Pocitadlo.sk
Těhotenský test - Kdy si ho udělat? (2023) - Výživový-doplněk.cz

Těhotenský test – Kdy si ho udělat?

Obsah

Co vám jako první napadne, když má vaše menstruace zpoždění? U sexuálně aktivních žen je odpověď jednoznačná – těhotenství.

Možnost, že jste těhotná, může pro vás znamenat splnění touhy nebo vyvolá paniku a obavy, že nechráněný sex nebyl asi až tak dobrý nápad.

Ať je to jakkoli, nezůstávejte na pochybách a udělejte si těhotenský test. Jde o nejrychlejší způsob ověření gravidity v pohodlí domova.

Dnes jsou již testy spolehlivé a velmi přesné. Důležité však je, abyste si správně vybrali. Existuje několik typů a značek těhotenských testů.

Vysvětlíme vám jak fungují, na co se zaměřit při výběru a kdy je čas udělat si těhotenský test. V souvislosti s touto tématikou vám představíme digitální těhotenský test Clearblue, který patří k těm nejpřesnějším na našem trhu.

Kde nejvýhodněji koupit těhotenský test?

Co to je?


Clearblue je těhotenský digitální test s indikátorem početí s 99 % přesností. Představuje spolehlivý způsob, jak potvrdit nebo vyvrátit příznaky těhotenství.

V případě pozitivního testu dokonce ukáže, kolik týdnů těhotenství přetrvává.

Může se použít již 4 dny před menstruací a výsledek je zobrazen na přehledném displeji.

Těhotenský test Clearblue je určen pro každou ženu, u které se buď projevily příznaky těhotenství, nebo si jen myslí, že je těhotná.

Pár slov o značce


Clearblue je celosvětově uznávaná značka diagnostických produktů s 30-letou tradicí. Sídlo společnosti se nachází v Ženevě (Švýcarsko), no centrum výzkumu a vývoje je v anglickém Bedfordu.

 Clearblue spolupracuje s mnoha nezávislými odborníky, jejichž specializací je oblast plodnosti, těhotenství, antikoncepce a sexuálního zdraví.

Jak fungují těhotenské testy?


Všechny klasické těhotenské testy fungují na stejném principu.

Analyzují přítomnost hormonu choriogonadotropinu (hCG) v moči.

Tento hormon začne být vytvářen zárodkem placenty v momentě, kdy je vajíčko oplodněno. Když se vajíčko uhnízdí v děloze, produkce hCG výrazně stoupne, dostane se do krve a později do moči. Nejvyšší hodnoty hormon dosahuje v období 10. až 12. týdne, následně dochází k jeho poklesu.

Pokud test zachytí přítomnost hCG, žena je s velkou pravděpodobností těhotná. V opačném případě těhotenství vyvrátí.

Kdy se dělá těhotenský test?


Pokud si myslíte, že těhotenský test vám ukáže správný výsledek druhý den po nechráněném pohlavním styku, dovolte, abychom vás vyvedli z omylu.

Na to, aby test zachytil přítomnost hCG, a tím potvrdil nebo vyvrátil těhotenství, musí být jeho hladina na určité úrovni. A tu dosáhne asi týden po usazení vajíčka v děloze. Vajíčku také trvá několik dní, pokud se dostane přes vejcovod do cíle.

Proto lékaři doporučují použití těhotenského testu v první den předpokládané menstruace nebo po jejím vynechání.

Test se doporučuje provést ráno s prvním ranním močí nebo po uplynutí delší doby od posledního močení.

Mohou být výsledky falešné?


I v případě nejpřesnějších těhotenských testů může dojít k nesprávným výsledkům. Takové případy se stávají ojediněle, ale je třeba na ně upozornit.

Častěji dochází k falešným negativním výsledkům, kdy test ukáže, že nejste těhotná a realita je opačná. Důvodem může být příliš zředěný moč nebo krev.

Výsledek mohou ovlivnit i léky, například diuretika nebo antihistaminiky.

Falešný pozitivní test může být způsoben přítomností krve a bílkovin v moči.

Toto se často stává při infekcích gynekologického a urologického charakteru.

Dalšími faktory může být užívání léků na spaní, sedativ nebo léků na Parkinsonovu chorobu. Nesprávný pozitivní výsledek může test ukázat i při vzácném onemocnění, například při gestační trofoblastických nemoci.

Jaké jsou první příznaky těhotenství?


Jak jsme již zmínili, v momentě oplodnění začne ženské tělo produkovat hormon hCG. Ten stojí i za prvními příznaky březosti a upozorňuje ženu, že v jejím těle byl založen nový život. Tyto příznaky lze pozorovat nejdříve v čase vynechané menstruace nebo týden, či dva po ní.

 • Zpožděná menstruace – pro ženy s pravidelným cyklem je prvním signálem, že došlo k nějaké změně.
 • Nevolnost a zvracení – objevují se přibližně po měsíci po oplodnění vajíčka. Mnoho žen trápí zejména ráno, ale mohou vás překvapit v kterékoli části dne. Ustupovat začnou přibližně ve třetím trimestru, kdy začne klesat hladina hCG.
 • Únava – náhlý pocit únavy a ospalost na začátku těhotenství je rovněž způsoben tvorbou hCG a progesteronu.
 • Citlivost na pachy a změna chutí – těhotné ženy jsou více citlivé na výrazné pachy. Může se stát, že potraviny a nápoje, které jste dosud běžně konzumovali, nebudete moci ani cítit. Pravděpodobně za to mohou zase jen hormony.
 • Citlivé prsa – zvyšující se hladina hormonů ovlivňuje i stav prsů. Poměrně v časném stadiu těhotenství se stávají citlivější a napjaté, podobně jako je to při menstruaci.

Jak vybrat těhotenský test?


Jedna věc je odhodlat se k provedení těhotenského testu a druhá věc je jeho koupě. Existuje mnoho typů domácích těhotenských testů a každý se používá jinak. Více info…

Vybrat si můžete proužkový, tyčinkovitý, kazetový nebo digitální těhotenský test.

Buď se spolehnete na doporučení lékárníka nebo se řiďte hlavními kritérii, které by měl spolehlivý těhotenský test splňovat.

 • Těhotenský test by měl spolehlivě, rychle a jednoduše potvrdit nebo vyvrátit těhotenství se stejnou jistotou jako případná prohlídka u lékaře.
 • Kvalitní těhotenské testy mají přesnost, která je stanovena laboratorním testováním (99 %).
 • Spolehlivost zjišťování výsledku ovlivňuje i citlivost měření. Obvykle se setkáte s hodnotami 10 IU/ml nebo 25 IU/ml. Platí, že čím je údaj vyšší, tím je test přesnější.
 • V konečném rozhodnutí vás může ovlivnit i způsob používání. Proužkové těhotenské testy se vkládají do nádoby s močí, tyčinkové se používají přímou cestou, na kazetové je třeba moč nakapat a digitální můžete použít přímo nebo ponořit do nádoby s močí.
 • Drahé těhotenské testy nemusí být zárukou spolehlivého výsledku, ale rozhodně se nedoporučuje ani koupě příliš levných testů.

Proč si vybrat digitální těhotenský test Clearblue?


 • přesnost více než 99 % od očekávané menstruace
 • v případě pozitivního testu zobrazuje počet týdnů od doby, kdy došlo k otěhotnění
 • test lze provést již 4 dny před očekávanou menstruací
 • test je citlivý a snadno se používá
 • symbol přesýpacích hodin zobrazuje průběh testu
 • jde o jeden z nejprodávanějších těhotenských testů na světě

Postup při provádění těhotenského testu Clearblue


V případě, že těhotenský test provádíte první den očekávané menstruace, test si můžete udělat kdykoliv v průběhu dne.

Při dřívějším testování je třeba použít první ranní moč, aby byl výsledek přesný. Před ověřováním těhotenství digitálním testem, nepijte příliš mnoho tekutin.

Zhluboka se nadechněte, vyberte testovací tyčinku z fóliového obalu, sejměte modrý kryt a test okamžitě použijte.

 1. Testovací tyčinku otočte absorbční sondou směrem dolů a vložte do proudu moči na 5 sekund. Je důležité, aby zbytek testovací tyčinky zůstal suchý. Po uplynutí stanovené doby nasadíte modrý kryt zpět a tyčinku držíte ve vodorovné poloze.

Druhým způsobem použití testu je namočení absorpční sondy do nádoby se zachyceným močí.

Namočte sondu do moči směrem dolů a počkejte 20 sekund. Tyčinku vyberte, nasaďte kryt a nechte ve vodorovné poloze.

 1. Průběh testu naznačuje symbol přesýpacích hodin. Když přestanou blikat, zobrazí výsledek. Analýza výsledku trvá 3 minuty.
 2. Výsledek se zobrazí na displeji. V případě, že nejste těhotná, objeví se „mínus“. Těhotenství potvrzuje symbol „plus“, spolu s čísly označujícími počet týdnů odkdy jste těhotná. Může se stát, že indikátor týdne se zobrazí o něco později než pozitivní výsledek. Výsledek testu zůstane na displeji po dobu 24 hodin.

Cena


Digitální těhotenský test Clearblue je označen jako zdravotní pomůcka. Můžete ho koupit v kterékoli lékárně nebo objednat přes internet.

Jelikož zjišťování těhotenství je vážná věc, vždy nakupujte pouze u ověřeného prodejce, který je zárukou, že test bude spolehlivý a výsledky korektní.

Průměrná cena těhotenského testu je 180 Kč. Samozřejmě, záleží od prodejního místa a peněžní rozdíly mohou být i několik desítek korun.

Clearblue Digitální těhotenský test s ukazatelem týdnů má v nabídce i známá lékárna Dr.Max za akční cenu 167 Kč. Původní cena testu je 179 Kč, takže nyní ušetříte 12 Kč. Jde o výhodnou 7 % slevu, kterou se vyplatí využít.

Test si můžete objednat přímo na stránce www.dr.max.cz s rychlým doručením až k vám domů.

Těhotenský test

2 kusy
49 Kč
(platí ke dni 8.1.2020)

Upozornění


 • Před použitím těhotenského testu si podrobně prostudujte příbalový leták a dodržujte přesný postup a pokyny.
 • Přesnost testování je 99 % v 1. den předpokládané menstruace. Přesnost indikátoru početí je 92 %.
 • Test analyzuje přítomnost hormonu hCG, jehož hladina může být u každé ženy rozdílná. Proto existuje možnost zobrazování falešných výsledků. Nedodržení doporučeného času na provádění testu, může zvýšit riziko nesprávného výsledku.
 • Digitální těhotenský test Clearblue je určen k jednorázovému použití.
 • Těhotenský test je zdravotní pomůcka, určená pro rychlé zjištění těhotenství v prostředí domova, ale neslouží jako náhrada za lékařské vyšetření. Při pozitivním výsledku nebo v případě podezření, že negativní výsledek je falešný, absolvujte gynekologické vyšetření.

Výhody a nevýhody


VÝHODY

 • vysoká spolehlivost potvrzena spokojeností žen
 • světoznámá značka
 • hygienické balení

NEVÝHODY

 • nic není 100 % a také tento těhotenský test může ukázat falešný výsledek
 • vyšší cena
 • výsledek zmizí do 24 hodin

Závěrečné zhodnocení


Vynálezce těhotenského testu si určitě zaslouží uznání žen po celém světě.

Neexistuje jednodušší způsob, jak zjistit zda jste těhotná, nebo ne.

Pověstné „dvě čárky“ spustí lavinu radosti u párů, které po děťátku touží a negativní výsledek zase uklidní ženy, které se na roli matky ještě necítí být připraveny.

Těhotenský test je jakýmsi prvním indikátorem, který vaše podezření buď potvrdí, nebo vyvrátí. Vždy je však důležité absolvovat prohlídku u lékaře, ať je již výsledek jakýkoliv.

Může se totiž stát, že výsledek bude nesprávný. Abyste předešli zklamání nebo naopak zbytečnému stresu, vyberte si opravdu kvalitní těhotenský test.

O spolehlivosti jednotlivých testů vám nejvíce napoví doporučení a zkušenosti jiných žen.

Digitální těhotenský test Clearblue je prezentován jako jeden z nejprodávanějších a nejpřesnějších těhotenských testů.

Na základě recenzí můžeme potvrdit, že skutečně splňuje očekávání.

Co se týče spolehlivosti, získal 100 % a v žádném hodnocení nezmiňuje, že by selhal a ukázal falešný výsledek.

Mnoho žen ho upřednostnilo kvůli indikátoru termínu početí.

Oceňují snadné použití, rychlost zobrazení výsledku na přehledném displeji a hygienické použití (kryt zakryje použitou část tyčinky, zatímco čekáte na výsledek). Tyto vlastnosti jsou vyvážené cenou, která se někomu může zdát vyšší.

Malým zklamáním pro některé ženy je, že zobrazený výsledek zmizí do 24 hodin. Mnohé budoucí maminky si pozitivní test odkládají jako vzpomínku vázající se k početí dítěte. Neříkejte ale, že nemáte smartphon – to bychom vám i tak neuvěřili.

Stačí, když si vyfotíte výsledek na displeji, fotku si můžete vytisknout a založit na první stranu fotoalba vašeho děťátka.

PřehledZdraví

Skvělé účinky na na zjištění těhotenství.

Cena

Příznivá cena.

Složení

Účinné složení.

Zaměření

Úzce zaměřený výživový doplněk.

Hlavní výhody

 • Vysoká spolehlivost zjištění těhotenství
 • Účinný a ověřený produkt

 • Možnost použít v pohodlí domova
 • Rychlé zobrazení výsledku

Rate this post
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď