Pocitadlo.sk
Nutrilon - Od kdy ho užívat + (zkušenosti) (2023) - Výživový-doplněk.cz

Nutrilon – Od kdy ho užívat + (zkušenosti)

Mateřské mléko je jedinou přirozenou výživou miminka během prvních měsíců života.

Příroda se postarala, aby obsahovalo všechny potřebné živiny pro zdravý vývoj miminka. Děti jakoby to věděli a přirozeně hledají jeho zdroj.

Někdy se však stává, že matka nemá dostatek mléka nebo se jí mléko netvoří vůbec.

Zajistit plnohodnotnou náhradu mateřského mléka je v takovém případě nezbytné.

Vychovat zdravé dítě na umělé výživě dnes již není nic výjimečného. Náhradní mléka jsou speciálně navrženy tak, aby se svým složením co nejvíce přiblížili mateřskému mléku a zajistily dítěti dostatečnou výživu.

Nutrilon je jedna z nejznámějších značek umělé výživy pro děti. Produktová řada umělé výživy zahrnuje mléka od prvních dnů, jakož i pokračovací mléka určené pro děti od 6 měsíců. Týká se toto téma i vás?

Přečtěte si, který Nutrilon máte vybrat podle věku dítěte, jak důležité látky obsahuje, jak se Nutrilon správně zamíchá a kolik stojí. A na závěr vás čeká stručný přehled zkušeností jiných maminek s Nutrilonem.

Kde nejvýhodněji koupit Nutrilon?

NáhledNázevKde koupit?Cena
Nutrilon 1
Nutrilon 1
Nutrilon 1

Co to je?


Nutrilon představuje řadu produktů speciálně vyvinutých pro výživové potřeby nejmenších. Řada náhradních mlék je inspirován mateřským mlékem.

Nutrilon je unikátní tím, že jako jediné následné mléko obsahuje směs oligosacharidů GOS/FOS, která byla podrobena klinickému testování.

Podle pediatrů je volbou číslo jedna pro matky, které nemají dostatek mateřského mléka nebo nemohou kojit své dítě z důvodu zdravotních problémů.

Doporučuje se také pro děti se speciálními výživovými požadavky v případě dědičných alergií, alergie na kravské mléko, koliky, předčasně narozených dětí i při dalších specifických případech.

Kvalitní mléčná strava je důležitá nejen v období kojení, ale i na přikrmování batolat a také jako součást výživy malých dětí. Proto Nutrilon nabízí počáteční i pokračovací mléka pro děti v různém stádiu růstu.

 • Nutrilon 1- je počáteční výživa pro kojence do 6 měsíců jako náhrada mateřského mléka
 • Nutrilon 2 – pokračovací mléko v prášku pro děti od 6 do 12 měsíců
 • Nutrilon 3 – mléčná výživa pro batolata od 12 do 24 měsíců

Kdo je výrobce?


Nutrilon je značkou předního výrobce klinické výživy pro lidi N.V. Nutricia.

Ideou společnosti je zlepšení zdraví prostřednictvím správné výživy.

Z tohoto důvodu společnost věnovala velké úsilí studiu a vývoji produktů, které pokrývají běžné i speciální výživové požadavky dětí během období, které je rozhodující pro jejich zdravý růst a vývoj.

Stejně přináší pokrokovou lékařskou výživu pro dospělé se zvýšenými požadavky na výživu.

Nutrilon jako výsledek dlouholetých studií


Cesta Nutrilonu do rukou matek po celém světě se začala v 19. století. V těch dobách děti, které nebyly kojené, dostávali čerstvé kravské mléko, které jejich jemný organismus ještě nedokázal zpracovat.

Děti neměli dostatek výživy, byly zatíženy škodlivými látkami, a proto,  bohužel, často umírali.

Tato skutečnost byla podnětem pro mlékaře Martinus Van der Hagena, který vyvinul první speciální mléko jako náhradu za to mateřské a nazval ho Nutricia.

Tento název převzala společnost, která se velmi rychle dostala do povědomí v oblasti výroby klinické výživy a přinesla na trh i speciální mléka pro diabetiky nebo pacienty s onemocněním štítné žlázy. Společnost však své úsilí primárně zaměřila na výzkum mateřského mléka, aby vytvořila recepturu, která by dělala z mlék Nutrilon plnohodnotnou náhradu mateřského mléka.

Během výzkumu došlo k zajímavým zjištěním, které inspirovaly i jiné výrobce. Poznání, že mléčné bílkoviny v kravském mléce jsou zcela odlišné od mateřského mléka, způsobilo převrat. Odborníci upravili dosud používané proteiny v umělé výživě. Správným poměrem kaseinu a syrovátky napodobily vzorec mateřského mléka.

Společnost Nutricia však pokračovala ve výzkumu a inovacích výživy pro děti. Objevily patentovanou směs oligosacharidů a prospěšných látek kopírujících funkci mateřského mléka. Výsledkem tohoto objevu je Nutrilon, jak ho známe dnes.

Umělé mléko versus kravské


Mléčná strava je pro děti v raném stádiu života základem pro zdravý vývoj a imunitu. Umělé mléko je v podstatě upraveno kravské mléko. Bílkoviny, cukry a tuky v kravském mléce jsou uparované tak, aby byly snadno stravitelné a zůstal zachován obsah laktózy.

 • Kravské mléko obsahuje živočišný tuk. Ten je v umělém mléce nahrazen rostlinným. Dítě tak dostává určité mastné kyseliny, které jsou důležité pro správnou funkci trávení a obranyschopnost.
 • Umělé mléko obsahuje probiotika a prebiotika, které jsou i v mateřském mléce. Děti potřebují dobré bakterie, aby byly jejich bříška spokojeny.
 • Mateřské mléko obsahuje vitamíny, minerály, stopové prvky a antioxidanty. Kravské mléko je buď neobsahuje, nebo jsou v něm zastoupeny v malém množství. Umělé mléko je obohacené o důležité látky, a tím se více přibližuje k přirozené stravě narozených dětí.
 • Umělé mléko obsahuje nukleotidy, které se nacházejí i v mateřském mléce. Nukleotidy jsou důležité pro vývoj trávicího ústrojí a s ním spojenou obranyschopnost dítěte.

Složení


Výrobce neupřednostňuje umělé mléko před mateřským, ale snaží se vytvořit co nejvhodnější alternativu.

Nutrilon obsahuje všechny potřebné živiny a látky, které pokrývají výživové potřeby kojenců a batolat.

Obsah a poměr látek se liší podle konkrétního typu mléka s  přihlédnutím na měnící se výživové nároky dítěte.

 • Oligosacharidy GOS/FOS – představují třetí největší složku v mateřském mléce. Jsou nezbytné pro modulaci slizničního imunitního systému. Působí na střevní mikroflóru a imunokompetentní buňky. Tím podporují celkovou obranyschopnost těla. Zkoumáním mateřského mléka odborníci vyvinuli alternativu v podobě umělé výživy s obsahem směsi oligosacharidů v poměru 9 : 1 (90 % GOS a 10 % FOS).
 • Omega 3 mastné kyseliny DHA (dokosahexaenová kyselina) – nenasycené mastné kyseliny jsou podstatné pro tvorbu buněčných membrán a působí na velkou část metabolických procesů v těle. Organismus si je však neumí vytvořit sám a získává je prostřednictvím stravy. Nacházejí se v rybách, ořechách, semínkách, olejích a podobně. Omega 3 mastné kyseliny jsou důležité pro vývoj mozku dítěte v posledních měsících těhotenství. Ženy by je měly přijímat také v období kojení. Přecházejí do mateřského mléka a zajišťují správný vývoj a růst dítěte.
 • Nukleotidy – nebo nukleové kyseliny jsou důležitou součástí výživy člověka. Nacházejí se v potravě a stejně je obsahuje i mateřské mléko. Nukleotidy jsou důležité v období růstu, stárnutí i během onemocnění, kdy má tělo zvýšené požadavky na výživu. Podporují regeneraci, metabolické, fyzické funkce a imunitní systém. Běžně se přidávají do potravin určených pro zvláštní účely.

Podrobné složení a výživové hodnoty jsou uvedeny v příbalovém letáku a můžete si je prohlédnout i na internetu.

Jak se Nutrilon připravuje?


Princip přípravy je u všech variant náhradních mlék Nutrilon stejný. Rozdíl spočívá pouze v doporučeném dávkování v závislosti na věku dítěte. Podrobné informace o dávkování jsou vyznačeny na obalu konkrétního produktu.

Základní postup:

 • důkladně si umyjte ruce a vysterilizujte všechny pomůcky, které používáte na přípravu mléka
 • v konvici převařte pitnou kojeneckou vodu a nechte vychladnout na 40 °C (cca 30 minut)
 • odpovídající množství vody vlijte do láhve a přidejte předepsané množství prášku. K dávkování používejte přiloženou odměrku a obsah zarovnejte pomocí plastové pásky, která je součástí balení.
 • láhev uzavřete a protřepejte ve svislé poloze po dobu 10 sekund, dokud se prášek zcela rozpustí
 • ověřte teplotu směsi kápnutím na vnitřní stranu zápěstí a ihned podávejte

Cena


Nutrilon počáteční a pokračovací mléka je možné dostat v lékárně, drogerii, velkém supermarketu, specializované prodejně, ale i na internetu. Jelikož jde o zdraví vašeho dítěte, nakupujte pouze u spolehlivého prodejce. Na výběr jsou různé velikosti balení po 350, 600 nebo 800 gramů. Dále si můžete vybrat velké balení nebo praktické balení na cesty.

Na oficiální stránce najdete přehled o tom, jak dlouho vám jednotlivé balení vydrží.

Například počáteční mléko Nutrilon 1 Good Sleep 800 g vystačí pro dítě do jednoho měsíce na 9 dní. Na stránce dr.max.cz ho koupíte za doporučenou cenu 329 Kč. Pokračovací mléka Nutrilon 2 Good Night nabízí nyní ve výhodném balení 6×800 g, za které zaplatíte 1794 Kč. Nutrilon 3 výhodné balení 3×600 g nabízí za akční cenu 649 Kč.

Nutrilon

nutrilon

800 g
339 Kč
(platí ke dni 7.9.2019)

Upozornění


 • Nutrilon má být součástí smíšené stravy dítěte a nemá se používat jako náhrada mateřského mléka během prvních šesti měsíců života. Jako náhrada mateřského mléka slouží pouze v případě, že matka nemá dostatek nebo žádné mateřské mléko, případně její zdravotní stav kojení neumožňuje. Rozhodnutí o zahájení podávání příkrmů, by mělo být přijímáno pouze na základě doporučení osob s kvalifikací v lékařství, výživě, farmacii nebo jiných odborníků zabývajících se péčí o matku a dítě, a to s přihlédnutím na individuální růst a vývojové potřeby konkrétního kojence.
 • při přípravě je nezbytné dodržovat striktní hygienu a doporučený postup
 • na přípravu nepoužívejte opakovaně převařenou vodu, připravenou stravu spotřebujte do 2 hodin a nespotřebovanou směs zlikvidujte
 • skladujte na suchém, chladném místě a spotřebujte do 1 měsíce po otevření balení

Výhody a nevýhody


VÝHODY

 • doporučený pediatry
 • inspirovaný mateřským mlékem
 • zajišťuje plnohodnotnou výživu dítěte
 • obohacen o vitamíny a minerály
 • různé velikosti balení
 • velmi dobrá dostupnost

NEVÝHODY

 • ať je produkt jakkoli kvalitní, nevyrovná se mateřskému mléku
 • cena

Závěrečné zhodnocení


Dítě je během prvních měsíců života závislé od výživy, kterou dostává z mateřského mléka. Ještě i nyní někteří lidé žijí v domnění, že kojení je jediný způsob, jak vychovat zdravé dítě. Samozřejmě, jde o tu nejpřirozenější a nejvhodnější cestu, ale když to situace nedovoluje, matkám nezbývá než sáhnout po adekvátní náhradě. A tou je takzvaná umělá výživa.

Osobně mohu potvrdit, že krmení kojenců náhradním mlékem je nenahraditelný způsob, jak pro něj zajistit potřebnou výživu v případě, že nemůže být kojeno. Moje švagrová na Nutrilonu odchovala dvě krásné zdravé dcery, které se ničím neliší od svých vrstevníků.

Nutrilon je považován za značku číslo jedna mezi produkty dětské stravy a výživy. Doporučují ho lékaři a podává se také v nemocnicích předčasně narozeným dětem nebo dětem, jejichž matky nemají dostatek nebo žádné mateřské mléko.

Velkou spokojenost cítit také z recenzí.

Dětičky jsou spokojeny, rostou, přibírají a u některých se ztratili i počáteční problémy se stolicí.

Matky si vyměňují zkušenosti s Nutrilonem na diskusních fórech a doporučují ho jako počáteční i pokračovací mléko na dokrmování v rámci smíšené stravy.

Je však nutno připomenout, že každému miminku vyhovuje něco jiného a Nutrilon nemusí vždy „sednout“. Jak uvádějí některé maminky, jejich dětem nechutnal, grckali nebo měly silně zapáchající stolici. V některých případech se však tyto počáteční reakce ztratili a matky zůstaly Nutrilonu věrné.

Mnoho žen také upřednostňuje jiné značky, a to kvůli ceně. Je pravda, že Nutrilon patří k těm dražším značkám umělé výživy, ale v případě spokojeného bříška děťátka jde o zanedbatelný fakt.

Co ještě dodat? Možná už jen toto: Nutrilon – rovná se spokojené bříško, rovná se dobrý spánek, rovná se spokojená maminka.

PřehledZdraví

Skvělé účinky na výživu kojenců.

Balení

Různé velikosti balení.

Složení

Účinné složení.

Zaměření

Úzce zaměřený výživový doplněk.

Hlavní výhody

 • Doporučený pediatry
 • Inspirovaný mateřským mlékem

 • Kvalitní složení
 • Příznivé účinky na výživu batolat

nutrilon

Rate this post
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď