Pocitadlo.sk
Vojtova metoda - darujte svému dítěti pohyb! (2024) - Výživový-doplněk.cz

Vojtova metoda – darujte svému dítěti pohyb!

Obsah

Možná jste o  Vojtově metodě už někdy něco slyšeli.

Co to je, jak ji cvičit, respektive praktikovat, si řekneme v našem článku.

Co to je?


Jde o specifickou formu reflexní lokomoce. Tato revoluční metoda byla vyvinuta neurologem MUDr. Václavem Vojtou (1917 – 2000).

Doktor Vojta se v 50. letech minulého století intenzivně zabýval dětskou mozkovou obrnou. Během svých studií a pokusů došel k převratnému závěru.

Bylo jím zjištění, že v lidském těle jsou zafixovány určité vrozené vzory pohybů, které lze aktivovat aplikací tlaku na specifické místa v těle, a také pomocí natahování některých svalů.

Za roky své existence si získala Vojtova metoda mnoha zastánců.

Dnes se používá na různé poruchy pohybové soustavy kojenců, batolat a malých dětí obecně.

Komu je Vojtova metoda určena?


Její aplikace a použití není rezervováno jen pro nemocné děti, respektive děti postižené defekty pohybové soustavy.

Velký užitek z ní mohou mít i zdravé děti, jejichž vývoj je poněkud opožděný.

Aplikace Vojtovy metody se však setkává s různými reakcemi. Mnozí odpůrci totiž argumentují, že celá metoda byla vytvořena pro pacienty s různými poruchami.

Další kontroverzí metody je její dopad na psychiku dítěte. Mnohé maminky se při této metodě setkávají s tím, že jejich dítě pláče a naříká.

K tomu můžeme říci, že je to způsobeno tím, že jsou děti nuceny do různých pro ně nepříjemných poloh.

Pokud jim to však pomůže ve správném vývoji pohybového systému, tak to za pár slz stojí. Závěr si však musí udělat každý sám.

Účinnost


Účinnost této metody se znovu a znovu jen potvrzuje.

U dětí s různými poruchami pohybového aparátu je její účinnost velmi vysoká. Děti, které podstupují tuto metodu, se těší z velkých pokroků.

Nebývá vzácností, že problémy dítěte po několika měsících nebo letech zcela zmizí. Přinejmenším dělají děti velké pokroky, které těší jejich rodiče stejně jako odborníky.

Účinnost u dětí, které mají opožděný vývoj, je však zjistitelná obtížněji.

Samotný koncept opožděného vývinu pohybových schopností je silně subjektivní a to, co je u jednoho odborníka znakem stagnace a zpoždění, je u jiného normálním stupněm vývoje.

Obecně však můžeme říci, že je tato metoda účinná i na zdravé děti. Ty bude nabádat k urychlení vývoje motorických a pohybových kapacit v souladu s jejich věkem.

MUDr. Vojta stanovil 3 modely (polohy na vyvolání reakce stimulací příslušných bodů):

  • model se aktivuje v poloze na břiše – jde o tzv. reflexní plazení
  • model aktivován z polohy na zádech – jde o tzv. reflexní otáčení
  • model aktivován z polohy na obou kolenou – jde o tzv. první pozici

Vojtova metoda má mnoho využití a mnoho tváří.

Nejčastěji se doporučuje na následující problémy a poruchy:

  • střední a těžké centrální nervové poruchy
  • hybridní poruchy vyvolané onemocněním mozku
  • skoliózu
  • periferní poruchy horních a dolních končetin
  • svalové poruchy
  • choroby páteře a různé funkční omezení páteře
  • terapii a pomocnou terapii pro lidi trpící vrozenými vývojovými vadami kyčlí
  • na problémy s dýcháním a polykáním
  • rehabilitaci

Kdy Vojtovu metodu raději nepoužívat


Výše zmíněné problémy a obtíže jsou nejzákladnějšími problémy, na které se doporučuje aplikace metodiky Vojtovy metody.

V následující části vás seznámíme s případy, kdy se Vojtova metoda nesmí provádět.

Jde o tyto případy:

  • akutní horečnaté onemocnění a různé zánětlivé procesy
  • specifické onemocnění – například osteoporóza
  • určité formy srdečních a svalových onemocnění
  • těhotenství

Vojtova metoda – pohled zblízka


V průběhu let a praxe se pohled odborníků na cvičení miminek podle Vojtovy metody postupně vyvíjel. Po dobu své existence si získala mnoho podporovatelů, ale také mnoho odpůrců.

Jaká je ale tato metoda opravdu? Bolí? Proč by ji dnes mělo cvičit každé třetí dítě? Co děláme špatně? Jsou nějaké alternativy? A kdy je již opravdu potřeba ji cvičit?

Vojtova metoda se často používá také v případě, že je dítě a jeho pohybový systém tzv. asymetrický. Pod tímto pojmem máme na mysli, že je jedna část jeho těla dominantní. Tato dominance má pak i značný vliv na jeho pohybové aktivity.

Mnoho rodičů neakceptuje tuto diagnózu. Věří totiž, že jejich dítě je úplně v pohodě a nic mu nechybí. J

e však potřebné myslet na to, že k diagnóze odborníka se vždy musíte stavět objektivně. Nikdo nepochybuje o tom, že své dítě milujete. No pokud vám něco říká odborník, snažte se udržet si svou objektivitu.

Je mé dítě na tom tak špatně, že potřebuje Vojtovu metodu?


Jak na tom je vaše dítě, je na úsudku dobrého fyzioterapeuta a dětského neurologa. Vše by vám mělo být vysvětleno a měli byste být obeznámeni se zdravotním stavem svého dítěte, jakož i s cvičebním plánem. Podle toho by měla být každá rozumná máma schopná pochopit či její dítě opravdu tuto metodu potřebuje, nebo ne.

Občas se stává, že je cvičení předepsané na problémy či odchylky ve vývoji, které by se daly zvládnout samy, nebo něčím úplně jiným.

Každá maminka by se tedy měla zajímat o alternativy, které jsou jí nabízeny. Třeba nejprve vyzkoušet ty. A pokud je problém hlubší, musíte začít cvičit.

Dalo by se říci, že jsou problémy větší a menší. Na ty menší (lehká asymetrie, predilekce hlavičky, málo posíleny přímé a šikmé břišní svaly, slabší šíjové svaly, které drží hlavičku při pasení koníků či slabší stehýnka, které napomáhají správnému otočení ze zad na bříško) hravě pomůže vaničkování. Jde o cvičení s miminky doma ve vaně.

Nápomocný může být i tzv. handling. Pod tímto pojmem rozumíme speciální pohybové aktivity s dětmi. V tomto konceptu je obsažen i široký význam slovního spojení zacházení s miminkem. Jsou to všechny ty každodenní činnosti, které s miminkem děláte. Tedy zvedání, nošení, kladení, oblékání, přebalování atd.

Existují i ​​příjemnější cvičení, a to formou hry, kterou poskytuje například Bobath koncept.

Cvičení nezanedbávejte!


Vývoj by měl optimálně postupovat podle určitých milníků, které by na sebe měly navazovat. Pokud se někde stane chyba, nastane rozkol v psychomotorickém vývoji. Tedy například takový, že dítě by se už chtělo otáčet na bříško, protože je na to psychicky vyzrálé, ale jeho tělíčko ještě neví použít správné svaly a vytvořit souhru pohybů, která by ho na bříško dostala.

Snaží se tam tedy dostat způsobem, který umí. A to zvedáním zadečku, odstrkávaním se a prohýbáním v zádech. Otočit se mu nepodaří a začne se vztekat. Dítě je nespokojené a frustrované, a tak ho maminka otočí. Provede pohyb za něj.

Vidíte ten problém? Bude ho muset otáčet dokola a dokola. A dítě z toho bude nešťastné, protože se mu nebudou dařit další věci. Když nebude posilovat (vykonávat pohyby), bude jeho pohybový vývoj pozadu. Tím se bude brzdit jeho celkový vývin. Rozkol psychiky a těla se bude stále více prohlubovat. Výsledkem bude, že skončíte na Vojtově metodě.

V centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódovány vrozené pohybové vzory, podle kterých se dítě v prvním roce života vyvíjí. V případě odchylky od těchto vzorů nebo následkem nějakých poruch jsme od těchto vzorů odpojení.

Cviky Vojtovy metody dokážou zasáhnout do centrálního nervového systému a tento problém či překážku opravit.

Cílem je, aby se vývoj dítěte ubíral co možná nejideálněji.

Nebudu své dítě trápit!


Bolí Vojtova metoda? O tzv. „vojtovce“ se toho říká hodně. Bohužel, na názor dětí se zeptat nemůžeme. Usuzujeme jen z jejich uslzených líc a výrazu obličeje typu „mami, pomoc“. Mnoho rodičů si tím prošlo také. Nejčastěji rodiče přestanou mít o metodu zájem právě z tohoto důvodu.

Zde je třeba vysvětlit jednu podstatnou věc.

Většina lidí žije v domnění, že tato metoda bolí. Není to však pravda. Vojtova metoda nebolí!

Často se stává, že po nějakém čase cvičení dítě přestane plakat. Někdy se dokonce začne při cvičení i smát. Názorem fyzioterapeutů je, že je to způsobeno prováděním pro dítě zvláštních pohybů. Dítě není zvyklé na takové pohyby, a proto na ně reaguje pláčem.

V praxi to tedy znamená, že dítě jen dostanete do situace a pohybu, na který není zvyklé. Ve výsledku pak chce dát dítě tento svůj nesouhlas najevo jediným způsobem, jaký zná. Bolestivost metody je opravdu minimální a nemusíte se jí obávat.

Já ale nemohu vydržet ten pláč!


Jediný, koho cvičení může opravdu bolet, je ten, kdo s miminkem cvičí. Zpočátku vám možná bude trhat srdce, když vaše dítě při cvičení pláče. Občas možná budete plakat s ním, pokud jste citlivá osoba. Ale je třeba se na to dívat z jiného pohledu. Miminku pomáháme. My musíme být silnější a zvládnout situaci.

Cvičením nastartujete správnou funkci svalů, které budou miminku pomáhat celý den. Třeba k lepšímu otáčení nebo dalším pohybem. Zaměřte se na maličkosti. Pozorujte, jak miminko cvičí jiní a uvidíte, že se samo po cvičení lépe hýbe.

Nezapomeňte, že dítě přebírá vaši náladu. Buďte proto silní a snažte se být pozitivní, protože to je klíčem k úspěchu.

Nebojte se!


Mnoho rodičů své maličké ratolesti až příliš rozmazluje, a tím jim i nevědomě ubližuje. Často se odborníci setkávají i s případem, kdy rodiče nejsou ochotni své dítě nosit. Bojí se totiž, že by mu tím mohly nějak ublížit. Tento strach je zcela neoprávněný.

Zdravému dítěti nemůžete nijak ublížit. Pokud necháte miminko vyvíjet se pouze na podložce, bez vašeho kontaktu a vašeho nošení, může nastat právě ten zmíněný rozkol ve vývoji a bude nutné s miminkem začít cvičit.

Miminko se samo od sebe nebude jen tak vyvíjet. Potřebuje k tomu podněty a hlavně sebevědomé rodiče.

Vývoj dítěte


Úvodem této části si řekneme, že komfort není vždy to nejlepší, co dítěti můžete dát. Dávejte ho dítěti ve zdravé míře a nebojte se ho nosit i v náručí.

Nošením ho nerozmazlíte, právě naopak, poskytnete mu dostatečné impulzy k jeho vývoji. Jen mu poskytujte dostatečnou oporu v souladu s tím, co umí a nedovolte mu záklon v zádech.

Žádné způsoby úchopů a nošení nejsou ty jediné správné.

Rozmanitost držení a pochopení potřeb dítěte, kdy chce a kdy nechce odpočívat, vedou ke správnému vývoji.

Nenuťte dítě tedy být zabalené do klubíčka, pokud v něm nechceme být.

  • Pasivní sed občas nevadí, ale pravidelné vysedávání na pohovce či mezi polštáři, pokud dítě ještě samo nesedí, není pro jeho vývoj dobré.
  • Lezení je pro zdraví dítěte velmi přínosné. Podporujte proto dítě ve všech formách lezení.
  • Nebuďte jeho další pár rukou či nohou. Nechte dítě padat, jedině tak se naučí být opatrné.
  • Vodění za ruce není vhodné. Paradoxně totiž zpomaluje pohyb dítěte a vlastně mu svým způsobem škodí. Dítě se voděním za ruce nenaučí chodit. Vypadá to sice mile, ale není to velmi účelné. Držet dítě za ruku však má značně ochranný účel.

Dávejte si pozor především na různé pomůcky a nástroje, které mají dětem pomáhat. Mnoho z nich totiž může dítě potenciálně zranit.

Nejde jen o nesprávné způsoby jejich využití, jde o mnohem víc. Hodně těchto produktů totiž nebylo navrženo odborníky, ale pouze lidmi, kterým jde o zisk. Využívání takových produktů je tedy potenciálně riskantní.

Nejčastější dotazy maminek


Jak dlouho a jak často je třeba cvičit Vojtovu metodu?

Při pohybových problémech na doporučení neurologa. Čím dříve se začne, tím větší je naděje na úplné nebo částečné odstranění problému. Doporučený čas na cvičení je 5 až 20 minut. Ideální frekvence je asi 4x denně.

Kde se naučím cviky Vojtovy metody?

Naučit vás je může vyškolený fyzioterapeut, ke kterému budete pravidelně docházet na kontroly.

Nesouhlasím s názorem odborníka. Nemyslím, že by moje dítě mělo cvičit Vojtovu metodu. Co mám dělat?

Nechte pohybový vývoj svého dítěte posoudit i jinými odborníky. Hlavně neurology. Na základě jejich vyjádření se můžete svobodně rozhodnout. Do Vojtovy metody vás nikdo nutit nemůže. Dobře však zvažte následky svého jednání, než se rozhodnete. Zjistěte si o tomto cvičení co nejvíce informací. Ať jste si jistá, že je vaše rozhodnutí správné. Doporučujeme si přečíst zkušenosti maminek z diskusí. Na internetu najdete desítky příběhů, které vám pomohou správně se rozhodnout.

Myslím, že moje dítě má pohybový problém. Doktorka však říká, že je vše v pořádku. Neřeším to zbytečně? Mám začít cvičit Vojtovu metodu?

Zkuste se objednat přímo k neurologovi nebo můžete zkusit jiného doktora. Nikdo nezná miminko lépe než jeho rodiče. Pokud se vám něco nezdá, raději to třikrát řešte zbytečně než jednou pozdě.

Moje miminko během cvičení Vojtovy metody velmi pláče. Je to normální?

Bohužel, ano. Velká část dětí tímto způsobem protestuje. Nelíbí se jim totiž, že je dáváte do poloh, které jsou pro ně nepřirozené a nutíte je v nich zůstat.

Vojtova metoda a její dopad na dětskou psychiku


Může mít Vojtova metoda negativní dopad na psychiku dítěte?

Toto je poměrně častá otázka, na kterou vám odpovíme podrobněji.

Odborníci oficiálně tvrdí, že miminka si nic nepamatují. Na druhé straně je však pravda, že vše, co v životě zažijeme, nás nějakým způsobem utváří.

Psychika dítěte po cvičení Vojtovy metody je častým tématem diskusí maminek na internetu. Část popisuje následný bezproblémový vývoj, ale část popisuje noční můry, záchvaty vzteku či podivné chování dětí.

Je sporné, zda by tyto problémy nenastaly i bez cvičení Vojtovy metody. Jednoznačná odpověď neexistuje. Pokud Vojtovu metodu cvičit musíte (dítě trpí pohybovým či jiným diagnostikovaným problémem), je to pro dobro vašeho dítěte.

Zkuste tuto „jistotu“ přenášet i na miminko. Miminka sice nerozumějí naší verbální komunikaci, ale dobře vnímají naše pocity.

Dávejte si proto pozor, co vyzařujete. Když budete nervózní a ustrašení, vaše dítě se bude cítit stejně. Dbejte proto na to, abyste byli v pohodě a ujišťujte se o bezpečí svého dítěte.

Pokud vám bylo doporučeno Vojtovu metodu cvičit preventivně, je už cvičení rozporuplné.

Taková preventivní cvičení se doporučuje při opožděném vývinu.

Jeho použití je však v některých kruzích považováno za kontroverzní.

Zkuste si o tom více přečíst na internetu. Přečtěte si vědecké články a také veřejné fóra, kde najdete několikaleté diskuse, ale hlavně zkušenosti jiných maminek.

Jaké jsou alternativy Vojtovy metody?


Existuje jich poměrně hodně. Jedna z nich se jmenuje Bobath koncept. Tato koncepce je méně známá. To však neznamená, že je také méně účinná. Stejně jako Vojtova metoda má své obhájce i odpůrce.

Terapeut provádí s dítětem pohybové aktivity, které běžně dítě dělá. Využívá tak vlastní aktivity dítěte, které terapeut pouze svým vedením upravuje a naučí tomu i rodičů.

Dítě se tedy necítí být nuceno zůstávat v některé poloze, jak je tomu právě při Vojtově metodě.

Další rozdíl spočívá v tom, že tyto upravené činnosti provádíte s dítětem po celý den (krmení, hygiena, nošení).

Metoda je náročná především ze začátku, dokud si na nový režim zvyknete.

Rate this post
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď