Pocitadlo.sk
Jak se zbavit akné - 6 šikovných rad (2024) - Výživový-doplněk.cz

Jak se zbavit akné – 6 šikovných rad

Obsah

Akné je pohromou nejen teenagery, ale často trápí i dospělé. A i když ve většině případů nejde o zdraví ohrožující vyrážky, tato chybička krásy ví nadělat řádnou pohromu se sebevědomím člověka. Receptů, jak se akné zbavit, je nepočítaně. Které z nich fungují a které jsou pouze ztrátou času a peněz?

Tuto zásadní otázku si dnes zodpovíme. Přinášíme vám několik racionálních (a odůvodněných) tipů, jak si s nepříjemným akné poradit jednou provždy.

Pokud se chcete zbavit akné pomocí krémů, přinášíme vám přehled těch nejkvalitnějších krémů, které vám pomohou v boji proti akné.

Jak se zbavit akné nebo poznej svého nepřítele


Abychom s tímto nepřítelem věděli účinně bojovat, musíme si o něm něco nastudovat. Bez znalosti prvotní příčiny je totiž náročné bojovat s následky. Co to tedy akné vlastně je?

Acne vulgaris je jedno z nejčastějších onemocnění kůže, které alespoň jednou v životě postihne více než 80% populace. Jen pro zajímavost, je rozšířenější než běžná chřipka a v medicínském názvosloví bychom ho mohli označit i za pandemii. Bohudíky, že není nakažlivé (v pravém slova smyslu).

Nejvýraznějším projevem akné jsou vyrážky. Ty vznikají zablokováním vývodů mazových žláz, což následně vede k jejich zánětu.

Na pokožce se tak objevují neestetické a nezřídka i bolestivé vřídky, nejčastěji během puberty. Akné se zvykne tvořit zejména v tzv. t-zóně, kterou tvoří čelo, nos, brada a přilehlá pokožka.

Vyrážkám však neujdou ani ramena či záda.

Jak jsme zmínili, akné je symptomatické především pro puberťáků. U většiny lidí ždímá mezi dvacátým a třicátým rokem života, vyrážky však mohou obtěžovat i starších lidí. Hodně v takových případech záleží životní styl, hygiena, ale i genetika. O tom však více později.

Přítomnost akné se odrazí především na psychice člověka. Ten trpí v důsledku vyrážek sníženým sebevědomím a vyhýbá se společenským situacím.

 Po nešetrném vytištění vředů, případně jejich škrábání, olupováním a podobně, zvyknou na jejich místě zůstávat jizvy. Především akné na tváři je v tomto ohledu rizikové.

Je důležité zmínit také příčiny vzniku tohoto onemocnění.

Jde především o:

  • hromadění bakterií, roztočů a kvasinek na pokožce a v pórech, zejména v důsledku nedostatečné hygieny
  • dědičnost
  • hormony a jejich zvýšená tvorba, obzvlášť v pubertě a u dívek a žen během menstruace
  • chronický stres a psychická námaha
  • užívání některých druhů léků, případně anabolických steroidů
  • kouření, pití alkoholu či konzumace drog

A teď už slibované tipy, jak se zbavit akné.

Důsledná hygiena


Právě nedostatečnými hygienickými návyky si člověk zvykne přivodit problémy s akné. Zásady, kterých je třeba držet, přitom vůbec nejsou složité.

V první řadě jde o čistotu rukou. Během dne je náročné vyhnout se doteků obličeje a právě zde často tkví kámen úrazu. Právě takto totiž člověk přenáší bakterie z místa na místo.

Vaše ruce by měly být čisté a suché (pozor, ne vyschlé a popraskané!).

K tomu vám postačí i obyčejné mýdlo.

jak se zbavit akné

Trošku jiné to je s pokožkou na obličeji. Zde může být přehnané mytí kontraproduktivní.

Vysušená pleť nemá živiny, nedokáže se bránit a nevypadá zdravě. Tvář je třeba udržovat co nejčistší, ale vše s rozumem.

Ideální je mýt si pleť dvakrát, nanejvýš třikrát denně a to s pomocí antibakteriálního mýdla. Lidé s citlivější pokožkou mohou sáhnout i po speciálních přípravcích.

Náš TIP

Kvalitní micelární voda od značky Bioderma.

Je vhodná na problematickou pleť a každodenní mytí pleti. Její výhodou je, že nedráždí oči.

Bylinky


Není žádným tajemstvím, že to nejzdravější z naší přírody člověk najde v lesích, na loukách a zahradách. Bylinky používají lidé již od nepaměti a to při léčbě onemocnění každého druhu. Dermatologické problémy nejsou výjimkou.

Logickou volbou z bylinek jsou ty, které mají výrazný protizánětlivý účinek.

Na místa s výskytem akné se doporučuje aplikovat odvar či maska ​​z nich. Lokální účinek bylinek pomáhá snižovat zarudnutí, odmašťuje, eliminuje zánět a působí preventivně před dalším vznikem vyrážek.

Řepík lékařský, resp. výluh z něj, je známý svými čistícími účinky.

Horkou vodou zalít, nechat vychladnout a natírat na poškozená místa možná i zelený čaj (ne však sáčkový), základě, jetel, petrželku či kopřivové listy. Pokud vám je blíže použití masky, tak smíchejte rozdrcený heřmánek s medem (případně bílým jogurtem) a nanášejte.

Přírodní léčba akné je minimálně tak důležitá, jako využívání chemických přípravků.

Racionalizace výživy


Nejen těžké a mastné jídla jsou postrachem pro lidi s citlivou pletí. Řada potravin a jídel má negativní vliv na tvorbu akné a pouze důslednou racionalizací vašeho jídelníčku docílíte dlouhodobou změnu.

Čemu se vyhýbat? Jak jsme již naznačili, těžkým, mastným a smaženým jídlům.

 Tvorbu akné zvykne stimulovat i zvýšená konzumace pálivých potravin a koření, mléčné výroby s vyšším obsahem tuku, hovězí maso, uzeniny, bílý cukr, bílá mouka, čokoláda, černý čaj či káva.

Není však nutné zcela vyloučit z jídelníčku (kromě těch nezdravých), některým lidem postačí jejich příjem jednoduše omezit.

Naopak, je třeba zvýšit příjem potravin obsahujících vitaminy A, B a C (především zelená zelenina, z ovoce meruňky, citrusy, z dalších potravin například ryby) a z minerálů těch, které jsou bohaté na zinek (například pšenice, přírodní rýže, luštěniny, žloutky).

jak se zbavit akné

Právě tyto živiny totiž působí preventivně proti vzniku akné, zmírňují jeho průběh a přispívají ke zdravé pokožce.

Samozřejmostí je dodržovat pitný režim, především v podobě čisté vody, doplňováním v menší míře minerálkami (ale zvládnout se to dá i bez nich). Různé limonády, džusy a ochucené nápoje zvyknou obsahovat přidaný cukr, který sám o sobě může přispět ke vzniku akné.

Nekouřit, nepít


Zde ani velmi není třeba rozepisovat se. Kouření má na pokožku velmi špatný vliv, protože neúměrně urychluje její stárnutí. Odebírá její kyslík a živiny, pleť tak působí matně a nezdravě, zvyšuje se riziko zánětů. To vede samozřejmě i k tvorbě vyrážek.

Podobné je to i s alkoholem. Ten tělo odvodňuje, což se odrazí i na pokožce, jejíž začnou chybět nutrienty, čímž se stává náchylnější i na různé dermatologické defekty. Včetně akné.

Negativní vliv drog (i na pokožku) není třeba zdůrazňovat.

Náš TIP

Lehký a rychle se vstřebávající krém je určen pro problematickou a k akné náchylnou pleť jako účinná prevence zánětlivých projevů

Domácí první pomoc


I domácí recepty na akné mají své zastoupení v našem textu. Někdy i to, co najdete v ledničce, spíži či skříňce může zabrat při problémech s vyrážkou.

Med jsme v tomto textu již zmiňovali. Dokáže pokožku hydratovat a zvláčňovat, což je v boji proti akné velmi důležité. Na navlhčenou pleť postačí nanášet tenkou vrstvu medu každé ráno a večer a při pravidelném praktikování začne akné ustupovat.

Výborným bojovníkem proti pupínky je také kokosový olej, který kromě hydratace působí také antibakteriálně.

  Náš TIP Rozhodli jste se vyzkoušet kokosový olej na akné? Doporučujeme vyzkoušet například kokosový olej od Advance Nutraceutics. Má skvělou cenu a také kvalitu. Více info

Kromě toho i příjemné voní. Podobnými vlastnostmi se mohou pochlubit i další esenciální oleje, například pomerančový, mátový, bergamotový, eukalyptový či čajovníkový. Ty jsou vhodné i pro ošetření míst s jizvami.

Účinný je také domácí peeling. Jako hrubou složka je ideální buď mořská sůl, popřípadě pravý hnědý cukr.

Hydratovat pomůže přidán med a pleť pročistí pár kapek esenciálního oleje, vanilkového extraktu či nadrobno rozdrcené bylinky.

Laser a léky


Řešením je také obrátit se na dermatologických odborníků a podrobit se laserovému vypalování problematických míst, případně nechat si předepsat silné léky, které vznik akné mohou potlačit.

Takový postup však doporučujeme až tehdy, pokud nic předtím nezabralo.

Jednak jde o finančně náročné položky, na které navíc organismus nemusí zareagovat očekávaným způsobem.

Předtím určitě doporučujeme vyzkoušet některý z výše zmíněných způsobů.

Firmy Vichy nabízí volně dostupné krémy a gely na zmernenie akné. Přinášíme vám výběr těch nejprodávanějších volně dostupných krémů. Ať se líbí.

4.6/5 - (8 votes)
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď