává se ve formě kapek nebo sirupu.
 • Anýzová silice – bylinka má charakteristickou nasládlou chuť a výrazné aroma. Odvar z anýzu se tradičně používá ke zlepšení stavu dýchacích cest během onemocnění. Rozpouští usazený hlen, čímž se snadněji vykašlává a zároveň uvolňuje nosní dutiny. Pro tyto vlastnosti se často používá v aromaterapii ve formě éterických olejů a ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu léků na kašel. Kromě toho má antibiotické vlastnosti, podporuje trávení, pomáhá při plynatosti a uvolňuje křeče.
 • Silice máty peprné – léčivé účinky rostliny jsou známy již několik tisíciletí. Obsahuje terpeny, flavonoidy a fenolové kyseliny. Často se používá při výrobě volně prodejných léků na kašel a nachlazení. Tlumí kašel a usnadňuje dýchání. Máta má i další pozitivní účinky na naše zdraví. Pomáhá při trávicích potížích jako plynatost nebo nadýmání, podporuje tvorbu žluči a tlumí tenzní bolesti hlavy.

Pomocné látky

 • polysorbát 80, monohydrát kyseliny citronové, monohydrát sodné soli sacharinu, kyselina sorbová, čištěná voda

Užívání a dávkování


 • užívejte vždy tak, jak je uvedeno v příbalovém letáku, pokud lékař nedoporučí jinak
 • děti od 6 do 12 měsíců užívají 6 kapek 3x denně
 • děti ve věku 1 až 3 roky užívají 13 kapek 3x denně
 • děti ve věku 3 až 13 let užívají 26 kapek 3x denně
 • užívání u dospělých je 52 kapek 3x denně nebo 25 kapek 6x denně
 • lék se užívá perorálně, půl hodinu před jídlem a zapíjí se tekutinou

Cena


Ditustat kapky jsou u nás dostupné bez lékařského předpisu ve dvou velikostech balení po 25 nebo 50 ml.

Podle příbalového letáku se vyrábí i balení o objemu 10 ml, ale mezi sortimentem lékáren jsme ho nenašli. Jinak lék není problém sehnat i na internetu. Například na stránce dr.max.cz.

Internetová lékárna má v nabídce Ditustat perorální kapky 25 ml za cenu 99 Kč a rovněž výhodné balení Ditustat perorální kapky 50 ml za cenu 139 Kč.

Ditustat

50 ml
126 Kč
(platí ke dni 6.1.2020)

Upozornění


 • Není určen pro: děti do 6 měsíců, osoby alergické na některou z obsažených látek, lidí s onemocněním, při kterém dochází ke zvýšené tvorbě hlenů nebo se zhoršenou funkcí sliznic, pro těhotné a kojící ženy.
 • Porada s lékařem: těhotné ženy a lidé s onemocněním jater.
 • Ditustat a jiné léky: vzájemné působení při současném užívání s jinými léky dosud není objasněno, ale doporučuje se opatrnost při sedativech. Nedoporučuje se kombinace s dalšími léky proti kašli. Pokud jste nedávno užívali, užíváte nebo plánujete užívat jiné léky, řekněte to lékaři.
 • Vedlejší účinky: jako u všech lécích, také při tomto se mohou objevit nežádoucí účinky. Objevuje se bolest hlavy, nevolnost, zvracení průjem, ospalost, zmatenost nebo slabost. Pokud se objeví jakýkoliv vedlejší účinek, přerušte užívání a vyhledejte lékaře.
 • Skladování: mimo dosah dětí na tmavém místě při teplotě do 25 °C

Výhody a nevýhody


VÝHODY

 • tlumení suchého dráždivého kašle různého původu
 • obsah účinných látek proti kašli
 • vhodný pro děti od 6 měsíců
 • dobrá dostupnost

NEVÝHODY

 • není vhodný pro těhotné a kojící ženy

Závěrečné zhodnocení


Na závěr si zopakujeme základní informace o kašli. Jde o přirozenou obrannou reakci těla, takže při občasném pokašlávání není nutno okamžitě běžet do lékárny.

Správný čas na řešení stavu je tehdy, když kašel přetrvává delší dobu, je způsoben onemocněním nebo alergií. Když přijedete do lékárny, měli byste vědět, o jakou formu kašle jde a lékárník vám doporučí vhodný přípravek.

V případě, že vám na suchý a dráždivý kašel doporučí Ditustat, nad jinou alternativou nemusíte přemýšlet.

Všichni lidé, kteří s ním mají zkušenosti jsou nadmíru spokojeni a hodnotí ho jako 100 % pomoc při suchém a dráždivém kašli. Nikdo se nestěžuje na jeho chuť, vůni, ba dokonce ani na cenu. To nás mile překvapilo, protože právě cena přípravků bývá ze strany uživatelů velmi často terčem kritiky.

Ditustat je doporučován i maminkami, které si na internetových fórech vyměňují tipy na úlevu od kašle pro své děti.

Ditustat naším testem prošel a splňuje všechna kritéria pro dobrý lék proti kašli.

Má dobré složení, působí lokálně, je vhodný pro děti, vedlejší účinky jsou minimální a spokojenost s užíváním je maximální.

PřehledZdraví

Skvělé účinky na kašel.

Balení

Různé velikosti balení.

Složení

Účinné složení.

Zaměření

Úzce zaměřený výživový doplněk.

Hlavní výhody

 • Pozitivní ohlasy a příznivá cena
 • Účinný a ověřený produkt

 • Pomáhá při zánětu dýchacích cest
 • Příznivé účinky na kašel

Rate this post
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď