Pocitadlo.sk
Paralen 500 - Kdy ho brát? + recenze (2024) - Výživový-doplněk.cz

Paralen 500 – Kdy ho brát? + recenze

Obsah

V období chřipek a nachlazení se to ve vzduchu jen tak hemží viry a bakteriemi.

Je to čas, kdy lékárny praskají ve švech a lidé čekají v dlouhých řadách, aby si mohli koupit svůj osvědčený lék na úlevu od horečky, bolesti a dalších doprovodných příznaků.

Někdy ani nevíte, co si máte z té rozmanité nabídky vybrat. Musíme uznat, že farmaceutický průmysl opravdu nezahálí a intenzivně pracuje na inovaci léčiv.

I přesto jsou však léky, na které nedáme dopustit. Pomáhali před deseti lety a stejně zabírají i dnes.

Paralen je stará dobrá klasika. Určitě si ještě pamatujete, jak vám ho pravidelně podávali rodiče spolu s horkým čajem na snížení horečky.

Jde o jeden z nejběžnějších léků doporučených při chřipce, nachlazení a bolestech. Aby lék nezaostával za konkurencí, je k dispozici ve více variantách, ale základní složení si zachovává dodnes.

V naší recenzi si připomeneme účinky Paralenu 500. Řekneme vám, kdy se užívá a zda si v očích uživatelů zachoval status „spolehlivého pomocníka“ při chřipce a bolesti, za kterého zaplatíte pár korun.

Kde nejvýhodněji koupit Paralen?

NáhledNázevKde koupit?Cena
Paralen 500
Paralen 500
Paralen 500

Co to je?


Paralen 500 je volně prodejný lék ve formě tablet. Obsahuje léčivo paracetamol s analgetickými a antipyretickými účinky.

Používá se k tlumení bolesti a snížení horečky. Také se doporučuje jako vhodný prostředek k potlačení doprovodných příznaků chřipky a nachlazení.

Přípravek nedráždí žaludek, a proto je vodní i pro lidi se žaludečními vředy a citlivostí na kyseliny.

Paralen 500 je vhodný pro dospělé, mládež a děti od 6 let, kteří hledají pomoc při zvýšené teplotě a běžných bolestech nebo bolestech vyvolaných infekčním onemocněním.

Pro děti do 6 let je vhodnější Paralen 125 a pro nejmenší zase Paralen čípky.

Výrobce


Výrobcem přípravku je společnost  ZentivaJe to největší český farmaceutický podnik s dlouhou historií sahající až 530 let do minulosti.

Všechno to začalo v Praze v lékárně Černý orel, z níž se stal malý podnik na výrobu léků.

Dnes je Zentiva nejrychleji rostoucí výrobce generik v Evropě s dominantním postavením v Česku, na Slovensku a v Rumunsku.

Ideologií společnosti je zajistit pacientům kvalitní, bezpečné a cenově dostupné léky a přispět k vývoji nových léčiv pro zlepšování zdravotního stavu lidí a zkvalitňování jejich života.

Paralen a bolest


Bolest je subjektivní pocit, který vzniká jako obranná reakce organismu při mechanickém poškození tkání nebo podráždění nervových zakončení. Tělo nám tak podává informaci, že je v ohrožení.

Zajímavé je, že vnímání a zvládání bolesti je vysoce individuální. To, co je pro někoho velmi bolestivé, může další člověk vnímat jako snesitelný stav.

Mohou za to naše geny, hormony a rovněž emoční stav, ve kterém se momentálně nacházíme. Když jsme pod vlivem silných emocí, bolest nemusíme registrovat a zaznamenáme ji až po zklidnění.

Bolest vzniká v důsledku probuzení receptorů bolesti, které představují nervová zakončení. Reagují na různé chemické a fyzikální podněty. Takovým podnětem jsou i prostaglandiny.

Prostaglandiny jsou chemické látky s jednoduchou strukturou, které se uvolňují při poranění nebo onemocnění.

Zvyšují citlivost nervových zakončení a způsobují zánět a otok tkání. Právě kvůli nim zvykne bolestivé místo otéct.

Paralen zastavuje syntézu prostaglandinů v centrálním nervovém systému. Mechanismus účinku tedy spočívá v potlačení produkce prostaglandinů, které vyvolávají bolest a zánět.

Paralen a horečka


Představte si lidské tělo jako ohřívací zařízení se zabudovaným termostatem, který udržuje optimální teplotu kolem 37 °C. Takovým termostatem je hypothalamus, část mozku, která reguluje tělesnou teplotu. V případě potřeby teplotu zvýší a tehdy mluvíme o horečce.

Horečka je podobně jako bolest obranným mechanismem organismu.

Tělo se tak brání vůči různým podnětům. Nejčastěji jsou to virové a bakteriální infekce. Zvýšená tělesná teplota vytváří prostředí, které patogenem nevyhovuje a hynou. Když se tělo očistí od zárodků infekce, teplota se opět znormalizuje.

Horečka může vzniknout i jako reakce na některé léky a očkování nebo jako vedlejší symptom přetrvávajících zánětlivých onemocnění.

Středně vysoká horečka do 40 °C nepředstavuje vážnější stav, ale pokud přesáhne tuto hranici, doporučuje se vyhledat lékařskou pomoc.

Paralen působí jako antipyretikum. Zvyšuje průtok krve a podporuje odvádění tepla z těla.

Takovým způsobem pomáhá hypotalamu snížit teplotu na optimální úroveň.

Paralen a chřipka


Chřipka je virové onemocnění, které se pravidelně objevuje v podobě chřipkových epidemií. Nejčastěji v zimním období, kdy je organismus více oslabený.

Virus se usadí na dýchacích cestách a rychle se přenáší při mluvení, kýchání a kašlání. Inkubační doba je velmi krátká a příznaky se mohou projevit v plné síle už do 24 hodin od nakažení.

Bolest hlavy, svalů a kloubů, vysoká horečka, zimnice, dráždivý kašel, plicní komplikace a rýma jsou jasné příznaky onemocnění. Doporučuje se klid, dostatečný pitný režim, zvýšený přísun vitaminů a izolace.

Na chřipku antibiotika neplatí. Užívání je v tomto případě zbytečnou zátěží. Širokospektrální antibiotika narušují střevní mikroflóru a oslabují imunitu. Léčba je zaměřena na zmírnění symptomů.

Paralen svým analgetickým a antipyretickým účinkem pomáhá překonat doprovodné příznaky chřipky.

Paralen Grip obsahuje navíc pseudoefedrin, který snižuje otok sliznic a dextrometorfan tlumící suchý dráždivý kašel. Díky tomu léky farmaceutické řady na bázi paralenu poskytují pacientovi větší komfort během trvání onemocnění.

Paralen pro celou rodinu


Přípravek má obrovskou výhodu v tom, že může pomoci ve stavu nouze každému členu rodiny.

Paralen 500 mohou užívat děti již od 6 let, nezatěžuje žaludek, také proto poskytuje menší omezení pro lidi s onemocněním trávicího traktu.

Aby ho mohli užívat i nejmenší děti, byl upraven do více forem s optimální koncentrací účinné látky:

 • Paralen 125 ve formě tablet pro děti od 3 let
 • Paralen SUS ve formě suspenze bez laktózy, syntetických barviv a parabenů mohou užívat děti od 3 měsíců s váhou od 5 kg
 • Paralen 100 v jednoduché aplikační formě čípků je vhodný pro děti, které dosáhly hmotnost 7 kg

Paralen a těhotenství


Budoucí maminky mohou užívat Paralen 500 na snížení horečky nebo proti bolesti hlavy.

Přirozeně, žena musí respektovat doporučené užívání a nepřekračovat doporučenou denní dávku.

Krátkodobé užívání léku v malém množství plodu neublíží. Obecně se však doporučuje, aby se těhotné ženy o užívání poradili s lékařem nebo lékárníkem.

Účinky


Paralen 500 s obsahem léčiva paracetamol má analgetické a antipyretické účinky a pomáhá při následujících stavech:

 • horečka a bolest způsobená chřipkou, nachlazením nebo jiným infekčním onemocněním
 • bolest hlavy a migréna
 • bolest zubů a hrdla
 • menstruační bolesti
 • bolesti pohybového aparátu nezánětlivého původu

Složení


Paracetamol 500 mg v jedné tabletě

 • pod odborným názvem N-acetyl-p-aminofenol je známé léčivo již tradičně používané k tlumení bolesti a snížení horečky. Je zařazeno do seznamu klíčových léčiv Světové zdravotnické organizace. Tvoří základ několika analgetik a antipyretik, používá se v různých formách a působí centrálně. Ovlivňuje tvorbu prostaglandinů a má schopnost odvádět teplo z těla. Jako lék je velmi dobře snášen, nezatěžuje žaludek a v doporučených dávkách je vhodný i pro děti. Oproti podobným léčivům má méně vedlejších účinků, které se při nízkých dávkách objevují velmi ojediněle.

Pomocné látky

 • předželatinovaný kukuřičný škrob, povidon 30, sodná sůl kroskarmelosy, kyselina stearová

Užívání a dávkování


 • vždy užívejte tak, jak je uvedeno v příbalovém letáku, pokud lékař neurčí jinak
 • tablety se užívají při jídle, pokud je užijete před jídlem zvýší se rychlost nástupu účinku
 • tablety lze půlit nebo drtit, nezapomeňte je zapít dostatkem tekutiny
 • bez porady s lékařem neužívejte přípravek déle než 1 týden. Děti bez souhlasu lékaře nemohou tablety užívat déle než 3 dny.
 • jestliže do 3 dnů obtíže neustoupí, případně se vyskytnou neobvyklé reakce, vyhledejte lékaře

Doporučené dávkování pro dospělé a mládež nad 15 let s hmotností nad 50 kg:

 • 1 – 2 tablety podle potřeby s časovým odstupem nejméně 4 hodiny
 • nejvyšší jednotlivá dávka jsou 2 tablety, maximální denní dávka je 8 tablet
 • během dlouhodobé léčby (nad 10 dní) se nesmí užívat více než 5 tablet denně

Doporučené dávkování pro děti od 6 do 15 let:

 • půl tablety až 1 tableta jako jednorázová dávka s časovým odstupem nejméně 6 hodin
 • interval zkrátit na 4 hodiny, přičemž nesmí být překročena maximální celková denní dávka
 • tabulku s doporučeným dávkováním na základě hmotnosti a tomu příslušející maximální denní dávkou naleznete v příbalovém letáku

Cena


Paralen 500 je k dispozici bez vázanosti na lékařský předpis. Koupíte ho v každé lékárně i na internetu. Cena léku je opravdu symbolická, závisí však od prodejního místa. Za 12 kusové balení zaplatíte přibližně 25 Kč.

Jako všechny léky i Paralen 500 doporučujeme nakupovat pouze u spolehlivého prodejce, a to speciálně v případě, že si ho objednáváte na internetu.

Náš tip na nákup je stránka dr.max.cz, která nabízí Paralen 500 za 35 Kč a Paralen pro děti 125 mg 20 tablet za 19 Kč.

Paralen

24 tablet
39 Kč
(platí ke dni 6.1.2020)

Upozornění


 • Přípravek není vhodný pro děti mladší 6 let nebo s hmotností nižší než 20 kg, osoby s alergií na některou s obsažených látek, s těžkým onemocněním jater nebo hemolytickou anémií a lidi, kteří mají problém s alkoholem.
 • Poraďte se s lékařem, pokud trpíte těžkou poruchou ledvin, nedostatkem enzymu glukózo-6-fosfát dehydrogenáza, přecitlivělostí na kyselinu acetylsalicylovou a při současném užívání léků na játra a jiných léků proti bolesti.
 • Těhotenství a kojení: užívání přípravku během těhotenství a kojení je podmíněno poradou s lékařem. Kojící ženy mohou přípravek užívat 1 den bez přerušení kojení.
 • Jiné léky: užívání Paralenu 500 může být kontraindikováno při současném užívání s jinými léky. Pokud nyní užíváte nebo jste v nedávné době užívali, nebo budete užívat další léky, informujte svého lékaře nebo lékárníka. Také upozorněte lékaře při předepisování jiných léků na užívání Paralenu 500. Bližší informace o možných interakcích s jinými léky naleznete v příbalovém letáku.
 • Překračování doporučených dávek zvyšuje riziko závažného poškození jater. Poškození jater se může projevit i při krátkodobém užití léčebných dávek bez předchozí poruchy funkce jater.
 • Při užívání přípravků s obsahem paracetamolu byly hlášeny život ohrožující kožní reakce, například progresivní kožní vyrážka často s puchýři nebo slizničními lézemi.
 • Vedlejší účinky: lék je dobře snášen, ale i při něm hrozí riziko vedlejších reakcí, které se však nemusí projevit u každého. Vzácně se objevuje kožní reakce a vyrážka. Podrobné informace o vedlejších příznacích jsou uvedeny v příbalovém letáku. Pokud zaznamenáte jakýkoliv z nich, přerušte užívání a vyhledejte lékaře.
 • Uchovávejte mimo dosah dětí na suchu a temnu při teplotě do 25 °C, nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti a nespotřebované balení vraťte do lékárny.

Výhody a nevýhody


VÝHODY

 • ověřená klasika proti bolesti a horečce
 • vhodný i pro děti od 6 let
 • tablety se pro snadnější podávání mohou drtit
 • nedráždí žaludek
 • bezproblémová dostupnost a opravdu nízká cena

NEVÝHODY

 • možné vedlejší účinky
 • paracetamol může poškodit játra

Závěrečné zhodnocení


Paralen znali naši prarodiče, jejich děti a také dnes je základní výbavou naší domácí lékárničky. Osobně pro mě je Paralen 500 volbou číslo jedna při horečce. Vždy zabere a pro každý případ jej nakupuji i do zásoby.

Jednoduše klasika, která nezklame. Tak se o léku vyjadřují i ​​lidé v téměř stovce recenzí na nezávislé internetové stránce. Nejde o žádné převratné zjištění, známe ho přece všichni.

Paralen 500 splňuje vše, co od léku proti bolesti očekáváte.

Můžete se spolehnout, že vždy zabere, při správném užívání nepředstavuje velké riziko, mají ho v každé lékárně a k tomu ještě ta cena!

Také si na něm nevybudujete závislost, jak se to stává při užívání podobných léků. V případě nouze se ho nezaleknou ani těhotné ženy a je bezpečný i pro děti od 6 let.

Myslím, že další diskuse na toto téma jsou zcela zbytečné a Paralen 500 má doma každý, kdo nedá na komerci a volí spolehlivost a klasiku.

PřehledZdraví

Skvělé účinky na bolest různého původu

Cena

Nízká cena.

Složení

Účinné složení.

Zaměření

Široce zaměřený výživový doplněk.

Hlavní výhody

 • Léty ověřený produkt
 • Účinný při chřipce a horečce

 • Pomáhá při migréně
 • Příznivé účinky na menstruační bolesti

4/5 - (3 votes)
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď