Pocitadlo.sk
Kuří oko - jak ho vydloubnout + (VIDEO) (2024) - Výživový-doplněk.cz

Kuří oko – jak ho vydloubnout + (VIDEO)

Obsah

Během života se na naší kůži tvoří různé kožní útvary. Někdy jde jen o estetickou záležitost, jindy způsobují větší komplikace.

Nežádoucí výrůstky se přitom mohou objevit kdykoliv a kdekoliv. Jde o stále aktuální téma, kterému bychom se měli věnovat více.

V tomto článku jsme si „posvítili“ na známé kuří oko.

Kuří oko se tváří jako bradavice, ale jde o dva odlišné kožní problémy.

Zatímco bradavice jsou výsledkem virové infekce, kuří oko vzniká na podnět ztluštění kůže. Nejčastěji se vytvoří na noze nebo chodidle, ale neobchází ani ruce.

Lidé ho vnímají převážně jako estetický problém, ale může způsobovat bolest a nepohodlí při chůzi. Zvykne krvácet a časem se může zvětšovat.

Kuří oko je poměrně časté kožní onemocnění a odstranit ho není až tak jednoduché.

Kde nejvýhodněji koupit CURAPROX?

Definice kuřího oka


Kuří oko je mezi odborníky známé pod latinským názvem clavus.

Jde o ztluštění pokožky s viditelně ohraničenými okraji a středovým ložiskem zvýrazněným suchou a ztvrdlou kůží.

Kožní útvar má šedo – žlutou až žlutou barvu a průměr zhruba do 1 cm. Kořen ložiska může prorůstat až do ochranného obalu kosti a dráždit nervy a cévy.

Co kuří oko způsobuje?


Největší komplikaci představuje nepřetržitý tlak na postižené místo kůže, pod kterou se nachází kost.

Právě proto může být kuří oko velmi bolestivé, a to zejména v oblasti chodidel, kde na něj tlačí obuv. Bolest je někdy tak intenzivní, že postižený má potíže při chůzi.

V důsledku zanedbání léčby a drážděním problematického místa může dojít k zarudnutí, krvácení nebo výrůstek začne hnisat.

Kromě dolních končetin se kuří oko může vytvořit i na rukou, a to konkrétně na článcích prstů. Tyto části těla jsou viditelné a lidé trpí nepříjemnými pocity při kontaktu se svým okolím.

Jak kuří oko vzniká?


Vzniku kuřího oka předchází mozol. Ten se vytvoří na místě, které podléhá největšímu tlaku. Postupně tvrdne, proniká do hlubších vrstev kůže a získá tvar nálevky.

Nakonec vznikne čep, tedy kořen. Čím hlouběji se dostává, tím více tlačí na kost, nad kterou vznikl a bolest je intenzivnější.

Nejčastější příčinou je nevhodná obuv, čehož důkazem jsou ženy, které toto onemocnění postihuje častěji než muže.

Ke vzniku kuřího oka přispívá i vlhké a těsné prostředí a dlouhodobý tlak.

Není kuří oko jako kuří oko…


Mnoho lidí si myslí, že kuří oko má pouze jednu podobu.

Existuje však několik druhů, které se od sebe liší vzhledem i způsobem léčby.

Naučte se rozeznávat typy kuřích ok, se kterými se lze setkat.

  • Tvrdé kuří oko – vzniká v důsledku nošení malé a úzké obuvi na boku chodidla, nad klouby prstů nebo na jejich špičce. Zaznamenáte ho na vrchní části pokožky, ale postupně se zašľapáva, prohlubuje a objeví se bolest.
  • Měkké kuří oko – když se vám na sebe tlačí prsty v úzké botě, vznikne otlak a z něj se vyvine kuří oko. Měkké je proto, že v meziprstí je vlhko a teplo. Ošetřování a léčba tohoto typu kuřího oka bývá velmi složitá.
  • Cévní kuří oko – představuje vyšší stadium neléčeného nebo špatně ošetřeného tvrdého kuřího oka. Vzniká tak, že kořen se dostává do velké hloubky a zasáhne křehké vlásečnice. Kuří oko změní barvu ze žluté na červenou a začne krvácet.
  • Zapálené kuří oko – také vzniká z tvrdého kuřího oka. Neustálým drážděním postiženého místa vznikne zánět, který může být doprovázen hnisáním. Pokud si pacient zhoršující se příznaky nevšimne nebo jim nevěnuje pozornost, může dojít až k odumření tkáně. A to už představuje vážný stav, který se řeší chirurgicky, tedy jeho vyříznutím.
  • Zrnkovité kuří oko – typické je pro spodní oblast chodidla a má tvar zrnka.

Kuří oko versus bradavice


Na první pohled vypadají stejně, ale jde o dvě zcela odlišné onemocnění kůže. Zásadní rozdíl spočívá v tvorbě jednotlivých útvarů.

Jak jsme již zmínili, kuří oko vzniká při dlouhodobém konstantním tlaku na kůži, pod kterou se nachází kost. V podstatě můžeme říci, že jde o obrannou reakci těla, kterou nám dává najevo, že takový stav mu nevyhovuje.

S bradavicemi je to úplně jinak.

Vznikají na podnět infekce HPV virů a mohou se objevit na kterékoliv části těla.

Pokud máte oslabenou imunitu, poraněnou pokožku a využíváte veřejné sprchy nebo máte rádi sauny, existuje velká pravděpodobnost, že se objeví i u vás.

Když vznikne jedna, postupně se tvoří další a stáváte se šiřitelem infekce. Kuří oko je nepřenosné. Bradavice stejně jako kuří oka mají několik podob. A tady se dostáváme k dalšímu rozdílu.

Zatímco kuří oko má pravidelný, ohraničený tvar, tvar bradavic může být nerovnoměrný a vyskytují se samostatně, ale také v podobě většího ložiska.

Rozdíl spočívá také v léčbě. Kuří oko je možné ošetřit při pedikúře nebo domácími prostředky, bradavice odstraní lékař.

Jak odstranit kuří oko?


Existuje několik účinných způsobů jak se zbavit nepříjemných výrůstků na kůži.

V první řadě je však důležité začít řešit problém, jakmile vznikne. Dobrým krokem je výměna obuvi. Noste pohodlnou obuv, která vám dobře sedí, netlačí vás a ortopedická vložka také přispěje k tomu, aby se otlak nezměnil na kuří oko.

V případě, že se již objevilo, můžete použít jednu z domácích metod nebo vsaďte na lékařskou léčbu. Ačkoli je léčba kuřího oka velmi úspěšná, připravte se na zdlouhavý a někdy bolestivý proces.

Triky našich babiček


V dobách, kdy ještě neexistovaly léky a léčiva, lidé řešily zdravotní problémy vlastními prostředky.

Pomoc nacházely v přírodě a na různé neduhy měli své osvědčené recepty.

Některé z nich se používají dodnes. Nespornou výhodou je, že nemusíte utíkat k lékaři a  potěší i vaše peněženka.

Používané suroviny změkčují pokožku a kuří oko se jednodušší odloupne. Výsledek však nemusí být 100 %, proto se vyzbrojte pořádnou dávkou trpělivosti.

  • Česnek – známý svými protizánětlivými a antibakteriálními účinky pomáhá při nachlazení a chřipce, ale dokáže si poradit také s kuřím okem. Přikládejte tenké plátky česneku na postižené místo, zabalte obvazem nebo čistou bavlněnou látkou a nechte působit celou noc. Proces opakujte, dokud nedojde ke zlepšení.
  • Cibule – dobrá do polévky, ale i na výrobu cibulové masti. Cibule obsahuje množství vitamínů, minerálů, esenciálních olejů a silic. Díky antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem pomáhá při ekzému, akné, kožních plísních, bradavicích i kuřích okách. Potírejte kuří oko mastí alespoň 2-krát denně po dobu 3 týdnů. Na noc naneste silnější vrstvu, převažte a nechte působit do rána. Cibulovou mast můžete koupit také v lékárně.
  • Jablečný ocet – jablečný ocet obsahuje draslík, který upravuje pH v pokožce, betakaroten, který regeneruje buňky, kyselinu mléčnou, která snižuje zánět a další minerály jako hořčík, železo a vápník, které posilují imunitu. Díky tomu odstraňuje pigmentové skvrny, pomáhá při akné, pupíncích a vyrážkách, eliminuje ekzém a osvědčil se i při kuřích okách. Vyrobte si roztok z octa a soli v poměru 3:1 a pravidelně jím potírejte kuří oko. Stejně zabírá i v kombinaci s citrónem.
  • Citron – citrusové ovoce je velmi často používané k ošetřování kůže. Lidé zjistili, že má bělící účinky a díky šťávě jim mizely pihy i znaménka. V kombinaci s octem si prý poradí i s kuřím okem. Nakrájený citron naložte do octa a počkejte 2 dny. Odleželý citron přiložte na kuří oko a nechte působit celé 3 dny. Můžete zkusit i šťávu z citronu smíchanou s octem a nasolenou cibulí nakrájenou na kousky. Směs pravidelně nanášejte na kuří oko, převažte a nechte působit.

A dál…

  • Banánová slupka – ovoce plné vitamínů si dejte na snídaně, no slupku nevyhazuje. Před spaním kousek přiložte na kuří oko, převažte a nechte působit. Podle doporučení máte do týdne po problému. Banánová slupka je prý skvělá i na zklidnění svědící pokožky a vybělení zubů.
  • Ředkvička – kořenová zelenina má hydratační a antibakteriální účinky. Díky obsahu vitamínu C a antioxidantů předchází suché a šupinaté pokožce a vzniku kožních onemocnění. Ředkvička s křenem je skvělá kombinace lahodící chuťovým buňkám i pokožce. Smíchejte nastrouhanou ředkvičku s křenem v poměru 1:1 a 2-krát denně nanášejte na kuří oko potřené olejem. Zabalte a nechte působit 2 hodiny.
  • Propolis – zázračný včelí produkt má všestranné léčivé účinky. Podporuje imunitní systém a bojuje proti virům a bakteriím. Lidé ho s oblibou používají k léčbě kožních onemocnění jako bradavice, akné, různé záněty a může vám pomoci i s kuřím okem. Kuličku propolisu přiložte na postižené místo, zabalte a nechte působit 2 dny. Pak omyjte a celý proces opakujte.
  • Vlaštovičník větší – bylinka má na naše tělo množství pozitivních účinků. Pročišťuje krev a tradičně se používá při onemocněních ledvin a jater. V lidovém léčitelství pomáhá při léčbě hemoroidů, pálení konečníku, ale i při potížích s močením. Vlaštovičník má velký přínos v oblasti dermatologie při ošetřování kuřího oka, bradavic a lišeje. Při používání však musíte být opatrní, protože ve větších množstvích je pro člověka jedovatý. Šťávou potírejte kuří oko 1-krát denně.
  • Rozchodník prudký – pojmenování „prudký“ získal proto, že ve vysokých koncentracích může způsobit bolesti hlavy, nevolnost a malátnost. V optimálních množstvích je však více než nápomocný. Rostlina je plná účinných látek jako alkaloidy sedamín, seridín, flavonoidy, třísloviny, slizy a vitamin C. V moderní medicíně se používá k výrobě léků proti vápenatění tepen, na snižování krevního tlaku a bývá součástí různých mastí na prokrvení pokožky. Rozdrcené listy se používají k ošetřování kuřího oka, ekzému, vředu a pomáhají i při plísňových onemocněních kůže. Rozchodník přikládejte každou noc na postižené místo, ale dejte si pozor na oči. Šťáva může poškodit zrak.

Domácí léčba


V lékárně najdete hned několik přípravků na odstranění kuřího oka, které jsou dostupné bez lékařského předpisu.

Kýžený efekt se dostaví při pravidelném používání. Doba ošetřování je individuální, ale průměrně se pohybuje kolem dvou týdnů.

Vybrat si můžete náplast, roztok nebo krém.

Účinek všech produktů je založen na kyselině salicylové, která může být kombinována s dalšími látkami jako kyselina mléčná, ricinový olej či extrakt z vlaštovičníku.

  • Kyselina salicylová – představuje základní složku aspirinu. Látka byla poprvé získána ze sacharidů pocházejících z vrby. Někteří výrobci uvádějí, že jejich přípravky obsahují kyselinu salicylovou z vrbové kůry. Pravda je však taková, že samotná kůra látku neobsahuje. Kyselina vzniká při zpracování a následné filtraci prášku z vrbové kůry.

Často se používá jako hlavní složka přípravků na problematickou pleť, protože při léčbě kuřího oka:

  • odstraňuje zarudnutí a zánět
  • také má analgetické účinky a zlepšuje krevní oběh
  • aktivuje buňky kůže, zvyšuje produkci kolagenu, odstraňuje skvrny a defekty na pokožce
  • minimalizuje zánět íky keratolyckému účinku vede k obnovení kožních buněk.

Kyselina salicylová se nemá používat v případě poruch cirkulace, při cukrovce nebo poškození nervů.

Lékařská léčba


Pokud se s kuřím okem nedokážete „poprat“ sami, doporučuje se vyhledat odbornou pomoc.

V závislosti na druhu a stádia, v jakém se kuří oko nachází, lékař určí vhodný způsob léčby.

  • Salicylová mast – mast se používá v rámci domácí léčby, ale většina lékařů ji volí jako prvotní nejšetrnější řešení problému. V případě, že léčba selže, přistupuje se k radikálnějším postupům.
  • Vypalování – vypalování kuřího oka tekutým dusíkem je velmi účinná metoda. Proces není bolestivý, ale vyžaduje několik opakování a lékaře byste měli navštívit alespoň jedenkrát týdně.
  • Chirurgický zákrok – kuří oko se musí vyříznout. V nejhorším stádiu, kdy dojde k odumření tkáně, se provede vyříznutí postižené části chodidla nebo ruky.

Pomůže i pedikúra


Kuří oko vám může bezbolestně odstranit i pedikér. Proces probíhá v několika krocích:

  • změkčení kůže pomocí vodní lázně s použitím vhodných přípravků
  • odstranění odumřelé kůže pomocí brousících nástrojů
  • jemné vyškrábání kuřího oka. Někdy se stává, že pod kůží se nachází hned několik ložisek a proces se může prodloužit.

Péče o chodidla je důležitá nejen kvůli estetické stránce, ale i ze zdravotního hlediska.

Pravidelná pedikúra může zamezit vzniku kuřího oka, a tím se stává vhodnou prevencí.

V některých případech vám však nepomůže. Pokud kuří oko již máte, krvácí, je velké, velmi bolestivé nebo je na nevhodném místě, vyžaduje ošetření lékařem.

Vsaďte na prevenci a vyhnete se problémům


Předcházet vzniku problému je vždy jednodušší, jak řešit jeho odstranění. To platí i při kuřím  oku.

Existuje několik jednoduchých opatření, které vám ušetří starosti:

  • Noste pohodlnou volnou obuv. Pokud trávíte hodně času na nohou, investice do kvalitních bot se vám určitě vyplatí.
  • Nepřirozená poloha nohy vyvíjí velký tlak na prsty chodidla. Hlavně ženy by měly omezit nošení bot na příliš vysokých podpatcích na minimum.
  • Dodržování hygieny by mělo být samozřejmostí. Zvýšenou pozornost věnujte spodní části chodidla a prostoru mezi prsty.
  • Pravidelně odstraňujete zhrublou kůži a používejte prostředky na její změkčení.
  • Pokud se vám vytvoří mozol, okamžitě proveďte opatření k jeho odstranění.
  • Při práci používejte ochranné rukavice, například při okopávání nebo sekání dřeva. Intenzivní tření a tlak na pokožku rukou způsobuje tvorbu mozolů, které jsou podnětem pro vznik kuřího oka.
2/5 - (1 vote)
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď