Pocitadlo.sk
Power jóga - pronikněte do tajů jógy (2023) - Výživový-doplněk.cz

Power jóga – pronikněte do tajů jógy

Obsah

Abychom mohli odpovědět na otázku, co je power jóga, musíme si nejprve vysvětlit pojem jógy jako takové.

Jóga je něco jako systematická technologie pro zlepšení těla, pochopení mysli a osvobození duše.

Jogíni bývají mnohem pružnější, energičtější, štíhlejší a mladistvější než lidé, kteří jógu nepraktikují. To, co se u nich odehrává navenek, je odrazem toho, co probíhá ve vnitřním systému jejich těla.

Pomocí cvičení jógy především posilujete a uklidňujete nervový systém. Podporujete také lépe prokrvování vnitřních orgánů a dopřejete svým buňkám více kyslíku.

Čistíte se od mentálního chaosu, který dokáže ničit váš život. Díky cvičení jógy dokážete věci vidět jasněji. Kultivujete svou psychiku způsobem, který vás dělá šťastnějšími, méně úzkostnými a zažíváte mír.

Na vině zdravotních problémů je stres


Jóga nabízí řadu nástrojů, které pomáhají překonávat jeden z hlavních faktorů oslabujících zdraví a tělesnou kondici mnoha lidí v moderním světě, a to nestabilní systém stresové odezvy.

Je to právě stres, což vytváří mnohé nepříjemné zdravotní stavy. Může jít o velmi nebezpečné věci. Počínaje srdečním infarktem a konče neplodností.

Úkolem jógy je proto primárně snižovat stres.

Právě pro tento účel je cvičení jógy velmi efektivní a přináší své ovoce velmi rychle.

Snižování stresu je dobré pro každého. Nejen pro nemocné a ty z nás, kteří již trpí dopadem akutního a chronického stresu.

Už jen jediná lekce jógy nebo jednoduché dechové cvičení ve vás může zanechat uklidnění a lepší soustředění.

To stojí za vyzkoušení, nemyslíte?

 Trpělivost růže přináší


Jóga je sice silná medicína, ale je třeba počítat s tím, že je to také pomalá medicína.

Neočekávejte od ní zázračné vyléčení za jedinou noc (i když pro mnoho lidí začíná přinášet prospěch právě tímto způsobem).

Jedním z hlavních rozdílů mezi jógou a dalšími přístupy léčení je to, že jóga je postavena na svých vlastních základech a v průběhu času se stává stále více účinnou.

Něco takového neplatí u většiny léků nebo při operačních zákrocích. Ty často postupně ztrácejí na efektivitě.

Z tohoto pohledu můžeme jógu přirovnat ke hře na hudební nástroj. Čím déle se mu věnujete a čím častěji cvičíte, tím lepším hráčem se stáváte.

Jóga není vhodnou léčbou pro akutní problémy. Nečekejte proto, že si jógou vyléčíte zlomeniny. Stejně urgentní stavy vyžadují chirurga a ne jogína. Takové stavy mohou být nejlépe ošetřeny klasickou medicínou.

Jóga a zdraví


Zdravotní přínosy jógy lze zčásti vysvětlit tak, že používané protahování, dechová cvičení, pohyb, hledání rovnováhy, meditace nebo posilovací cvičení zlepšují rovnováhu v těle.

Všechny zmíněné aktivity jsou prvky toho, co známe nejčastěji pod označením hatha jóga.

Poskytují mnoho přínosů, které známe i při jiných pohybových aktivitách, například při chůzi, posilování s činkami nebo biofeedbacku.

Avšak na rozdíl od většiny tréninkových systémů, kde 10 minut ubíhá někdy až bolestně pomalu, jóga dokáže člověku přinášet radost.

Mnozí lidé, kteří se jí věnují pravidelně nacházejí v ní nový a zdravý koníček.

Zjišťují, že se jóga pro ně postupem času stává stále zajímavější. Jen málokdo se bude cítit podobně při každodenním vyčerpávajícím a bolestivém tréninku v posilovně.

Příznivé účinky na každém kroku


Díky józe existuje celá posloupnost příznivých účinků:

  • Zaprvé vám umožní relaxaci.
  • Někdy také může následovat úleva od příznaků nemocí.
  • Při jejím vytrvalém praktikování (hlavně při posilovacích a protahovacích cvičeních známých jako ásany a dechových cvičeních nazývaných pránájáma) se tělo i dech stanou silnějšími.
  • Držení těla a kapacita plic se zlepšují.
  • Stejně se zlepšuje i funkce a činnost břišních orgánů, lymfatického systému a imunitního systému.
  • Člověk se postupně cítí vyrovnanější, schopnější snášet výkyvy a výbuchy různých životních událostí.

 Jóga je o harmonii


Jóga je ve skutečnosti celá o vyváženosti. Mnozí lidé mívají dojem, že tělesné cvičení jógy má za cíl být pružnějším. Tělesná pružnost však není primárním cílem cvičení ásan.

Tímto cílem je vyváženost. Někteří lidé, kteří vyhledávají jógu (především ženy), bývají velmi pružní. To co potřebují, je síla.

Jiní lidé (kam patří mnoho mužů) bývají poměrně silní. Když však přijdou na svou první lekci jógy, chybí jim pružnost.

Jiní studenti jógy bývají ochromeni strachem. Další mívají potíže s udržením motivace. Někteří zase nedokážou relaxovat.

Praktikování jógy tedy člověka posiluje právě tam, kde je to potřeba.

Jóga transformuje slabé na silné a dělá z nás vyváženějších jedinců. I cvičení ásan v ní bývá vyvážené, protože v něm bývají zahrnuty různé pozice ze všech důležitých kategorií.

V ideálních případech – pokud to umožní vaše tělesná kondice – bude vaše praktikování obsahovat některé náročnější pozice, které bývají vyvažované relaxací.

To je jedním z důvodů, proč obvyklé kurzy jógy končívají pozicí mrtvoly (Savasana – leh na zádech), která patří do kategorie pozic pro hlubokou relaxaci.

Podobně je však možné vyvažovat ásany pránájáma meditací, zpíváním, řízenou vizualizací a jinými technikami.

 Disciplína, síla a sebekontrola


Jóga nabízí celé série praktik, které umožňují soustavně se dopracovat k disciplíně, síle a sebekontrole.

Přitom ještě kultivují relaxaci, pozornost a vyrovnanost. I přesto, že původně neměla sloužit k zlepšování zdraví nebo k zajištění uzdravení z chronické nemoci, dokáže sloužit i pro tyto účely.

Kromě toho také slouží i pro provádění duchovní cesty. Mnoho lidí používá jógu k nacházení štěstí a smyslu života v tomto chaotickém světě, který se vymyká naší kontrole.

Stále přibývá vědeckých důkazů o tom, že jóga v sobě obsahuje významné terapeutické hodnoty.

Opakování je matkou jógy


Abyste prohloubily vaši Samskaru (tzn. vyjeté koleje nebo také návyky), klíčové je opakování.

V případě jógy to znamená praktikovat ji nejlépe každý den.

To je přístup, který nejefektivněji vytvoří ve vašem mozku nové neuronové propojení. Prohloubí tak nové koleje, které jste již začali vyrývat.

Jogíni zjistili, že pokud si osvojíte záměr praktikovat jógu po určitou dobu denně, velmi to pomůže k realizaci vašich plánů.

Zůstávejte však realističtí a rozhodněte se věnovat józe tolik času, kolik jste schopni. Pro začátek to klidně může být i 15 – 20 minut denně.

Přestože jsou návštěvy jógových kurzů velmi cenné, je velmi důležité cvičit individuálně. Individuální cvičení je nejlepší provádět doma.

Právě cviky power jógy jsou velmi vhodné k provádění doma.

Cvičte doma


Cvičení doma je ten nejlepší způsob, jak prohlubovat své návyky.

Jen málo lidí mívá k dispozici více než jen pár hodin týdně, které by mohly zaplnit jógou v rámci nějakého kurzu.

Pokud cesta do kurzu zabere půl hodiny a zpět také, připočteme k tomu něco na přípravu a pak dalších 90 minut trvání jedné lekce, pak jedna návštěva vás vyjde snadno až na 3 hodiny vašeho času.

Úplně stejné množství času byste ale spotřebovali, pokud budete cvičit 20 minut denně šest dní v týdnu a sedmý den si můžete ještě dopřát dokonce i hodinovou lekci.

Pokud si můžete dovolit obětovat ještě o trochu více času, pak je ideální návštěva kurzu jednou týdně v kombinaci s denním praktikováním doma.

Postačí 20 minut denně


Na první pohled by se někomu mohlo dokonce i 20 minut denně zdát docela dost. Pokud by tomu tak bylo i ve vašem případě, proč se alespoň nepokusit udělat první krůček směrem k józe?

Mohli byste se pustit například do několika minutového každodenního cvičení. To by sestávalo například jen z několika pozorných nádechů a výdechů, než se váš nový návyk vytvoří.

S novým návykům si vytvoříte i vnímavost na přínosy jógy.

Možná se vám stane, že se začnete cítit mnohem lépe. Pak začnete na cvičení jógy hledat další vhodné chvilky nebo budete mít chuť prodlužovat ty již existující.

To pak bude jasný signál, že i u vás začala probíhat vaše osobní transformace.

 Přijměte život takový, jaký je


Mějte ale na paměti, že navzdory vašim pokusům nemusíte mít možnost změnit svůj život podle tohoto nového záměru. Pokud se vám to přihodí, nezoufejte. Je to také v pořádku.

Jako první krok k životní transformaci často postačí spatřit svou skutečnost takovou, jaká je. Uvědomte si naplno, kde se nacházíte právě teď.

Třeba zpočátku nebudete schopen provádět žádné změny. Veškeré změny však nejprve začínají tím, že realitu kolem sebe začnete konečně vidět jasně.

Pokud váš první pokus nedopadne dobře, možná bude pro vás užitečné znovu zvážit své původní záměry nebo prostě vše zkoušet znovu.

Trochu víry nezaškodí


Možná jste ještě stále na pochybách, zda je pro vás cvičení jógy to pravé. V tomto případě vám doporučujeme pouze věřit.

Víra v sílu ozdravného procesu jógy vám pomůže přenést se přes těžké začátky.

Právě začátky jsou nejtěžší a pokud se vám je podaří překonat, čeká vás úspěšná kariéra jogína.

Po určitém čase vás bude pohánět dobrý pocit z cvičení a zlepšení celkového zdravotního stavu.

Bezpečnost jógy


Lékaři se shodují na tom, že pokud je jóga prováděna pečlivě a s pomocí správných instrukcí, je výjimečně bezpečná. Přináší radost a je až překvapivě efektivní.

Čím více se jí věnujete, tím účinnější se stává. Jóga dokáže udělat váš život lepším v mnoha ohledech. O některých z nich zpočátku nemusíte mít ani tušení.

Vyzkoušejte si jógu sami a sledujte, jak na vás působí. To je ten pravý jógový přístup.

Power jóga


Power jóga je styl cvičení využívající pozice z jógy.

Jedná se o cvičební styl zaměřený na posílení svalstva a tvarování celého těla, jako i o následné protažení a uvolnění.

Power jóga je vhodná jako prevence bolesti zad. Obnovuje přirozenou pružnost páteře a vyrovnává svalové dysbalance. Cvičení je vhodné pro ženy i pro muže.

Power jóga (power yoga) se začala cvičit v USA v druhé polovině devadesátých let. Tehdy několik cvičitelů jógy hledalo způsob, jak ji přiblížit širšímu okruhu lidí a učinit ji více dynamickou.

Od té doby se stala velmi populární a je zajímavou alternativou nejen k samotné józe, ale také například k aerobicu nebo pilates.

Na rozdíl od tradiční jógy, kde se v jednotlivých pozicích setrvává poměrně dlouho, se v power józe pozice dynamicky střídají. Důraz je kladen hlavně na sílu a ohebnost.

Power jóga je proto fyzicky náročnější než tradiční jóga, a může proto pomoci i při hubnutí nebo udržení váhy.

Struktura power jógy


Lekce power jógy trvá většinou 60 minut a probíhá ve skupině. Power jóga nemá přesně ustálené série cviků. Každá lekce proto může být odlišná a záleží také na cvičiteli, jaký styl preferuje. Součástí lekce power jógy jsou pozice ve stoje i na zemi.

Pozice ve stoje vedou ke zlepšení krevního oběhu a dýchání. Posilují se při nich svaly na nohou a uvolňuje se pánev a spodní část zad. Oproti tomu pozice na zemi se zaměřují zejména na páteř. Vedou k protažení spodní části zad a posílení stability horní části těla.

Kdo může cvičit power jógu?


Krátká a rychlá odpověď zní – každý.

Power jógu mohou provozovat všechny generace, většinou je o ni zájem zejména mezi ženami a dívkami, v současnosti ji ale začínají objevovat také muži, kteří chtějí zpevnit své svaly.

Pokud jste power jógu ani jógu nikdy necvičili, vyberte si kurz určený speciálně pro začátečníky, kde vám cvičitel vysvětlí základní principy a pozice.

Power jógu můžete cvičit, pokud nemáte žádné zdravotní omezení, v opačném případě se předem poraďte s lékařem.

Na co je power joga dobrá


Power jóga je výborným propojením klasické jógy s moderními druhy cvičení.

Jde o formu cvičení, po kterém se budete nejen skvěle cítit, ale vám pomůže i s hubnutím, zlepší fyzickou kondici a odstraní problémy se zády.

Stejně jako tradiční joga i power joga odbourává stres. Dokáže také uklidňovat nervový systém a rozvíjet rovnováhu a koordinaci pohybů.

Další výhodou power jógy je, že se nezaměřuje pouze na hlavní svalové skupiny. Její cvičení pozitivně ovlivňuje i na hluboko uložené stabilizační svaly. Ty pomáhají držet rovnováhu, zachovávají správné držení těla a napomáhají udržet zdravé klouby a páteř.

Co potřebujete na cvičení power jógy?


Na cvičení power jógy potřebujte zejména cvičební podložku a pohodlné sportovní oblečení, případně obuv. Pokud se používají nějaké pomůcky, většinou jsou dostupné na místě, kde kurz probíhá. Vezměte si sebou také láhev s vodou, protože se pravděpodobně docela zapotíte.

Dodržování adekvátního pitného režimu je vždy dobrý nápad.

Rate this post
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď