Boxovací pytel – Hrušky i pytle pro děti
Obsah
Nejsou to jen zdařilé filmové záběry se známými herci, kteří zaníceně bouchají do boxovacího pytle, které v nás vzbuzují zájem sáhnout po boxovacích rukavicích a stejně rozdat pár úderů.
Box je velmi účinným způsobem na odbourání stresu, hněvu a frustrace, se kterou se někdy setkáváme i na denní bázi.
No boxovací pytel neslouží jen na nějaké herd, které nám pomohou odreagovat se.
Nejlepší boxovací pytel – Náš výběr TOP 5
Díky boxování si můžete osvojit několik hmatů a pohybů na sebeobranu. Boxování vám také nabídne rozvoj dynamické síly trupu, celotělové koordinace a orientace v prostoru.
Nemusíte však zůstat jen u jednolitých cvicích, jelikož boxovací pytel můžete použít i na různé funkční tréninky.
Můžete ho přenášet, posouvat, táhnout, přehazovat, dělat s ním výskoky či dřepy.
Možná si řeknete, že koupě takového boxovacího měchu vůbec není závažná záležitost, jednoduše sáhnete po nějakém levném boxovacím pytli a někam si ho zavěsíte. No pokud to s boxováním myslíte opravdu vážně a chcete sportovní pomůcku s dlouhou životností, která vám přinese určité výsledky, pak třeba při koupi dohlížet na určité aspekty.
Druhy boxovacích pytlů
Z boxovacích pytlů rozdělujeme více typů:
Boxovací pytel
Mezi najobľubovanejší a Nejvíce kupovaná typ patří klasické boxovací pytel, které se zavěšuje na kovovou konstrukci nebo se spouští ze stropu na potřebné dlouhé řetězu.
Díky zavěšení a volnému pohybu v prostoru je vhodným na silový trénink a umožňuje nácvik předem určených sérií úderů. Na tento druh boxovacích měchů je třeba mít zajištěn větší prostor.
Boxovací pytle se dále dělí na 3 druhy:
Vyplněný boxovací pytel
Vyplněný boxovací pytel patří mezi nejvyužívanější.
Obvykle s ním manipulují sportovci, které již s boxováním mají určité zkušenosti.
Při těchto pytlích není možnost následného zvyšování hmotnosti, proto je třeba zvolit ideální hmotnost pytle, která bude vhodná pro uživatele a jeho tréninky.
Nevyplněný boxovací pytel
Jedná se o druh boxovacích pytlů, které jsou určeny pro profesionální využití. Uživatelé si je vyplňují individuálně podle osobních potřeb a tréninkového zaměření.
Při nevyplněných boxovacích pytlích třeba dbát na to, jaký zvolíte materiál na výplň a přesné vyvážení pytle.
Boxovací trenažér
Boxovací trenažér je skvělou volbou, pokud máte menší prostor a nižší strop, kde byste si nevěděli zavěsit boxovací pytel.
No je velmi obľubovaným i pro svou variabilitu, protože se dá velmi jednoduše přenášet a lze jej využívat i na tréninky venku.
Stabilitu zajišťuje dutá postava, která se zpravidla vyplňuje pískem, vodou nebo jinými plnícími materiály.
Boxovací hruška
Boxovací hruška je vhodná hned na několik věcí – kondiční trénink, trénink reflexů, rychlost úderů, koordinaci očí, nácvik úderů. Vnitřek je tvořeno vzduchovým vakem, které se nafukují pumpičkou s jehlou.
Boxovací míč zavěšený na gumovém laně má podobné vlastnosti jako boxovací hruška.
Po tom, jak jste se rozhodli, který druh boxovacího pytle si vyberete je třeba řídit se určitými parametry, abyste mohli dopracovat k stoprocentní spokojenosti.
Váha boxovacího pytle
První věc, na kterou je třeba přihlížet je váha vašeho boxovacího pytle. Zpravidla by boxovací pytel mělo mít poloviční váhu svého uživatele.
No při začátečníků by neměla přesáhnout 35% hmotnosti svého uživatele.
Zkušení a profesionální boxeři už využívají boxovací pytle s hmotností do 80%.
Výška boxovacího pytle
Obvyklá výška boxovacích pytlů je 80-120 centimetrů. Pokud však na svém boxovacím zamýšlíte i trénování kopů, ideální výškou pytle by mělo být 150 až 200 centimetrů.
Při závěsných boxerských pytlích se nedoporučuje nastavovat řetězy pro upravení výšky. Tyto boxovací pytle mají obvykle předem nastavenou délku řetězu, aby zaručily ideální vlastnosti na boxování.
Materiál a náplň boxovacího pytle
Boxovací pytle jsou nejčastější pokryté vinylem, koženkou nebo plátnem.
Nejkvalitnějším, avšak i nejdražším materiálem na výrobu boxovacích pytlů je pravá kůže.
Levnější verze boxovacích pytlů jsou plněny různými textiliemi, gumou nebo drceným plastem.
Ty kvalitnější plní pískem nebo kůží, které jsou odolnější a mají mnohem delší životnost. Za nejkvalitnější se však považuje plnění vzduchem, což zajišťuje absolutní tvarovou stálost.
Boxovací rukavice
Stejně jako k výběru správného boxovacího pytle, je třeba přistupovat ik výběru boxovacích rukavic.
Abyste se vyhnuli nepříjemným zraněním během tréninku nebo nepoškodili své rukavice, vybírejte je s ohledem na druh tréninků a tělesných ukazatelů.
Rozlišují se dva základní typy boxerských rukavic:
Velikost boxovacích rukavic
Velikost boxovacích rukavic je většinou univerzální, liší se pouze svou tvrdostí. Rukavice by vás neměly tlačit, ale ani by neměly být příliš volné. To je možné přizpůsobit používáním bandáží. Bandáže nejen chrání ruce před poraněním, ale jsou důležité při vyplňování prázdného prostoru v rukavicích, díky čemuž si je umíte přizpůsobit přesně svým potřebám.
Rukavice pro začátečníky se zvyknou označovat klasickým číslováním S, M, L, XL. Při těchto rukavicích se rovněž rozlišuje jejich tvrdost.
Profesionální boxeři zvyknou používat boxovací rukavice s dvojitým číslováním S / M, X / XL. Ty se ještě dělí zvlášť na ženské a mužské.
Hmotnost boxovacích rukavic
Tak jako velikost boxovacích rukavic je důležitá i jejich hmotnost. Ta se udává v anglické jednotce Unce (oz), která představuje přibližně 28 gramů. Rozpětí hmotnosti rukavic se pohybuje od 8 do 16 oz.
Rukavice podle hmotnosti se dělí do 3 skupin:
- Boxovací rukavice pod 10 oz – jsou určeny zejména pro děti, seniory
- Boxovací rukavice s hmotností 10 oz – nejčastěji se využívají v profesionálních zápasech
- Boxovací rukavice s hmotností vyšší než 10 oz – obvykle se používají při trénincích (závisí na hmotnosti uživatele)
Nejlepší rukavice – Náš výběr TOP 5