Pocitadlo.sk
Dýňový olej - Cena, účinky a použití (2024) - Výživový-doplněk.cz

Dýňový olej – Cena, účinky a použití

Obsah

Je pro vás louskání dýňových jadérek velkou zábavou? Máte rádi dýni na jakýkoliv způsob?

V takovém případě máte velké štěstí.

Dýně respektive její semínka jsou mají blahodárné účinky pro lidské zdraví.

Jistě jste zpozorovali, že samotné dýňová jádra obsahují množství šťávy respektive oleje. Právě z nich se získává vysoce ceněný dýňový olej, kterému se budeme podrobněji věnovat právě v této recenzi.

Dýňový olej se získává poctivým lisováním dýňových semen za studena.

Má pestré složení, je zdraví prospěšný a právě proto se řadí k přírodním výživovým přípravkem. I proto nesmí chybět v našem seznamu přírodních výživových přípravků pro každodenní použití.

Co to je?


Dýňový olej (lat. Cucurbita pepo) je olej, který se získává lisováním semen speciálního druhu tykve (konkrétně Tykve velkoplodé) za studena.

Ve skutečnosti jde o poměrně novodobý druh oleje, i když semínka dýně známe už poměrně dlouhá léta. Dýňový olej si jen tak snadno nespletete s jiným druhem oleje.

Snad i proto, že se vyznačuje zvláštními, neopakovatelnými vlastnostmi co se týče především své specifické vůně.

Také jeho příchuť lze přirovnat k ořechové příchuti. Je výborný během dietních kúr, protože neobsahuje žádný škodlivý druh cholesterolu.

Stejně nezatěžuje žaludek jako jiný druh rostlinného oleje a díky tomu, že se získává „přírodním“ způsobem za studena, uchovává si finální produkt všechny zdraví důležité látky.

Účinky


 • Zlepšuje funkci a zdraví prostaty, pomáhá při akutních potížích s prostatou
 • Pomáhá i při chorobách se srdcem a cévami
 • Zmírňuje problémy s vysokým cholesterolem a krevním tlakem (hypertenzí)
 • Obsažené látky v oleji zmírňují lámavost nehtů a vypadávání vlasů
 • Působí příznivě i na činnost paměti a mozku
 • Zlepšuje samotný povrch poškozené lidské pokožky
 • Pomáhá odstranit duševní neklid a znepokojení (zlepšuje náladu)
 • Napomáhá při problémech s močovými cestami
  Náš TIP

Rozhodli jste se vyzkoušet tekvicový olej? Doporučujeme jej zakoupit z ověřeného obchodu. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím s různými napodobeninami. Zobrazit v obchodě

Dýňový olej složení


Dýňový olej se řadí k lepším a zdravějším druhém rostlinných olejů, především kvůli bohatému složení.

To tvoří minerální látky (především zinek, železo, hořčík, selen) a vitaminy (především vitaminy skupiny A, B, C, E a další). Právě vyšší množství minerálních látek vytváří z tohoto druhu oleje přírodní zásobárna, která má nespočet léčivých účinků v jednom přírodním produktu, který účinně slouží k téměř jakoukoliv bolest nebo zdravotní potíže.

Minerály

Z minerálních látek je nejvíce obsažených v tomto druhu oleje zinek (v množství 10 mg), díky kterému vám nebude chybět vitálnost neboli životní síla (díky tomuto prvku lidské tělo lehčí zvládá a odolává nepříznivým podmínkám prostředí).

Také urychluje regeneraci unaveného organismu. Kromě zinku v dýňovém oleji i vyšší podíl železa (v množství 15 mg), magnézia (hořčíku v množství 4 mg) a selenu (6 mg). Možná ještě doplnit, že v oleji je také obsažen i prvek mangan, selen a fosfor.

Kromě toho dýňový olej obsahuje i velmi ceněné nenasycené mastné kyseliny, především kyselinu linolenovou (Omega-3), kyselinu linolovou (Omega-6) a kyselinu olejovou (Omega-9). Z nasycených mastných kyselin dýňový olej disponuje kyselinami stearovou a palmitovou.

Vitamíny

Ze zmíněných vitamínů dýňový olej je bohatý především na  vitamín A, B1, B2, vitamin C, D, E, F a vitamín K.

Nelze opomenout ani vyšší obsah fytosterolů a nemalé množství antioxidantů (sem spadají již zmíněné vitamíny skupiny E, které účinně bojují s tuky v těle), které účinně ničí všechny volně škodlivé látky v organismu.

Význam fytosterolů spočívá především v tom, že zmenšují pohlcování cholesterolu prostřednictvím střevní stěny (v tomto směru, zda je to správné a zdravé existuje řada odlišných studií a odborných názorů).

Kromě těchto látek se v oleji nacházejí i jiné zdraví důležité látky, jako chlorofyl, karotenoidy a fenoly.

Celkově se však v dýňovém oleji nachází více než 50 důležitých prvků pro lidské zdraví.

A to už představuje skutečně pořádnou dávku „zdraví“ v jednom produktu pro každého, kdo bere skutečně vážně a přísně celkový životní styl.

Použití a dávkování


 • Dýňový olej má všestranné použití, jednak v rámci zdravého životního stylu při problémech a potížích, které byly uvedeny v této recenzi v sekci „účinky“; využít se dá i při přípravě jídel i v kosmetice
 • Pokud ho budete užívat v rámci zdravého životního stylu, tak výrobce doporučuje užívat 2 polévkové lžíce během dne
 • Dávku je dobré rozdělit na dvakrát, 1 lžíci v ranních hodinách (ráno), 1 lžíci na konci dne (večer)
 • Děti mají užívat poloviční dávku jako dospělí
 • Olejem je možné potírat i povrch pokožky při silném vysušení nebo stejně je možné olejem potírat nehty při jejich vysoké lámavosti
 • Olej je možné používat pravidelně a dlouhodobě

Dýňový olej cena


Hned v úvodu je třeba poznamenat, že se jedná o výživový přípravek ve formě rostlinného oleje, jehož cena bude mnohem vyšší ve srovnání s běžnými rostlinnými oleji (cena je někdy až 8-násobně vyšší než při běžném rostlinném oleji, řepkovém či slunečnicovém).

Rovněž je dobré vědět, že ho běžně nekoupíte v obchodech, ale spíše v obchodech, které se zaměřují na prodej produktů zdravé výživy.

Dýňový olej je možné jej zakoupit i prostřednictvím internetu, například přes známý internetový obchod prezdravie.sk. V době psaní recenze (16.06.2018) se cena dýňového oleje pohybovala na úrovni od 9,60 € do 50 € za cca 250 ml balení.

Dýňový olej EkoMedica

dýňový olej

350 ml
Nerafinovaný olej s vysokým obsahem polynenasycených tuků
347 Kč (platí ku dňu 01.7.2018)

 

Výhodou koupě dýňového oleje prostřednictvím  internetového obchodu Prozdraví.cz spočívá v tom, že získáte výhodné dopravní již od 29 Kč.

Za pozornost rozhodně stojí i „Blesková doba dodání“ produktu a „lhůta na vrácení 6 měsíců“. Mimochodem součástí internetového prodeje je i lékařská poradna ZDARMA.

Upozornění


 Dosud nebyly zjištěny žádné nežádoucí (vedlejší) účinky při tomto výživovém přípravku. Je vhodný používat i v těhotenství a kojení, ale nejlepší bude, když se budete řídit pokyny svého lékaře nebo pokyny z příbalové informace.

 Vhodný i pro děti, opět však bude nejlépe jeho užívání u dětí konzultovat s lékařem. Neprokázaly žádné vedlejší či nežádoucí účinky při užívání s jinými léky. Třeba se řídit při užívání přípravku pokyny na obalu produktu nebo v příbalovém letáku.

 Skladovat podle pokynů výrobce. Skladovat mimo dosah dětí, při pokojové teplotě do 25 stupňů Celsia, aby se co nejdéle zachovaly vlastnosti oleje.

Výhody a nevýhody


VÝHODY

 • Vysoký podíl minerálů, vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek
 • Je výborný v rámci prevence prostaty
 • Dobrý i při dietách, protože neobsahuje žádný cholesterol
 • 100% přírodní produkt
 • Využitelný i ve studené kuchyni
 • Také ochraňuje cévy a močový měchýř
 • Účinně promašťuje pokožku a posiluje nehty / snižuje lámavost nehtů

NEVÝHODY

 • Vyšší cena produktu
 • Horší dostupnost

Naše hodnocení


Popravdě s dýňovým olejem jsem doposud neměl reálné zkušenosti s jeho užíváním a konzumováním.

Avšak po napsání této recenze už vím, že  je to jeden ze zdravějších variant rostlinných olejů, který má co nabídnout každému, komu není lhostejné zdraví.

Dýňový olej má pestré složení, které tvoří především cenné minerální látky a vysoké množství vitamínů.

Obsahuje až více než  50 zdraví prospěšných látek, což dělá z dýňového oleje skutečně vyhledávaným výživovým přípravkem v rámci zdravého životního stylu. Navíc neobsahuje žádný cholesterol a proto je vhodný i při dietách či hubnoucích kúrách.

dýňový olej

Pomáhá však ve více směrech.

Chci vyzvednout především podporu zdraví prostaty, pomoc při udržování zdravých a průchozích cév.

Kromě toho i zlepšuje činnost srdce a mozku, promašťuje suchou pokožku a účinně pomáhá i při vysoké lámavosti nehtů. Je možné jej použít i do salátů a díky oříškové chuti se hodí i na ochucení dezertů, palačinek či jiných koláčů či sladkých dobrot.

Oblíbit si ho dokážou i děti právě kvůli jeho nasládlé chuti.

Pravdou však je, že má specifickou chuť a aroma, které nemusí být hned po vůli, ale po čase si na ni zvyknete a nebudete chtít na ochucení jiný druh oleje.

Závěrečné hodnocení


Při výběru a koupi dýňového oleje je však třeba dbát na kvalitní druh dýňového oleje.

Na takový, který zůstane na talíři hustý i po půlhodince po jeho vylití, nejlépe extra panenský dýňový olej, který se vyrábí za studena a uchovává si tak všechny přírodní a cenné hodnoty i po výrobě.

Kromě nezaměnitelné chuti lze jako nevýhodu považovat skutečně několikanásobně vyšší cenu v porovnání s běžným typem rostlinného oleje. Jednou darmo, za kvalitní složení a kvalitu se platí a v tomto případě to platí doslovně.

  Náš TIP

Rozhodli jste se vyzkoušet tekvicoý olej? Doporučujeme jej zakoupit z ověřeného obchodu. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím s různými napodobeninami. Zobrazit v obchodě

Pokud jste dosud váhali se zkouškou dýňového oleje ve svém jídelníčku stejně jako já, je zřejmé, že po přečtení této recenze jistě změníte názor a budete si chtít dopřát vysoce kvalitní a výživný přírodní výživový přípravek na dlouhodobé a pravidelné užívání.

Myslím, že rozhodně si dýňový olej zaslouží, abyste mu dali šanci.

Myslete tedy na to, že není olej jako olej a že nemusíte vždy použít pouze klasický olej.

Olejem lze získat mnohem více, než jen mastnější a chutnější jídlo. Nyní je řeč o množství příznivých látek, které vám jiný druh rostlinného oleje jen těžko může dát.

Tak co řeknete, začnete si dávat každý den doušek kvalitního dýňového oleje? Dostal i vás stejně jako mě?

Zdraví

Dýňový olej pomáhá při chorobách srdce.

Cena

Široké spektrum cen. Přibližně od 250 Kč do 350 Kč.

Kvalita

Oleje jsou vyráběny z kvalitních dýní.

Použití

Dýňový olej má široké spektrum použití.

Hlavní výhody Dýňového oleje

 • Podporuje funkce mozku
 • Poporuje srdce a cévy
 • Příznivě působí na prostatu
 • Pomáhá funkcím močových cest
 • Podporuje zdravou a pěknou pokožku
 • Podporuje dobrou náladu

4.4/5 - (8 votes)
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď