Pocitadlo.sk
Betadine - Účinná dezinfekce (2024) - Výživový-doplněk.cz

Betadine – Účinná dezinfekce

Obsah

Pořezali jste se při krájení zeleniny nebo si vaše dítě odřelo kolena při pádu z kola?

Určitě víte, že první věcí, kterou máte udělat, je vyčistit ránu. Na to však obyčejná voda nestačí.

Potřebujete dezinfekční prostředek, který zahubí viry a bakterie.

Dezinfekce zamezuje šíření infekce, a tím předchází vzniku zánětů a hnisání povrchových ran na kůži.

Obecně je povinna při jakémkoliv plánovaném zásahu do kůže. Lékař vám přece nevpichne injekci, anižby bylo místo vpichu nejdříve dezinfikováno.

Dezinfekční prostředek patří do základní výbavy nejen každé lékařské ordinace, ale i každé domácí lékárničky.

Antiseptika využívají oxidační a alkalické činidla, alkoholy či fenoly a jejich deriváty. Opravdu je z čeho vybírat.

Proto vám blíže představíme přípravek Betadine, který patří k často používaným dezinfekčním roztokem na alkoholové bázi.

Kde nejvýhodněji koupit Betadine?

NáhledNázevKde koupit?Cena
Betadine
Betadine
Betadine

Co to je?


Betadine je antiseptický roztok, který se používá k dezinfekci a vyčištění ran a pokožky.

Obsahuje aktivní látku povidon jodovaný a může se pochlubit širokým spektrem antimikrobálnej aktivity proti virům, bakteriím i plísním.

Přípravek se často používá i v nemocnicích na dezinfekci kůže při podání injekce, infuze nebo před operací.

Kromě roztoku je Betadine k dispozici také ve formě masti, která má stejné účinky a používá se hlavně na popáleniny a odřeniny.

Několik slov o dezinfekci


Historie dezinfekce nesahá příliš hluboko do minulosti.

Konkrétně až v roce 1865 francouzský chemik Louis Pasteur přišel se zjištěním, že infekce vyvolávají mikroby šířící se vzduchem. Později se začaly první experimenty při operacích zlomenin s použitím kyseliny karbolového.

Za poměrně krátké období se dezinfekce stala nezbytnou součástí zdravotnictví, chirurgie i potravinářského průmyslu.

Dezinfekce je označena jako ošetření, jehož cílem je zahubení choroboplodných nebo nežádoucích mikroorganismů v co největším počtu.

Bezpečná dezinfekce atiseptikami


K dezinfekci obecně používají chemické látky, přičemž rozlišujeme dva druhy dezinfekčních přípravků.

Dezinficiens jsou prostředky s obsahem agresivních složek, které ničí mikroby ve vzduchu a na povrchu předmětů tím, že je umrtví a mohou je poškodit. Jsou to přesně ty přípravky, které používáte na dezinfekci v domácnosti.

Tím se liší od antiseptik, které nevykazují možnost poškození a jsou používány pro lékařské účely.

Antiseptikum a dezinficiens se od sebe odlišují mírou koncentrace účinné látky. Ta určuje intenzitu toxicity a vhodnost použití pro člověka.

Existují i ​​přírodní antiseptika, které se využívají v lidovém léčitelství a kosmetickém průmyslu.

Účinky


Betadine roztok s obsahem jodovaného povidonu se běžně používá jako:

  • dezinfekce pokožky před injekcí, odběrem krevních vzorků, punkcí, biopsií, transfuzí nebo infuzí
  • předoperační dezinfekce kůže a sliznice
  • celková nebo částečná předoperační dezinfekce pacienta ve formě dezinfekčního koupele
  • na dezinfekci ran, popálenin, škrábanců a odřenin kůže
  • k léčbě bakteriálních nebo plísňových infekcí

Složení


Betadine dezinfekční roztok obsahuje aktivní látku povidon jodovaný.

  • Jód se začal ve velkém používat k ošetřování a prevenci kožních infekcí v roce 1811. Je považován za vysoce účinný antimikrobiální přípravek, který rychle zabíjí bakterie, viry, plísně, jakož i také některé jednobuněčné organismy (prvoci). Nevýhodou jódu je, že vodné roztoky dráždí místo aplikace a poškozují okolní tkáň. Tento problém byl odstraněn objevem jodovaného povidonu.

Jodovaný povidon je komplex jódu a polyvinylpyrrolidonového polymeru. Ten zajišťuje uvolňování jódu určitou dobu po jeho aplikaci. Absorpce jódu je zanedbatelná při lokální aplikaci.

Používá se v medicíně jako chirurgické antiseptikum pro čištění kůže při výkonu operací, k léčbě a prevenci infekcí v ranách, vředech a popáleninách, k léčbě infekcí proleženin a bércových vředů. V gynekologii je využíván při zánětu pochvy spojené s kandidózou nebo smíšenými infekcemi.

Kromě roztoků se používá také ve formě hydrogelů na bázi karboxymentylcelulózy, polyvinylalkoholu nebo síťovaného polyakrylamidu. Gel nebo mast lze použít na krytí rány.

Mechanismus účinku


Volný jód má na starosti ničení bakterií a polymer slouží jako zásobník pro jód.

Po kontaktu s kůží nebo sliznicemi se jód uvolňuje z polymeru. Volný jód reaguje s oxidovatelnými -SH a -OH skupinami aminokyselin enzymů a strukturálních bílkovin mikroorganismů, čímž jsou bílkoviny paralyzované nebo zničeny.

Většina mikroorganismů je zabita za méně než minutu. Největší účinek působení jódu proběhne do 15 až 30 sekund. Podle intenzity hnědé barvy se dá pozorovat účinnost jódu.

Barva během procesu bledne a na základě její ztráty může být nutné opakování ošetření.

Užívání a dávkování


  • před tím než začnete roztok používat, podrobně si přečtěte příbalový leták
  • dezinfekční prostředek je určen pouze k zevnímu použití
  • používá se jako koncentrovaný roztok nebo jako ředěný 10 % roztok v poměru 1:10 nebo 1 % roztok v poměru 1: 100
  • na ošetření popálenin, dezinfekci sliznic, při bakteriálních nebo plísňových infekcích se používá vodou ředěný 10 % roztok
  • doporučuje se nechat působit na požadovaném místě po dobu alespoň 15 – 30 sekund
  • roztok se musí ředit vždy těsně před jeho použitím. Naředěný roztok nemůže uchovávat, proto si vždy připravte jen potřebné množství.
  • v případě, že si při aplikaci umažete oblečení, skvrny odstraníte vodou nebo thiosíranem sodným

Indikace účinnosti: tmavohnědá barva roztoku Betadine znamená, že je v procesu působení, blednoucí barva roztoku je příznakem poklesu jeho antimikrobiální účinnosti.

Cena


Betadine roztok na dezinfekci je dostupný v lékárně nebo na internetu. Jako všechny léky a zdravotní pomůcky, tak i doplňky stravy doporučujeme nakupovat pouze u ověřených prodejců. Zákazníky ověřená síť lékáren Dr.Max má k dispozici Betadine dezinfekční roztok 30 ml, který koupíte za 95 Kč.

Betadine ve formě masti je možné dostat pouze na lékařský předpis.

Betadine

betadine

30 ml
 89 Kč
(platí ke dni 28.7.2019)

Upozornění


  • U pacientů se strumou, uzlíky ve štítné žláze nebo jinými neakutními onemocněními štítné žlázy je třeba sledovat časné příznaky hypertyreózy, protože je u nich vyšší riziko vzniku zvýšené činnosti štítné žlázy z podávání vysokého množství jódu. A to i po ukončení léčby.
  • Roztok se nesmí použít před scintigrafií radiojodem ani po ní. Také se nesmí používat při léčbě karcinomu štítné žlázy radiojódem.
  • Nedoporučuje se použití u nedonošených novorozenců, novorozenců a kojenců. V případě nutnosti o použití rozhodne lékař.
  • Přípravek není určen pro těhotné a kojící ženy. Jodovaný povidon lze aplikovat pouze s nařízením lékaře, i to v absolutně minimálních množstvích. Jód prochází placentární bariérou a je vylučován do mateřského mléka, proto je citlivost plodu a novorozence na jód zvýšená. V žádném případě se nesmí používat vyšší množství jodovaného povidonu během těhotenství a kojení.
  • Pro všechny pacienty platí, že použití jodovaného povidonu má být omezeno na minimum kvůli přirozené permeabilitě (propustnosti) kůže a zvýšené citlivosti na jód.
  • Nesmí se používat současně s používáním přípravků s obsahem alkalických solí, peroxidem vodíku, taurolidínom, taninem nebo solí stříbra a rtuti. Současná aplikace s enzymatickými léčivými látkami na ošetřování ran vede k oslabení účinku obou léků.
  • Vedlejší účinky se vyskytují zřídka. Mohou se objevit poruchy imunitního a endokrinního systému, poruchy metabolismu a výživy, poruchy kůže a kožní tkáně, ledvin a močových cest nebo úrazy, otravy a komplikace při léčebném postupu.
  • Při používání přípravku dle instrukcí nemůže dojít k předávkování. Při překročení dávky se akutní intoxikace jódem projeví abdominálními příznaky (bolesti břicha), anurií (zástavou tvorby moči), cirkulačním kolapsem, plicním edémem a metabolickými abnormalitami.
  • Uchovávejte v původním obalu mimo dosah dětí, na místě chráněném před světlem, při teplotě do 25 °C.

Výhody a nevýhody


VÝHODY

  • obsah jódu, který se tradičně používá k dezinfekci ran a ošetřování kůže
  • je používán také v nemocničních zařízeních
  • dostupný bez lékařského předpisu
  • na výběr ze dvou velikostí balení

NEVÝHODY

  • není vhodný pro těhotné a kojící ženy
  • možné zvýšení rizika vzniku hypertyreózy u lidí s poruchami štítné žlázy

Závěrečné zhodnocení


Přestože dezinfekční prostředky jsou běžnou výbavou domácí lékárničky a jsou denně používány pro léčebné účely, na internetu o nich není až tak mnoho informací. Také proto věříme, že naše recenze bude pro vás přínosem.

Betadine je běžně využíván pro lékařské účely a je jedním ze způsobů, jak účinně dezinfikovat menší i větší poranění kůže.

Těch pár stručných reakcí od uživatelů napovídá, že jde o dobrý dezinfekční přípravek a u uživatelů se setkává s téměř 100 % spokojeností. Zároveň ho všichni doporučují i ​​dalším zákazníkům.

Velkým plus pro tento přípravek je obsah jodovaného povidonu, který se již dlouho používá k dezinfekci a je pro člověka bezpečný.

Důležité je také zmínit fakt, že riziko vzniku vedlejších účinků je při dodržení doporučeného postupu velmi nízké.

Přehled



Zdraví

Skvělé účinky při dezinfekci.

Balení

Výhodné balení.

Složení

Účinné složení.

Zaměření

Úzce zaměřený výživový doplněk.

Hlavní výhody

  • Pozitivní ohlasy
  • Účinný a ověřený produkt

  • Obsah jodovaného povidonu
  • Příznivé účinky při dezinfekci kůže

betadine

Rate this post
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď