Cejlonská skořice a její účinky
Obsah
Skořice je oblíbenou potravinou, kterou většina z nás zná jako přísadu do koláčů. Specifická je svou vůní a pronikavou chutí. Kromě toho má skořice pro náš organismus i další pozitivní účinky.
Momentálně existují na našem trhu dva druhy skořice.
Cejlonská, která se považuje za tu pravou skořici a potom čínská. Obě mají podobné pozitivní účinky, ale většina z nás i tak upřednostňuje cejlonskou, a to pro její jemnější a méně trpčí chuť.
My vám dnes představíme právě cejlonský skořici a její účinky na naše tělo.
Kde nejvýhodněji koupit Cejlonskou skořici?
Náhled | Název | Kde koupit? | Cena |
Cejlonská skořice | |||
Cejlonská skořice celá | |||
Bio cejlonská skořice 60 g prášek |
Co je to skořice?
Pokud bychom měli skořici obecně charakterizovat, tak jde o koření, které je získáváné z vnitřní kůry skořicovníku cejlonského. Teď už asi víte odkud vzniklo pojmenování tohoto druhu skořice.
Tento strom, který dorůstá do výšky někdy až 15 metrů, se vyskytuje a pěstuje zejména na Srí Lance a v Indii. Tedy v zemích, kde si na kvalitní kořeniny potrpí.
V daleké Číně zas skořice dorůstá na stromě zvaném skořicovník čínský.
Skořice a balzamování
Tato chutná kořenina však ne vždy byla jen přísadou do kuchyně. Její kouzlo objevily i starověcí Egypťané, kteří ji používali při balzamování těl.
Zajímavostí je, že Egypťané používali oba druhy skořice – jak cejlonskou, tak i čínskou. Pomocí ní mumifikovali mrtvé faraony, protože věřili v její ochrannou sílu.
Kromě toho po natření skořicí tělo nezapáchalo, ale naopak díky příjemné aroma vonělo.
Je cejlonská skořice lepší než čínská?
Úvodem je třeba poznamenat, že obě skořice jsou si velmi podobné. Cejlonskou skořici bychom proto nenazvali lepší oproti té čínské. Mohli bychom ji však nazvat bezpečnější.
Je to zejména kvůli nižšímu množství kuramínu, který se v tomto druhu skořice nachází. Také má svěžejší a méně hořkou chuť, čímž se stává přijatelnější pro naši konzumaci.
Co je kuramín?
Kuramín je látka, která se běžně vyskytuje v skořici. Čínská skořice ho obsahuje o trošku větší množství než ta ze Srí Lanky.
Ve velkých množstvích kuramín prokazatelně poškozuje fungování jater.
Spíše je třeba mít se na pozoru při pekařských výrobcích, kde ho může být více, než určuje stanovená norma.
Právě proto různí lékaři či výživoví poradci doporučují kupovat skořici od ověřených a lokálních prodejců.
Účinky cejlonské skořice
Cejlonská skořice má na náš organismus množství pozitivních účinků, a proto by ji měl mít zařazenou v jídelníčku každý z nás.
Netřeba to s ní však přehánět, a to kvůli již zmíněné látce kuramín, která ve velkých množstvích může poškozovat naše játra.
Snižuje hladinu cukru v krvi a inzulínovou rezistenci
Konzumaci skořice mají v oblibě zejména lidé trpící cukrovkou. Skořice totiž pomáhá snižovat hladinu cukrů v krvi a také snižuje rezistenci na inzulín.
Na toto téma bylo provedeno několik testů, které prokázaly, že už jeden měsíc každodenního přijímání skořice může výrazně pomoci v léčbě cukrovky.
Pacienti v tomto testu jedli 1 až 6 gramů cejlonské skořice denně, což mělo za následek snížení hladiny cukru v krvi o 18 – 29 %.
Pomáhá při hubnutí
Cejlonská skořice pomáhá zrychlovat náš bazální metabolismus. Jde o typ metabolismu, který spaluje kalorie pro zajištění základních životních funkcí.
V tomto případě je jedno jestli stojíme, chodíme, běháme, nebo sedíme. Bazální metabolismus pracuje neustále.
No a právě cejlonská skořice tento typ metabolismu pomáhá urychlovat.
Také snižuje chuť k jídlu a dodává energii. Je prokázáno, že lidé s větším množstvím energie mají větší chuť do pohybu, což má za následek další hubnutí.
Snižuje hladinu cholesterolu
Skořice je skutečně super potravinou, co se týká našeho kardiovaskulárního systému. Množství testů ukázalo, že skořice může mít na naše srdce přímo zázračné účinky
Podle testů už 1,5 gramu skořice denně vám výrazně pomůže při snížení LDL cholesterolu. Tedy toho, který je pro naše tělo mimořádně škodlivý.
Stabilizuje a snižuje krevní tlak
Cinnamaldehyd je látka, která je přítomna ve skořici. Kromě pozitivních účinků, které jsme zmínili výše, příznivě působí i na stabilizaci a snížení krevního tlaku.
Pravidelnou konzumací rozumného množství skořice denně můžete dostat svůj tlak opět pod kontrolu. (1)
Cejlonská skořice bojuje proti zánětům
Skořice je mimo jiné velkým nositelem různých antioxidantů. Jedněmi z nich jsou oroxidin, gosypin či hibifolin, které napomáhají zmírnění zánětů.
Skořice totiž potlačuje v těle tvorbu oxidu dusnatého, čímž automaticky potlačuje vznik různých zánětů, které mohou být příčinou Alzheimerovy či Parkinsonovy choroby.
Léčí infekce
Na základě množství testů je dokázáno, že cejlonská skořice léčí množství druhů infekcí. Na mykózu nebo kvasinkové infekce může být pro vás skořice tím správným lékem.
Pomáhá proti akné
Cejlonská skořice nemá léčivé účinky pouze na naše nitro. Může být skvělým pomocníkem i při kosmetických onemocněních, například při nepříjemném akné.
Pro léčbu podobných kožních problémů se většinou doporučuje smíchat skořici s medem. Obě potraviny totiž disponují antibakteriálními vlastnostmi.
Dodává tělu energii
Jak jsme již zmínili výše, skořice je také skvělým zdrojem energie. Každý z nás se občas nachází ve stavu, kdy se mu nic nechce.
Právě skořice může být tím života budičem, který vám dodá energii.
Nejčastěji se to dělá formou oleje, který se rozpráší po místnosti. Hned, jako tento olejíček vdechnete, dostanou se do vašeho těla i špetky skořice, které vaše tělo opět nastartují.
Na co si dávat při konzumaci skořice pozor?
I když se vám může zdát, že cejlonská skořice působí jako zázračná potravina, i ní můžete své tělo ohrozit.
Stát se to může při konzumaci neověřených produktů, které mohou obsahovat mnohem větší množství skořice, jak je pro tělo zdravé.
Jaká dávka skořice je pro tělo ideální?
Při odpovědi na tuto otázku velmi záleží na tom, jaký typ skořice konzumujete. V obchodech většinou najdete čínskou skořici, která je oproti té cejlonské levnější.
Obsahuje však o 63-krát více kuramínu, než ta pravá skořice ze Srí Lanky. Jak jsme již zmínili, kuramín je látka, která ve velkém množství může výrazně poškodit vaše játra.
Při konzumaci čínské skořice třeba být proto velmi opatrný.
Cejlonské skořice si můžete dopřát až 2,5 čajové lžičky.
Je třeba upozornit, že hodnoty, které zde uvádíme, jsou vhodné pro dospělého člověka. Určitě by takové množství nemělo konzumovat malé dítě či těhotná žena.
Závěr
Skořice je kořenina, která by určitě měla mít ve vašem jídelníčku své pevné místo. Jde o přísadu, kterou můžeme klidně nazvat superpotravinou.
Má totiž na naše tělo obrovské množství pozitivních účinků. I její konzumaci však netřeba přehánět, protože velké množství skořice v těle může mít na váš organismus negativní vliv.
Věříme, že vám tento článek dal odpovědi na všechny vaše otázky a vy se tak s chutí pustíte do pečení dobrot, kde bude jednou ze složek právě cejlonská skořice.
Přehled