Brusinky – Pěstování, cena a účinky
Obsah
Brusinky jsou velmi oblíbené ovoce se spoustou blahodárných účinků na lidské zdraví. Nezáleží na tom zda jejich vyhledáváte kvůli jejich skvělé chuti nebo léčivým účinkem. Pojďme si toto skvělé ovoce blíže přiblížit.
Čo to je?
Brusinky patří mezi bobulovité ovoce malých a plazivých rostlin rodu Vaccinium. Brusinka, také známá jako Vaccinium oxycoccus se vyskytuje v bažinatých oblastech v Severní Americe, Asii a v severní a střední Evropě.
Stonky brusinkových rostlin jsou drsné. Listy jsou stále zelené, oválné a méně než 1,2 cm dlouhé. Brusinky dozrávají v září, kdy jsou přibližně ve velikosti rybízu a mají kyselou chuť.
Brusinka americká (Vaccinium macrocarpon) se nachází ve volné přírodě ve většině severovýchodních částí Spojených států. Tento druh brusinky je robustnější a má větší kulaté, podlouhlé nebo hruškovité bobule, které se liší od růžové až po tmavě červenou barvu.
Jsou velmi zdravé kvůli vysokému obsahu živin a antioxidantů, přičemž polovina hrnku obsahuje pouze 25 kalorií.
Jamieson Cranberry je výživový doplněk s obsahem brusinkového extraktu. Je ekvivalentem 10g čerstvých brusinek. Více info
Vitamíny a minerální v brusinkách jsou spojeny s nižším rizikem infekcí močových cest a prevencí před některými typy rakoviny.
Účinně posilují imunitní systém a snižují vysoký krevní tlak.
Obsahují také proantosyanidy (PAK), antioxidanty, které pomáhají předcházet několika onemocněním.
Vzhledem k tomu, že poskytují výborný zdroj vitamínu K, lidé, kteří pravidelně užívají léky na ředění krve, by měli konzumovat také brusinky.
Pěstování
Brusinky se často zaměňují s borůvkami, které rovněž patří do třídy Ericaceae i brusinky. Ty jsou jedinečné nejen svými účinky, ale i způsobem, jakým rostou.
Brusinky se pěstují ve velmi nízko položených vinicích, kterým se daří na písčitých půdách v kombinaci s rašelinou. Výborně se jim daří ve vlhkých oblastech, jako jsou například travnaté nebo zalesněné bažiny, rašeliniště a jiné typy mokřadů.
Sušené brusinky
Při výběru sušených brusinek byste se měli dát pozor na několik skutečností. Mezi výhody brusinek v sušené formě patří pohodlná manipulace a snadné skladování. Také si obvykle zachovávají výraznou vůni a nádhernou chuť.
Mezi jejich největší nevýhody patří případné vysoké množství přidaného cukru a může dojít i k významné ztrátě živin.
Při výběru sušených brusinek doporučujeme sáhnout po neslazených brusinkách! Jsou zdravější a chutnější. Vyzkoušet neslazené brusinky
Brusinky účinky
Brusinky vzbuzují mnohem menší pozornost než její ostatní členové rodinky Ericaceae, kam patří také borůvky. Ve skutečnosti jsou však brusinky velmi bohaté na velké množství nutričních živin, jejichž množství se odhaduje až na několik desítek.
V minulosti se brusinky využívali zejména k léčbě žaludečních potíží, onemocnění močového měchýře a ledvin.
Mezi hlavní pozitivní účinky brusinek patří:
Kardiovaskulární systém
V našem kardiovaskulárním systému se mohou objevit dva nežádoucí stavy, a to přítomnost oxidačního stresu a chronický zánět. Oba tyto stavy jsou rizikovým faktorem pro různé chronické kardiovaskulární onemocnění.
Brusinky poskytují řadu zdravotních přínosů pro kardiovaskulární systém. Brusinky jsou primárním zdrojem antioxidantů a účinných protizánětlivých látek. Jsou také vynikajícím zdrojem vitamínu C, vitamínu E, vitamínu K a dobrým zdrojem minerálního manganu, mědi a kyseliny pantothenové.
Vitamín C
Vitamin C je silný přírodní antioxidant, který dokáže blokovat více škody způsobené volnými radikály. Také zlepšuje vstřebávání železa z rostlinných zdrojů, posiluje imunitní systém a pomáhá při výrobě kolagenu, který zlepšuje hojení ran.
Vláknina
Vysoký příjem vlákniny souvisí s nižší mírou rizika rozvoje více onemocnění, včetně koronárních onemocnění srdce, mrtvice, hypertenze, cukrovky, obezity a některých gastrointestinálních onemocnění.
Vitamín E
Vitamin E je antioxidant rozpustný v tucích, který se výrazně podílí na imunitní funkci. Může pomoci zabránit nebo oddálit chronické onemocnění spojené s volnými radikály, jako je například Alzheimerova choroba nebo artritida.
Brusinky pomáhají snižovat riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění včetně aterosklerózy.
Infekce močových cest
Brusinky jsou nejznámější díky své schopnosti velmi efektivně předcházet infekcím močových cest, zejména u pacientů, u kterých se infekce často opakují.
Vysoká hladina antioxidantů a proantosyanidy v brusinkách zabraňuje přilnutí bakterií na stěny močových cest, a tím zabraňuje vzniku infekcí. (zdroj)
Rakovina
Výživné látky v brusinkách mohou zpomalit progres nádoru a také jsou účinné při léčbě rakoviny prostaty, jater, prsu, vaječníků a tlustého střeva.
Zuby a dásně
Proantosyanidy zabraňují usazování bakterií na zubech a mohou být také prospěšné při prevenci několika onemocnění dásní.
Ledviny
Brusinky odstraňují škodlivé toxiny z ledvin, čímž se jejich funkce výrazně zlepšuje. Zabraňují také volným radikálům a bakteriím, které způsobují rozličné onemocnění ledvin.
Imunitní systém
Brusinky posilují imunitní systém díky přítomnosti antioxidantů. Zabraňují šíření infekcí a také působí proti chorobám.
Další zdravotní výhody
Mezi další výhody brusinek patří také regulace cukru v krvi, protože v čerstvé formě obsahují velmi nízké množství cukru.
Výrazně pomáhají při zmírnění stresu a udržují vaše oči zdravé a silné.
Brusinkový čaj
Pití brusinkového čaje pomáhá předcházet vzniku vředů a jiných chorob, jako je například zánět dásní. Tento čaj také pomáhá redukovat hmotnost a vyplavovat toxiny z těla. Ztráta hmotnosti je výsledkem organických kyselin přítomných v brusinkovém čaji.
Mezi nejkvalitnější brusinkové čaje patří bylinný čaj od Fyto Nephrosal. Doporučujeme jej zakoupit z ověřeného obchodu. Zobrazit ověřený obchod
Účinně pomáhá i při snižování hladiny cholesterolu v krvi a zabraňuje vzniku některým kardiovaskulárním onemocněním.
Ženy, které pravidelně trpí menstruačními bolestmi, pociťují úlevu při pití tohoto čaje. Také funguje jako čistící prostředek těla, který vyplavuje bakterie z močového traktu.
Pití tohoto čaje by však měli vyhnout těhotné a kojící ženy.
Nevýhody a rizika
Konzumaci brusinek by se měli vyhnout lidé, kteří užívají léky na snižování krevního tlaku, warfarin nebo lék Coumadin.
Nadměrný příjem brusinek může vést ke zvýšenému krvácení.
Výrobky z brusinek mohou vést k vyšší vylučování oxalátu v moči, což by mohlo vést k tvorbě ledvinových kamenů.