Pocitadlo.sk
Dubová kůra - Gél, mast - recenze (2024) - Výživový-doplněk.cz

Dubová kůra – Gél, mast – recenze

Obsah

Příroda je jako domácí lékárnička. Je plná prostředků s léčivými účinky, které tradičně používali lidé v minulosti a stále častěji po nich sahají i dnes.

Paradoxem je, že většinou důvěřujeme přírodním surovinám z dalekých krajů a přitom malý zázrak roste také u nás. Najdete ho v každém lese, parku a možná roste i za vaším domem.

Dub je silný a mohutný strom. A stejně silný a vitální můžete být i vy. Dubová kůra chrání mohutný strom před vnějšími vlivy a stejně ochrání i vaše tělo.

Mladá kůra je plná vzácných látek s léčivými účinky. Pomůže vám s hemeroidy, ale také při chřipce. Je toho však mnohem více.

Čaj z dubové kůry posílí tělo zevnitř a gel nebo mast prospějí vaší pokožce.

Na co všechno je dubová kůra dobrá? Jaké jsou její účinky? Vše důležité o dubové kůře vám prozradí naše recenze, včetně receptu na přípravu léčivého čaje.

Kde nejvýhodněji koupit Dubovou kůru?

Co to je?


V dávných dobách starých Slovanů a Keltů byl dub považován za posvátný. Lidé věřili, že jeho síla dokáže přejít na člověka a dát mu pevné tělo a zdravého ducha.

Na strom se obracely po těžké nemoci, ba dokonce jim dával, jak věřili, důležité rady.

Dubová kůra obsahuje flavonoidy a třísloviny.

Působí protizánětlivě a má všestranné účinky na zdraví. Užívá se vnitřně jako čaj nebo zvenčí v podobě obkladů.

Její léčivá síla je známá i ve farmaceutickém průmyslu a kůra dominuje ve složení některých gelů a mastí pro léčbu hemoroidů a kožních problémů.

Jak získat dubovou kůru?


Na sběr je vhodná mladá kůra bez trhlin. Kvůli ochraně životního prostředí je vhodné kůru odebírat z čerstvě pokácených stromů. V krajních případech se odstraňují tenké vrstvy kůry z rostoucího stromu.

Kůru oddělte podélnými řezy a porušené místa nezapomeňte ošetřit štěpařským voskem.

Odebírat velké množství je zbytečné, protože dlouhodobé skladování obírá kůru o její léčivé vlastnosti. Kůra se zpracovává sušením v uzavřené místnosti chráněna před vlhkostí.

Když získá křehkou formu se zeleno-šedým nádechem, můžete ji začít používat.

Na co všechno je dobrá?


 • Hemoroidy – pověstná „zlatá žíla“ je častým problémem, který postihuje stejně ženy jako i muže. Tendence vzniku problémů stoupá s narůstajícím věkem. Jde o rozšířené cévy v oblasti análního otvoru a konečníku. Můžete si je představit jako křečové žíly. Předpokládá se, že jsou způsobeny nadměrným tlakem na žíly v konečníku nebo vrozenou poruchou pojivové tkáně. Dále jsou zde faktory, které mohou podnítit jejich tvorbu jako například onemocnění jater, chronická zácpa, těhotenství, nadváha, sedavé zaměstnání, špatná hygiena, infekce nebo dědičnost. Oblíbené čtení novin na toaletě také vašim intimním partiím neprospěje. Pokud pociťujete pálení, svědění, máte krev ve stolici, bulky v oblasti konečníku a análního otvoru, trápí vás otok, či průjem, s jistotou jde o hemeroidy.
 • Trávicí potíže – špatné trávení není nic výjimečného a prakticky trápí v menší či větší míře každého. Trávicí systém je továrnou na výrobu energie. Zpracovává přijímanou potravu, vybírá důležité látky a zbylý odpad vylučuje z těla ven. Nesprávná životospráva, onemocnění, nedostatek vitamínů a minerálů, oslabená imunita a mnohé další faktory způsobují narušení střevní mikroflóry. Objeví se průjem nebo zácpa, nadýmání, nadměrná plynatost, nepříjemné křeče a podobně. Podporou správného fungování trávicího systému se můžete vyhnout závažnějším stavem jakými je například potravinová intolerance, chronická zácpa nebo zánětlivé onemocnění střev.
 • Onemocnění ústní dutiny – ústní dutina je jakýsi přechod mezi vnějším a vnitřním prostředím. Prochází přes ni potrava, tekutiny, ale i cizorodé látky, viry a bakterie, které způsobují onemocnění a záněty. Problémy se spojují se zuby, dásněmi, sliznicemi, měkkými tkáněmi, jazykem, ale také s čelistmi. Určitě jsou vám známé afty, otok jazyka, zubní kaz nebo taková paradentóza.
 • Problémy s kůží – kůže slouží jako ochranný plášť těla, ale také jako zrcadlo vašeho zdravotního stavu. Oslabená imunita, onemocnění, nedostatek vitamínů a minerálů, alergie, ale i špatný životní styl se projeví na stavu vaší pokožky v podobě kožních onemocnění. Ekzém, suchá a šupinatá pokožka nebo plísně, jsou jen jejich malou částí, a to nemluvě o poraněních, nadměrném pocení nebo tvorbě kožního mazu.

Složení


 • Třísloviny – známé i pod pojmem taniny, představují komplex organických sloučenin nacházejících se v rostlinách, kůře i v listech dřevin. Mají stahující účinky na kůži a pozitivně působí i při průjmu a podrážděné pokožce. Dub letní je jedním z nejvýznamnějších zdrojem tříslovin.
 • Flavonoidy – jde o rostlinné barvivo. Tyto látky tvoří nejrozsáhlejší skupinu antioxidantů v rostlinné říši. Několik studií ukázalo, že jsou prospěšné pro lidské tělo. Mají protizánětlivý, antioxidační a antibakteriální účinek. Chrání buňky před oxidačním stresem a zpomalují proces stárnutí. Zvýšený příjem flavonoidů dokonce může předcházet onemocněním srdce a cév.
 • Hořčiny – pod tímto pojmem se skrývají rozmanité látky, které jsou charakteristické hořkou chutí. Dokáží zvýšit tvorbu žaludeční a žlučníkové šťávy. Tím podporují chuť k jídlu i samotné trávení. Některé druhy hořčin mají povzbuzující účinek.
 • Pryskyřice – můžeme ji označit jako „krev“ stromů. Proudí pod kůrou a můžete ji zpozorovat na místech, kde došlo k jejímu poškození. Jakoby strom krvácel. Zatímco v moderním světě má převážně průmyslové využití, lidový léčitelé objevili její pozitivní účinky na zdraví člověka. V tradiční medicíně se používá na záněty, bolesti kloubů, problémy s trávením a kůží.

Účinky


Dubová kůra je ceněna pro pozitivní působení na lidské tělo v tradiční i klasické medicíně. Její předními účinky jsou:

 • Protizánětlivý účinek – doporučuje se na ošetřování silně zanícených ran, které se obtížně hojí.
 • Dezinfekční účinek – má schopnost ničit zárodky bakterií, a tím předchází tvorbě zánětů.
 • Stahující účinek – má na kůži a sliznice, konkrétně na povrchové cévy.
 • Pomáhá zastavit krvácení.

Příprava a používání


Ze sušené dubové kůry si můžete připravit čaj nebo silný odvar, podle toho, jaký je váš zdravotní problém.

Čaj z dubové kůry

 • na vnitřní užívání. Pomáhá při trávicích potížích, onemocněních dutiny ústní a slouží jako prevence proti vzniku žlučníkových kamenů a průjmových infekcí.
 • 1 ČL dubové kůry zalijte 2 dcl vroucí vody a nechte louhovat alespoň 10 minut

Odvar z dubové kůry

 • pro venkovní použití jako obklad na hemeroidy, rány a popáleniny, zmírňuje otok a tlumí zánět. Můžete jím ošetřovat i problematickou pleť postiženou ekzémem nebo akné. Jako kloktadlo působí proti bolesti v krku a infekcím ústní dutiny.
 • 1 PL zalijte 3 dcl vody, povařte 10 minut a dalších 10 minut nechte uzavřenou dubovou kůru louhovat

Lázeň z dubové kůry

 • působí příznivě na pokožku, otevírá a čistí póry, eliminuje pocení nohou a v podobě sedavého koupele přináší úlevu při potížích s hemeroidy a křečovými žilami
 • 150 g dubové kůry povařte 10 minut v 1 litru vody a použijte jako sedavý nožní koupel nebo jako přísadu do běžného koupele. Doporučuje se půl hodina v teplé lázni.

Mast z dubové kůry

 • Dubová mast je jako farmaceutický přípravek, dostupný v lékárně. Používá se k ošetřování poraněné a popálené kůže, omrzlin, popraskané kůže a velmi dobrý účinek vykazuje při léčbě hemeroidů.
 • Doporučuje se aplikovat 2 až 3x denně na postižené místo a jemně vmasírovat do pokožky.

Cena


Dubovou kůru nemusíte tajně olupovat ze stromů v lese nebo parku. Raději zajděte do lékárny a zeptejte se na sušenou dubovou kůru, mast nebo gel.

Rovněž není problém sednout za počítač a objednat si přípravek na internetu. Cena závisí od formy a značky produktu i prodejního místa.

Zkuste si prohlédnout nabídku internetové stránky dr.max.cz. Najdete v ní různé přípravky z dubové kůry.

Například Dr.Max Dubová kůra sypaná 100 g za 49 Kč, Hemodin Dubová kůra mast 50 g za 85 Kč nebo Medpharma Dubová kůra NATURAL gel 75 g za 65 Kč.

Dubová kůra

dubová kůra

100 g
39 Kč
(platí ke dni 23.11.2019)

Upozornění


 • na vnitřní užívání používejte pouze produkt, který je pro tento účel určen
 • těhotné a kojící ženy nesmějí užívat dubovou kůru vnitřně, vnější použití však nezpůsobuje komplikace
 • vnitřní užívání se nedoporučuje v případě onemocnění srdce, vysokého krevního tlaku, svalové hypertonie, vysoké horečky, silné infekce, problémech s ledvinami nebo jater. Neaplikujte na otevřené rány.
 • dlouhodobé vnitřní užívání může vést k trávicím obtížím. Mohou se objevit vedlejší účinky v podobě alergických reakcí.

Výhody a nevýhody


VÝHODY

 • přírodní surovina
 • účinná pomoc při hemoroidech
 • nízká cena
 • dostupná ve více formách s různým způsobem použití

NEVÝHODY

 • nedoporučuje se na dlouhodobé vnitřní užívání
 • omezení pro lidi s určitými zdravotními komplikacemi

Závěrečné zhodnocení


Stromy jsou odpradávna spojovány se silou a dlouhověkostí. Možná i proto lidé začali zkoumat, zda se tyto vlastnosti dají přenést i na lidské tělo.

Dubová kůra je důkazem, že možné to je. A nejde jen o nějaké výmysly lidových léčitelů. Kůra z dubu letního se používá i na přípravu hojivých mastí a své o ní vědí i samotní lékaři.

O pozitivních účincích vás však nejvíce přesvědčí zkušenosti lidí, kteří ji používají. Jak ukazují recenze největší oblibě se těší gel a mast.

Pomáhají jim s problematickou pletí, urychlují hojení ran a zacelí i popraskané prsty.

Potvrzují i ​​účinek při problému s hemeroidy a dubovou mast doporučují jako skvělý přípravek.

Odvar z dubové kůry je spíše tématem diskusních fór na téma hemoroidů. Ke konkrétním produktem není přiřazeno mnoho komentářů, na základě kterých by se daly zhodnotit účinky.

Ať už hledáte pomoc s hemoroidy nebo všestranný přípravek na ošetřování kožních defektů, jedna věc je jistá.

Dubová kůra, pokud si ji pořídíte, určitě nezůstane jen tak ležet v lékárničce, ale najde také u vás své využití.

PřehledZdraví

Skvělé účinky na organismus.

Cena

Nízká cena a lehká dostupnost.

Složení

Účinné přírodní složení.

Zaměření

Široce zaměřený výživový doplněk.

Hlavní výhody

 • Mnoho způsobů využití
 • Účinný a ověřený produkt

 • Snadná dostupnost
 • Příznivé účinky na organismus

dubová kůra

5/5 - (1 vote)
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď