Pocitadlo.sk
Ovesné vločky na hubnutí + Recepty (2024) - Výživový-doplněk.cz

Ovesné vločky na hubnutí + Recepty

Obsah

Oves patří mezi nejběžněji se vyskytující obiloviny u nás. I navzdory svému rozšíření však nefiguruje mezi dominantami našich jídelníčků. Přitom  ovesné vločky jsou ideálním zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny.

To je zdravá kombinace k pohledání!

Nemluvě o prokázaných účincích na imunitu, metabolismus, hubnutí …

Ano, o ovesných vločkách by se toho dalo popsat opravdu hodně.

A my tak i uděláme.

Přinášíme vám velký přehled informací, ve kterém se dočtete, proč byste  ovesné vločky určitě měli zařadit do svého jídelníčku (pokud jste tak již neučinili).

Oves – kde se vzal a co to vlastně je?


Spolu s ječmenem, pšenicí a žitem je oves jednou z nejrozšířenějších obilovin mírného pásma, které zahrnuje i Slovensko.

Jeho původ sahá do daleké Asie, první doložený výskyt se datuje ještě do doby bronzové.

ovesné vločky recepty

Existuje několik jeho druhů, přičemž nejrozšířenější je oves setý – avena sativa – který je zároveň nejmladší kulturní obilovinou.

Tvoří více než 90% secích ploch.

Už odjakživa je tato jednoletá bylina  velmi významnou hospodářskou plodinou. V minulosti byl oves setý velmi často využíván jako krmivo pro koně a tažná zvířata, v současnosti je obecně považován za jeden z pilířů zdravé lidské výživy.

Kromě vloček, tyčinek, sušenek a dalších pochutin se z něj zvykne vyrábět i například pivo, využívá se také ve farmaceutickém či kosmetickém průmyslu.

Oves (především v podobě vloček) je stabilní součástí jídelníčku sportovců, ale i příznivců racionální a zdravé výživy, či lidi, kteří chtějí zhubnout. Jeho pravidelná konzumace má totiž několik benefitů.

O účincích na zdraví si cosi řekneme v další části článku.

5+ zdravotních benefitů, spojených s konzumací ovesných vloček

Pokud bychom měli vyjmenovat všechny zdraví  prospěšné účinky konzumace vloček a detailně je vysvětlit, bylo by to na knihu. Raději vám tedy popíšeme ty nejvýznamnější a další zmíníme jen stručně.

Jsou nutričně bohaté a perfektně vyvážené


Ovesné vločky jsou bohatým zdrojem různých živin, potřebných ke správnému fungování lidského organismu.

Obsahují bílkoviny i vlákninu, zdravé tuky a sacharidy,  přičemž vůbec nejsou kalorické. Kromě toho v nich najdeme hliník, železo, zinek, mangan, fosfor, hořčík, vápník, vitamíny B1, B3, B5 a B6.

Tyto skutečnosti dělají z ovesných vloček nutričně velmi bohatou potravinu, což je obdivuhodné vzhledem k jejich maličké rozměry.

  Náš TIP

Rozhodli jste se vyzkoušet ovesné vločky? Doporučujeme vyzkoušet například naklíčené ovesné vločky a zakoupit je od ověřeného prodejce. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím s různými nekvalitními potravinami. Zobrazit v obchodě

Obsahují množství antioxidantů


Antioxidanty jsou molekuly, které pomáhají  vychytávat a eliminovat volné radikály.

Pro správné a zdravé fungování organismu jsou proto velmi důležité. Je tedy super, že ovesné vločky je obsahují opravdu požehnaně.

Nejpočetnější jsou z nich zastoupeny polyfenoly.

Pomáhají regulovat tlak krve a zlepšovat její průchod v žilách a tepnách, čímž přímo potlačují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Kromě toho mají i protizánětlivé účinky a pomáhají snižovat oxidační stres.

Pomáhají snižovat LDL cholesterol


Cholesterol, starý to strašák všechny příznivce zdravého životního stylu. Je však třeba rozlišovat mezi dvěma jeho druhy. Tím prvním je HDL cholesterol, tedy ten „dobrý“, který se podílí na rozkladu tuků, utužovaní zdraví cév či produkci hormonů.

Druhý pán na holení je o něco horší. LDL, tedy „špatný“ cholesterol, zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění, zejména pokud se v organismu hromadí ve zvýšené míře.

Dobrou zprávou je, že pravidelná konzumace ovesných vloček pomáhá značnou měrou snižovat jeho hladinu v těle. Je to především zásluhou v nich obsažených beta-glukanů.

Jsou vhodným pomocníkem při hubnutí


I lidé, kteří mají problémy s nadváhou, často sahají po ovesných vločkách. Jde totiž o nesrovnatelně  lepší alternativu k nezdravým jídlům.

Proč tedy upřednostnit misku ovesných vloček před bílým chlebem se salámem?

V první řadě je důležitý obsah kalorií.

Už jsme zmínili, že ovesné vločky je obsahují opravdu málo a to i přes energetické vyváženosti. Vysoký podíl vlákniny v nich přispívá k pocitu sytosti, což je při hubnutí také velmi důležitý faktor.

ovesné vločky na hubnutí

Ten, kdo nepociťuje konstantní hlad, nevyhledává mastné a sladká jídla. Konzumace ovesných vloček navíc zpomaluje vyprazdňování žaludku, pocit sytosti vám tedy vydrží déle.

V neposlední řadě je benefitem i to, že oves je jakýmsi přírodním laxativem.

Pomáhá rozhýbat vnitřnosti, stimuluje metabolismus a tím působí i proti zácpě. Zdravý pohyb střev je také důležitý pro hubnutí, ovesné vločky tedy proti obezitě bojují hned na několika frontách.

Zvládají kopec prospěšných dílčích úkolů


Kromě již zmíněných zdravotních výhod konzumace ovesných vloček je tu kvantum dalších, které vyjmenujeme stručně – v bodech.

V opačném případě by to bylo opravdu na knihu.

Ovesné vločky totiž:

  • pomáhají bojovat proti cukrovce 2. typu
  • regulují krevní tlak a zlepšují její průtok, čímž zlepšují zásobování vitálních orgánů touto životodárnou tekutinou
  • jsou bezlepkové, proto se dají jednoduše zařadit do jídelníčku celiatiky
  • u dětí do 6 let potlačuje riziko vzniku astmatu
  • posilují imunitní systém a bojují proti bakteriím, virům, plísním a parazitům
  • při pravidelné a racionální konzumaci nemají žádné negativní účinky
  • jsou čistě přírodním pokrmem, proto je naše tělo dokáže bez problémů zpracovat
  Náš TIP

Rozhodli jste se vyzkoušet ovesné vločky? Doporučujeme vyzkoušet například bezlepkové ovesné vločky a zakoupit je od ověřeného prodejce. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím s různými nekvalitními potravinami. Zobrazit v obchodě

Ovesné vločky na snídani … ale nejen tehdy!


Ovesné vločky jsou výbornou volbou k snídani. Jsou lehce stravitelné, nakopnou vás hned v úvodu dne a jsou chutné.

ovesné vločky

V euroamerické kulturním prostoru jde o běžné každodenní snídaně, které se navíc stávají stále populárnějšími v souvislosti se šířením zdravé osvěty.

A variabilita jejich přípravy je další super záležitost, protože ovesné vločky lze jíst na mnoho způsobů.

Přinášíme vám několik tipů:

Ovesné vločky s bílým jogurtem a ovocem.

Jednoduché, chutné, účinné.

V misce smícháme ovesné vločky s bílým jogurtem, přidáme drobné a nakrájené ovoce – hrozny, banán, maliny a podobně – a dobrou chuť!

Je to málo sladké? Necukrite!

Rozumnou alternativou jsou vločky se skořicí či medem.

Takový mix zalijte mlékem, nebo opět využijte bílý jogurt. Důsledně se však vyhýbejte bílému rafinovanému cukru a různým přísadám s jeho vysokým obsahem – bojujete proti jejich prospěšným účinkem.

Co takhle ovesné vločky s kokosovým olejem?

Nejprve je zalijte horkou vodou, přidejte špetku skořice, nastrouhejte hořkou čokoládu s vysokým obsahem kakaa a na závěr dolijte chutný zázrak.

Toto jsou pouze tři nápady, způsobů přípravy je opravdu nespočet – každý individuálně podle své chuti!

A nezapomínejte, že ovesné vločky nejsou vhodné pouze na snídani, využít je můžete i jako rychlý, chutný a hlavně zdravý snack!

4.4/5 - (8 votes)
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď