Pocitadlo.sk
Paddleboard - vybíráme ten správný (2023) - Výživový-doplněk.cz

Paddleboard – vybíráme ten správný

Obsah

Několik let dozadu poznalo slovo paddleboard jen velmi malé množství lidí.

Tento sport, který se zkráceně nazývá také SUP, přišel k nám z Havajských ostrovů a každý rok si získává více a více fanoušků.

Chystáte se ho vyzkoušet i vy?

Jak si však vybrat paddleboard vhodný pro vás?

Podobnou otázku si jistě kladou mnozí, kteří by tento sport rádi vyzkoušeli.

Nejzákladnější vlastností kvalitního paddleboardu je stále držení svého tvaru.

V tomto článku se dozvíte vše potřebné k tomu, abyste si vybrali co nejkvalitnější paddleboard.

Co je to paddleboard?


Je to deska, nebo jinak řečeno nafukovací plovák, který je podobný surfu nebo surfovýmu  longboardu. Pohyb se provádí ve stoje pomocí dlouhého pádla.

SUP nebo jinak řečeno pádlování ve stoje, je momentálně jedním z nejrychleji rozšiřujících se sportů.

Vznikl jako jakési doplňkové nebo náhradní řešení pro surfaře. Využíval se zejména při špatných podmínkách na surfování, tedy v bezvětrném počasí bez vln.

Zpočátku se na místo pádla často využívali ruky.

Používání pádla, které je používáno při paddleboardingu dodnes, se začalo využívat až počátkem 60. let.

V současnosti jde o velmi populární sport, který se využívá k prozkoumání různých jezer, řek či kanálů.

Mnoho lidí ho využívá i při cvičení jógy.

Jak si vybrat nejlepší paddleboard?


Na trhu je množství značek vyrábějících nafukovací paddleboardy. Samozřejmě, ne každá z nich je kvalitní. Také velmi záleží, jaké zkušenosti máte s tímto sportem.

Při výběru nafukovacího paddleboard je totiž třeba zvážit několik věcí. Jednou z nich je pochopitelně i cena paddleboardu.

Pojďme však pěkně popořadě.

Pro koho je paddleboard vhodný?


Zda je vůbec pro vás nafukovací paddleboard vhodný je pravděpodobně vůbec první otázka, kterou byste si měli před koupí položit. My vám už nyní na ni víme odpovědět, že ano. Tento sport je určen pro všechny věkové kategorie od dětí až po seniory.

 • Děti: Mohou v tomto sportu najít skvělou zábavu, zejména kvůli jeho jednoduchosti a dostupnosti.
 • Dospělí: Kromě zlepšení fyzické kondice, mohou formou SUPU poznávat nová místa a zažít nezapomenutelné chvíle.
 • Senioři: Paddleboard se určitě doporučuje i těm nejstarším z nás. Může být pro ně skvělou formou odpočinku. Určitě pomůže i v udržování zdravotního stavu starších ročníků.

Jaké konstrukce paddleboardů známe?

Lidé, kteří přemýšlejí nad koupí paddleboardu si mohou vybrat ze dvou základních konstrukcí.

Nafukovací paddleboard


Tento druh je populární zejména pro jeho spratnosť. Víte ho jednoduše poskládat a přepravit v téměř čemkoliv. I když jde o nafukovací paddleboard, má vysokou odolnost proti různým nárazům.

Výrobní technologie nafukovacích paddleboardů


Je několik typů technologií, které se používají při výrobě tohoto zařízení. U každé je však základem několik tisíc provázků, které propojují vrch a spodek desky.

Zkráceně se pro tuto technologii používá slovo Dropsitch. Díky tomuto propojení si plovák neustále udržuje svou formu podobnou surfu.

Kromě toho se však technologie při výrobě liší. Toto jsou základní výrobní technologie nafukovacího paddleboardů:

 • Single Layer konstrukce

Tato konstrukce je vyrobena jen z jedné vrstvy. Paddleboardy vyrobené touto technologií mají nižší životnost, ale jejich prodejní cena je velmi příznivá.

Doporučují se zejména rekreačním a ne příliš náročným uživatelům. Třeba si však dávat velký pozor na případné nárazy. Značka, která pravděpodobně nejlépe reprezentuje nafukovací paddleboardy s touto technologií, je ZRAY.

 • Double Layer konstrukce

Už z názvu vyplývá, že jde o dvouvrstvou technologii s použitím dvou PVC desek. Tato konstrukce je skutečně velmi pevná. Paddleboardy této technologie se doporučují zejména těžším jezdcům. Oblíbené jsou však také u majitelů půjčoven.

Asi nejlepší značka, která tuto technologii reprezentuje, je STX.

 • Fusion konstrukce

Jde o technologii, která spojuje dobré prvky z obou předchozích konstrukcí. Jsou tam dvě vrstvy PVC, které jsou však spojovány jinou technologií.

Fusion konstrukce je pravděpodobně tím nejlepším na poli nafukovacích paddleboardů.

V minulosti mnoho lidí od ní odrazovala zejména vysoká cena.

V současnosti však značky jako Coastal nebo Shark Sups nabízejí nafukovací paddleboardy s touto technologií za příznivou cenu.

Pevný paddleboard


Pevné paddleboardy se velmi mnoho vlastnostmi podobají klasickému surfu.

Udržují si svůj tvar a velmi snadno kloužou po vodě.

Jejich jedinou nevýhodou je fakt, že na jejich uskladnění budete potřebovat trošku více místa.

Druhy paddleboardů


Známe několik druhů paddleboardů, přičemž každý z nich se může lišit různým využitím.

 • Desky do vln

Tento typ desek má zaoblené boky, které ve výsledku přesně kopírují hladinu vlny. Většinou se při nich používá pádlo s menší plochou, a to kvůli možnosti pádlovat se zvýšenou frekvencí. Tento typ desky není vhodným pro klidnou vodu.

 • Závodní desky

Konstrukce těchto desek je navrhovaná jako pro stojatou vodu, tak i pro vlny na otevřeném moři. Jsou navrženy pro co nejvyšší rychlost. Doporučují se už zkušenějším sportovcům. Rovněž se využívají mnohdy na závodech.

 • Touring SUP

Právě tento typ paddleboardů je ideální na poznávání různých zákoutí. Desky jsou užší přizpůsobeny na delší jízdy.

 • Flatwater SUP

Konstrukce vhodná zejména pro seniory nebo lidi, kteří si chtějí na vodě jen tak odpočinout. Vyznačují se velmi vysokou stabilitou zejména díky své šířce a také celkové velikosti.

 • Allround desky

Právě tento typ paddleboardů je pravděpodobně nejpoužívanějším. Desky, které jsou vhodné prakticky na všechny typy jízdy. Jsou opravdu všestranné a využívá jejich nejvíce lidí. Pokud chcete začít s paddleboarding pravděpodobně se s nimi setkáte i vy.

 • Windsurf paddleboard

Tato deska je výjimečná tím, že ji můžete využít i na windsurfing. Jednoduše na desku dokážete připevnit plachtu. Jinak se od ostatních paddleboardů nijak speciálně neliší.

 • Yoga SUP

V úvodu článku jsme zmínili, že paddleboard se často využívá i na cvičení jógy. Právě tato deska je na to ideální. Nabízí velkou stabilitu a je dostatečně široká na to, aby ste své oblíbené pózy mohli praktikovat i na vodě.

Další důležité parametry


 • Vůbec nejdůležitějším parametrem při výběru paddleboardů je nosnost.

Tento faktor je důležitý zejména kvůli tomu, že pokud se přesahuje maximální hmotnost, tak se paddleboard začne ponořovat do vody.

Při koupi si proto opravdu velmi pozorně přečtěte popis samotného paddleboardů. Měla by v něm být napsána maximální hmotnost.

Na základě této informace již určitě budete při rozhodování rozumnější.

 • Dalším důležitým faktorem je objem desky. Ten jde ruku v ruce s nosností.

Pokud jste tedy začátečník nebo rekreační sportovec, který nepotřebuje pádlovat extra rychle, měli byste se orientovat na základě výše zmíněných faktorů.

 • Samozřejmě, důležitá je i délka samotného paddleboardů.

Obecně zde platí, že čím delší deska, tím vyšší rychlost, ale horší ovladatelnost.

Jaké doplňky ke paddleboardů?


Tím nejdůležitějším doplňkem ke paddleboardů je pochopitelně pádlo, díky kterému se pohybujete. Při výběru pádla je také důležitých několik faktorů, na základě kterých si můžete vybrat.

Známe dvě základní rozdělení pádel pro paddleboardy:

 • Fixní pádlo – vyznačuje se tuhostí, díky které může člověk na paddleboardů rychle přenést sílu na takzvaný list pádla.

Tyto pádla se nejčastěji používají jako závodní nebo na divoké vlny. Samotná délka pádla závisí vždy na výšce člověka, který paddleboard ovládá.

 • Rozkládací pádlo – je využíváno zejména pro rekreační účely a při nafukovacích paddleboardech. Dá se šikovně složit na několik částí a je velmi praktické.

Určeno je zejména pro rekreační sportovce, seniory nebo začátečníky. Díky skládání si můžete také přizpůsobit jeho délku ideální pro vás.

Leash – pojistné lanko


Dalším doplňkem, který se většinou rovnou kupuje s paddleboardem je Leash nebo pojistné lanko. Díky němu vám deska nikdy neodpluje. Je základním bezpečnostním prvkem, a proto byste jeho výběr také neměli zanedbat.

Známe dva typy pojistných lanek:

 • Kroucené lanka jsou umístěny na samotném plováku. Nikdy nejsou ve vodě, čímž se vylučuje možnost zamotání například pádla do lanka. Tento typ je určen zejména pro klidné vody.
 • Rovné lanka, se nacházejí ponořené ve vodě. Díky tomu se můžete pohodlně pohybovat po celém prostoru desky. Tento typ je určen pro agresivnější vody.

Jak se jednoduše rozhodnout?


Pokud se rozhodujete, zda jít do koupě paddleboardů, určitě vám to doporučujeme. Je to skvělý prostředek na relax a objevování nových věcí.

Důležitým faktorem při jeho výběru je typ paddleboardů. Pro začátečníky a rekreační sportovce doporučujeme nafukovací paddleboard. Je velmi praktický a jeho koupí nic nezkazíte.

Určitě musíte dbát na maximální hmotnost paddleboardů, která by při vašem výběru měla hrát hlavní roli.

Určitě však nezapomeňte ani na kvalitní pádlo či pojistné lanko.

Rate this post
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď