Pocitadlo.sk
Kokosový olej - cena, použití a účinky (2024) - Výživový-doplněk.cz

Kokosový olej – cena, použití a účinky

kokosový olej

Obsah

Kokosový olej je jedním z nejznámějších a nejpoužívanějších olejů na celém světě. Dobrou pověst si získal zejména pro široké spektrum použití a blahodárných účinků pro krásu a zdraví.

Kvalitní kokosový olej obsahuje množství minerálů a vitamínů, které jsou tělu prospěšné.

Z hlediska potravin jej lze klasifikovat jako „superpotravinu“, která pomáhá při hubnutí, zlepšuje funkci mozku, výborně působí na akné, vlasy, zuby a pleť.

 

  Náš tip

Vyzkoušejte BIO kokosový olej od značky Advance Nutraceutics. Jde o panenský olej prémiové kvality za skvělou cenu.  Více info

Panenský kokosový olej

Panenský kokosový olej se může vyrábět z čerstvého kokosového mléka, dužniny nebo kokosových zbytků.

Výroba z čerstvé dužiny zahrnuje buď mokré mletí nebo sušení mletí (zbytků). Na extrahování oleje se používá technika lisování.

Výroba z kokosového mléka zahrnuje mletí kokosového ořechu a následné míchání s vodou až po vylisování oleje.

Třetí možnost zahrnuje použití odstředivky na oddělení oleje od jiných kapalin. Kokosový olej může být také extrahovaný ze suchého zbytku, který zůstal z výroby kokosového mléka.

Tisíc dospělých kokosů o hmotnosti přibližně 1 440 kilogramů, vyčíslily na 170 kilogramů dužiny, ze kterých je možné extrahovat až 70 litrů oleje.

Výroba kokosového oleje

Kokosový olej se vyrábí prostřednictvím procesu zvaného extrakce. Při tomto typu výroby se využívají jádra a celá dužina zralých kokosových ořechů, shromážděných ze stromu Palmy kokosové (Cocos nucifera).

kokosový olej

Jedna palma má úrodu přibližně 50-60 plodů. Vzhledem k vysokému obsahu nasycených tuků se oxiduje pomalu, a proto je odolný vůči rancidifikácii (znehodnocení). Kokosový olej se může extrahovat pomocí suchého nebo mokrého zpracování.

Suché zpracování

Suché zpracování vyžaduje, aby byla celá dužina extrahovaná ze svého obalu a vysušená pomocí ohně, slunečního záření nebo pecí. Tato bílá masitá dužina kokosových ořechů je známá také pod názvem kopra.

Kopra nebo dužina se lisuje a rozpouští spolu s rozpouštědly, čímž se postupně získává samotný kokosový olej a vysoce proteinová kaše s vysokým obsahem vlákniny. Kaše se vyznačuje nízkou kvalitou.

Z hlediska lidské spotřeby je zbytečná, a proto se spíše používá jako krmivo pro přežvýkavce. Přestože samotná kaše obsahuje vysoký podíl bílkovin, není znám žádný proces extrakce bílkovin z kaše.

Mokré zpracování

Při tomto typu výroby se používá surový kokosový ořech nebo sušená dužnina. Bílkoviny obsažené v kokosu vytvářejí emulzi z oleje a vody. Nejproblematičtější částí celé výroby je rozrušení této emulze, což je potřebné pro získání oleje.

Moderní techniky používají odstředivky a předběžné úpravy při výrobě, jako je použití chladu, tepla, kyselin, solí, enzymů, parní destilace a mnoho jiných.

I přes kvalitním technologiím, mokré zpracování kokosového oleje patří mezi méně kvalitní než suchý proces. Je to zejména kvůli nižšímu výnosu o 10-15%, a to i s ohledem na ztráty způsobené znehodnocením či škůdci. Tento proces rovněž vyžaduje nákladné investice do zařízení a energie.

Správná těžba kokosu má významný rozdíl v účinnosti procesu výroby oleje. Důležitým faktorem je také věk kokosu, který se při zpracování pohybuje na rozmezí od 2 až 20 měsíců. S dužinou z nezralých ořechů se pracuje těžší a výsledkem je i produkce méně kvalitního výrobku

Rafinovaný kokosový olej

Tento „surový“ kokosový olej není vhodný ke konzumaci, protože obsahuje nečistoty a musí být rafinovaný dalším zahříváním a filtrací.

Na rozdíl od panenského kokosového oleje nemá rafinovaný kokosový olej žádnou kokosovou chuť nebo vůni.

Používá se spíše na domácí vaření, komerční zpracování potravin a na kosmetické, průmyslové a farmaceutické účely.

Účinky kokosového oleje

Tento olej se běžně používá na vaření, zejména na smažení a je běžnou přísadou mnoha asijských jídel.

Možná vás zajímá:

Jak se kokosový olej využívá v lidské výživě?

Kokosový olej má několik výhod i při péči o pleť, vlasy, podporuje úbytek hmotnosti, pomáhá při léčbě kvasinkových infekcí, zlepšuje trápení a podporuje odolnost vůči řadou infekcí a chorob.

Je vhodný například na lupénku, lupy, štítnou žlázu nebo jako lubrikační gel.

Můžete ho také použít jako deodorant nebo opalovací krém.

Podívejte se na využití kokosového oleje v tomto přehledném obrázku.

Lidé objevují zázraky tohoto oleje každý den, čímž si získává popularitu na celém světě. Podívejme se na některé známé výhody používání tohoto oleje.

Péče o pokožku

Kokosový olej je vynikající masážní olej, který působí jako účinný hydratační prostředek na všechny typy pleti, včetně suché pokožky.

A toto je na něm nejlepší!

Na rozdíl od minerálních olejů, není žádná možnost nežádoucích účinků na pokožku při aplikaci tohoto oleje. Proto je bezpečným řešením vysušené a popraskané pokožky.

Zpomaluje také tvorbu vrásek a prohloubení kůže, které obvykle doprovází stárnutí.

Pomáhá při prevenci degenerativních onemocnění, jako je například předčasné stárnutí.

Kvůli jeho dobře známým antioxidačním vlastnostem, pomáhá také při léčbě různých kožních problémů včetně:

  • psoriázy
  • dermatitidy
  • ekzémů a jiných kožních infekcí

Z tohoto důvodu tvoří základní složku různých výrobků péče o tělo, jako jsou mýdla, pleťové vody a krémy.

Má uklidňující účinky, proto je výbornou volbou po delším pobytu na slunci, kdy pomáhá regenerovat spálenou pokožku.

Trápí vás strie a nevíte jak to vyřešit?

Natírání kokosového oleje denně na stále se rozšiřující bříško nebo jinou partii může pomoci předejít striím. Může to fungovat i pro děti a dospívající, kteří procházejí růstem.

Je vysoce účinný při modřinách, protože urychluje hojení poškozených tkání. Také akné a kokosový olej jsou odvěký nepřátelé, a proto vás ho účinně zbaví.

Namísto opalovacího krému

Kokosový olej je na opalování vhodný. Dokáže účinně a rychle zajistit příjem vitamínu D vaší pokožkou.

Má vysoce stabilní vlastnosti, je trvanlivý a má skvělou schopnost přirozeně chránit vaši pokožku. Jeho ochranný faktor je SPF 4.

Péče o vlasy

Kokosový olej pomáhá udržovat vlasy zdravé a pevné.

Kokosový olej pomáhá při zdravém růstu vlasů a dodává jim lesk a kvalitu.

Je také velmi účinný při snižování ztráty bílkovin, což může vést k různým nepříjemným a nezdravým vlastnostem vlasů. Obvykle se používá k péči o vlasy lokálně.

Je vynikajícím kondicionérem a pomáhá při obnově poškozených vlasů. Poskytuje také základní proteiny potřebné pro výživu vlasů.

Pravidelným masírováním hlavy kokosovým olejem můžete zajistit aby vaše pokožka na hlavě byla bez lupů, dokonce iv případě, že je vaše pokožka příliš suchá. Také pomáhá udržet vlasy a pokožku hlavy bez vší.

 

Jako lubrikant

Ano přesně tak! Kokosový olej můžete využít i v ložnici. Vaše romantické večery s partnerem tak dostanou zcela novou chuť! Narozdíl od různých chemických lubrikantů má jednu výhodu.

Neobsahuje žádné přidané látky. Je čistě přírodní.  Dejte si však pozor na kombinování kokosového oleje a kondomů! Olej může kondomy znefunkčnit.

Srdeční onemocnění

Existuje nesprávná koncepce rozšířená mezi mnoha lidmi, která tvrdí, že kokosový olej není prospěšný pro zdraví srdce. Množství nasycených tuků jsou pro srdce spíše pospěš. Obsahuje asi 50% kyseliny laurové, což pomáhá při prevenci různých srdečních onemocnění, jako je vysoká hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak.

Užívání tohoto oleje nevede ke zvýšení hladin LDL cholesterolu a snižuje výskyt onemocnění tepen. Proto je účinný i při prevenci proti ateroskleróze. Některé studie naznačují, že příjem kokosového oleje může pomoci udržovat lipidy v normě u žen v menopauze.

Na psoriázu

Psoriáza je zákeřná nemoc. Zmírnit její příznaky lze kokosovým olejem.

Naneste jej na pokožku a počkejte.

Kokosový olej obsahuje množství mastných kyselin, které by měly zmírnit svědění pokožky a následně ji zvlhčí. Také ho můžete přidat do koupele nebo jej použít ve sprše.

Na obličej a pleť

Kokosový olej je skvělý přírodní lék na množství kožních onemocnění jako například ekzém, akné, psoriáza nebo dermatidu.

Na gynekologické problémy

Jak jsem již zmiňoval, kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která zabíjí bakterie a houby.

Je proto vhodný pro ženy jako léčba při gynekologických zánětech a infekcích.

Na hemoroidy

Hemoroidy nejsou sranda! Jemné natírání kokosového oleje na postiženém místě může pomoci jejich rychlému zahojení.

Kokosový olej na hubnutí

Kokosový olej napomáhá při hubnutí.

Obsahuje mastné kyseliny, které pomáhají při odbourání nadměrné hmotnosti. Výzkumy naznačují, že pomáhá redukovat tuk v oblasti břicha.

Je lehce stravitelný, pomáhá při zdravém fungování štítné žlázy a endokrinního systému.

Kokosový olej obsahuje množství mastných kyselin. Je vhodný pro venkovní i vnitřní použití.

Svým složením dokáže vyživovat pokožku a potlačovat celulitidu.

Imunita

Kokosový olej posiluje imunitní systém, protože obsahuje antimikrobiální lipidy, kyselinu laurovou a kyselinu kaprylové, které mají protiplísňové, antibakteriální a protivirové vlastnosti.

Kokosový olej se doporučuje jako účinný způsob řešení virů a bakterií, které způsobují onemocnění, jako je herpes, chřipka a dokonce i HIV.

Pomáhá při boji proti škodlivým bakteriím jako Listeria monocytogenes a Helicobacter pylori.

  Náš tip

Vyzkoušejte BIO kokosový olej od značky Advance Nutraceutics. Jde o panenský olej prémiové kvality za skvělou cenu.  Více info

Do kávy

Umíte si představit ráno bez skvělé šálku kávy? Ani já ne! Přidejte si do kávy lžičku kokosového oleje a zvyšte svou přirozenou energii.

Je to také skvělá možnost pro lidi, kteří nemohou konzumovat mléčné výrobky.

Nevíte jak na to? Ať se líbí, v následujícím videu je to skvěle znázorněno.

Trávení

Pomáhá zlepšovat trávicí systém a tím zabraňuje různým trávicím problémům včetně syndromu dráždivého střeva.

Pomáhá při problémech s bakteriemi, houbami a parazity, které mohou způsobit poruchy trávení.

Pomáhá také při vstřebávání některých živin, jako jsou minerály, vitamíny a aminokyseliny.

Kokosový olej na zuby

Vápník je důležitou složkou našich zubů. Jelikož usnadňuje vstřebávání vápníku, pomáhá udržovat zuby silné a pevné.

Zabraňuje tvorbě zubního kazu a je prospěšný při snižování tvorby zubního povlaku.

Candida, také známá jako systémová kandidóza, je onemocnění způsobené nadměrným a nekontrolovatelným růstem kvasinek nazývaných Candida albicans v žaludku.

Kokosový olej poskytuje úlevu od zánětu způsobeného kandidou a pomáhá při jejím eliminaci.

Kokosový olej se výrazně doporučuje i pro řadu dalších výhod, které jsou vysvětleny níže.

Použití kokosového oleje mírně pomohlo:

Úleva od stresu: Panenský kokosový olej je velmi uklidňující, a proto pomáhá při odstraňování stresu a má antioxidační účinky.

 Diabetes: Pomáhá při regulování hladiny cukru v krvi, zlepšuje sekreci inzulínu a léčí diabetes.

 Kosti: Zlepšuje schopnost absorbovat důležité minerály, které jsou potřebné pro růst a vývoj kostí. Je velmi účinný u lidí, kteří jsou náchylní na osteoporózu po středním věku.

Rovněž zvyšuje energii, vytrvalost a obecně zvyšuje výkonnost sportovců. Je užitečný i při léčbě Alzheimerovy choroby.

Je také velmi vhodný pro psy!

Stejně jako na lidi tak kokosový olej může fungovat i na vašich domácích mazlíčků. Dopřejte jim výživnou kokosovou kúru a jejich srst se rozzáří jako nikdy předtím!

Kokosový olej je vhodný i pro domácí mazlíčky!

Pokud váš domácí mazlíček trpí suchou a popraskanou pokožkou, hlavně během zimních měsíců, kdy jsou silnice a chodníky solené, olej je tou správnou volbou.

Zlepšuje také kvalitu srsti a výživu kloubů.

Kokosový olej v těhotenství?

Určitě se ptáte, zda je možné kokosový olej používat i v těhotenství?

Těhotenství není důvod přestat užívat kokosový olej. Samozřejmě i zde platí pravidlo vše s mírou.

Proto se nebojte přidat trochu kokosového oleje do svého oblíbeného dezertu.

V těhotenství je prospěšný spíše na venkovní použití, jak pro maminky tak i ratolesti.

U dětí plní funkci vlhčených ubrousků na dětské zadečky a uklidňuje plačící dítě vmasírováním oleje v oblasti spánků.

Pomáhá při porodních bolestech, zklidňuje bradavky namáhané kojením a zabraňuje vzniku striím na bříšku během těhotenství.

Jak používat a skladovat kokosový olej

Na rozdíl od většiny ostatních olejů má vysokou teplotu tání – asi 24 až 25 ° C. Při pokojové teplotě má tuhou konzistenci a taje se jen při vyšší teplotě. Častěji se nachází v tekuté formě, ale není vhodné jej skladovat v ledničce.

Pokud používáte kokosový olej například na vlasy, v případě tuhé konzistence olej roztaví tím, že ho necháte na slunci nebo nádobu namočte do teplé vody.

Víte co nikdy nedělejte?

V žádném případě se nesnažte použít mikrovlnnou troubu.

Pak jednoduše vezměte olej do dlaně a naneste jej na vlasy. Pokud jej chcete použít pro vnitřní použití, jednoduše nahraďte máslo nebo jiné rostlinné oleje kokosovým.

Nemám rád chuť kokosového oleje. Co mám dělat?

Kokosový olej zkuste použít při pečení a vaření v různých receptech.

Nicméně, pokud se po užití kokosového oleje dostaví u vás nevolnost, v tomto případě ho raději nekonzumujte. Sice zřídka ale existuje i alergie na kokosový olej. Sledujte proto své tělo a řiďte se jeho náznaky.

Kokosový olej – jaká je jeho cena?

Cena kvalitního kokosového oleje buď někoho mile překvapí nebo naopak odradí.

Cena kokosového oleje se pohybuje v různých číslech, v závislosti na druhu, výrobce a množství.

Při výběru kokosového oleje proto zaměřte více na kvalitu než kvantitu. Výjimkou nejsou ani větší balení kvalitního oleje za výhodnou cenu.

Nežádoucí účinky kokosového oleje

Mnohé zdravotnické organizace doporučují konzumaci kokosového oleje kvůli vysoké hladině nasycených tuků.

Navzdory tvrzení, které bylo zmíněno výše, některé zdroje uvádějí, že kokosový olej obsahuje také velký podíl kyseliny laurové, která zvyšuje hladinu celkového cholesterolu v krvi.

Samozřejmě i v tomto případě platí staré známé pravidlo: „Všechno s mírou!“

Který kokosový olej doporučujeme?

Kokosový olej od Advance Nutraceutics

Cena: 299Kč

Obsah: 1000ml

 

 

 

4.2/5 - (12 votes)
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď