Rakytník řešetlákový – Účinky a hodnocení čaje a oleje
Obsah
Rakytník řešetlákový (Hippophae rhamnoides) se řadí mezi trnitý drobný strom nebo keř, vyskytující se zejména v zemích jako je Čína, Nepál, Mongolsko, Indie, Sibiř.
Pro své jedinečné vlastnosti a blahodárné účinky se v současnosti rozšiřuje do celé Evropy. Může dosahovat výšku 2,5 až 6 metrů a snadno ho poznat podle výrazných bobulí, které mohou být žluté, oranžové až červené barvy.
Chuť rakytníku je velmi specifická a aromatická. Nejčastěji připomíná sladkokyselou až nahořklou chuť. Pokud i nejste zastáncem takových chutí a rozmanité aroma, není se čeho bát.
V současnosti rakytník můžeme najít ve formě kapslí, sirupu, prášku či sypaného čaje, kde je chuť méně patrná.
HISTORIE RAKYTNÍKU
Historie rakytníku sahá až do starověkého Řecka, kde se používal zejména při různých trávicích potížích a zachovával pokožku zdravou a hebkou.
Tato léčivá bylina se často označuje také jako rostlina budoucnosti nebo citroník severu. Je neuvěřitelné, že jen jedna bobulka rakytníku pokryje denní příjem vitamínu C! Jedinečnost rakytníku spočívá i v tom, že se dají využít všechny jeho části.
Od plodů, přes stonek až po samý kořen.
Takovým skvělým způsobem zužitkovat celou rostlinku bez jediného zbytku.
Plody se nejčastěji suší a později se z nich vyrábí vynikající rakytníkový čaj. Rovněž jsou z nich velmi chutné šťávy, džemy, kompoty a velmi kvalitní olej.
ÚČINNÉ A LÉČIVÉ LÁTKY
Kromě vysokého podílu vitamínu C obsahuje vitamin A, který je důležitý pro správné fungování celého lidského organismu. Stimuluje a posiluje imunitní systém, proto je velmi účinný v boji proti rýmě, chřipce a různým virózám.
Podporuje tvorbu trávicích enzymů, čímž je velmi účinný při léčbě trávicích obtíží a žaludečních vředech. Reguluje krevní oběh a pomáhá při zvýšení pružnosti cév.
Také se s oblibou používá jako analgetikum, tlumí bolest a slouží jako obrana proti civilizačnímu stresu.
Rakytník je efektivní při odvádění toxických zplodin z organismu, a proto je skvělou volbou při detoxikačních kúrách.
Velkým benefitem je, že jeho užívání není návykové a je vhodné ho užívat i dlouhodobě. VÍCE INFO
Pro svůj vysoký obsah léčivých látek, je rakytník řešetlákový možné použít při nejrozličnějších zdravotních problémech.
- Vitamin C, A, E, provitamin D
- Kyselina listová, karotenoidy
- Minerální soli (bór, železo, mangan)
- Omega 3,6 mastné kyseliny
ZPŮSOBY POUŽITÍ
Rakytník se v současnosti nachází ve formě tablet, kapslí, sirupů ale i jako sypaný čaj a již zmíněný rakytníkový olej.
Pokud jste se rozhodli užívat rakytník v tabletách nebo jako sirup, dodržujte prosím konkrétní doporučené dávkování.
VNĚJŠÍ POUŽITÍ Rakytníkový olej
Rakytníkový olej lze použít orálně, při akutních a chronických zánětech se požívá 3x denně jedna čajová lžička, při prevenci stačí jedna čajová lžička denně.
Olej je velmi vhodný i pro venkovní použití při ošetření pokožky, a to velmi jednoduchou formou vmasírování na postižené místo.
Olej léčí poškozenou kůži, hemoroidy, ekzémy a popáleniny. Pokožku zanechává zdravou, omezuje tvorbu vrásek a podporuje růst a kvalitu vlasů.
RAKYTNÍK ŘEŠETLÁKOVÝ A JEHO LÉČIVÉ ÚČINKY
Bobulky rakytníku obsahují hodně vitamínu C, a proto se řadí na první místo v boji proti virům. Celkově posilují imunitní systém a jejich účinky na lidský organismus jsou přímo zázračné. Zlepšuje celkový zdravotní stav , stimuluje funkci jater, tlumí bolesti kloubů a různé záněty, léčí revma a urychluje hojení.
Odvádí z těla nebezpečné toxiny a redukuje počet volných radikálů v těle, čímž se stává účinnou prevencí proti vzniku nádorových onemocnění.
Listy rakytníku se považují za nejlepší lék deprese!
Obsahují alkaloidy, které se podílejí na vzniku a na následném uvolňování serotoninu.
Nazývá se také jako hormon štěstí, který přispívá k pocitu pohody, štěstí a léčí depresi. Rakytník celkově přispívá k lepšímu zdravotnímu stavu , zvyšuje odolnost organismu a snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi.