Pocitadlo.sk
Obuv do vody - jak vybrat tu správnou (2024) - Výživový-doplněk.cz

Obuv do vody – jak vybrat tu správnou

Obsah

S přicházejícím letní sezónou se blíží i četnost pobytu lidí venku u vody.

Základem je správná výbava, a jinak tomu není ani v případě vhodné obuvi k vodě.

Přinášíme vám proto článek, ve kterém vám přiblížíme základní principy výběru obuvi k moři a k ​​vodě obecně.

Podotýkáme, že stejné principy výběru platí pro výběr dámské i pánské obuvi do vody. Dámské modely se liší především v barevném provedení, nikoli však v materiálech a v kvalitě.

Nebezpečí u vody


Nepozornost, neznalost terénu při koupání, případně podcenění teplotních podmínek, to jsou nejčastější příčiny nehod v letních měsících.

„V nemocnici často skončí topící se lidé, amatérští potápěči, plavci po skoku či pádu do vody s nárazem na hladinu, mělké dno nebo například na skokanskou desku. Na vině mohou být také velké horka,“ objasňuje odborník na bezpečnost při koupání.

Právě výběrem vhodné obuvi můžeme minimalizovat riziko zranění a zajistit si tak bezpečný pobyt u vody. Aby váš výběr byl dobrý, věnujte mu dostatek času a dejte si na něm záležet. Náš článek vám v tom jistě pomůže!

Dětská obuv do vody


Vedle případů tání nebo úpalu se lékaři na pohotovosti často setkávají také s nejrůznějšími frakturami končetin, lebky a prstů. Ty obvykle způsobí podklouznutí bosé nohy na kluzkém či nerovném povrchu.

Lidé  totiž podle odborníků stále nevěnují dostatečnou pozornost volbě vhodné obuvi. K vodě si často nenosí žádné boty, případně volí modely se zaměřením na design bez ohledu na praktické a zdravotní hledisko.

Speciálně to platí pro děti.

Z důvodu níže vyvinuté motoriky jsou náchylnější na různé pády a nehody. Proto bychom je měli na výlety k vodě vybavit kvalitní obuví s co nejlepšími protiskluzovými vlastnostmi a zapomenout bychom neměli také na zdraví prospěšnou kvalitu dětské obuvi.

Žabky, sandály nebo crocsy?


„Nejčastějšími zraněními na tuzemských vnějších koupalištích jsou různorodé pohmožděniny, a to především končetin a hlavy po nárazu. Těsně za nimi se pak objevují zranění z důvodu uklouznutí. Mezi ty se řadí zejména podvrtnutí paty či úrazy prstů a jejich následné zlomeniny. Lidé by měli pohybu na koupališti věnovat stejně zvýšenou pozornost jako provozu na silnici. Velmi důležité jsou i správně zvolené boty, “ objasňuje Ján Behúň ze Slovenské společnosti pro ortopedii a traumatologii.

Obuv na koupaliště by měla splňovat hned několik specifických požadavků.

„V první řadě by boty k vodě měli mít protiskluzovou podrážku, která zabrání sklouznutí nohy po kluzkém povrchu. Důležitá je dostatečně pevná stélka. Bota se samozřejmě nesmí ani rozmáčet,“ dodává ortoped.

Pokud se v botách pohybujete delší dobu, měli by být i prodyšné.

Lidé často vyrážejí k vodě v žabkách, které však neposkytují noze dostatečnou oporu a ta v nich snadno proklouzne.

„Takové boty se hodí na písek, nebo do suchých podmínek s rovným terénem, ​​ale ne na koupaliště, k rybníku nebo snad na skálu,“ vysvětluje Ján Behúň.

Gumové sandály typu Crocs pak ortopéd doporučuje na kratší dobu, ale nehodí se na příliš dlouhé nošení.

S výběrem pomůže certifikace


Jak si tedy boty ze široké nabídky vybrat? Klíčem k správnému výběru může být certifikát obuvi, kterých se v České republice uděluje hned několik.

„Certifikát kvality například zaručuje protiskluzové vlastnosti boty, garantuje odolnosti vůči potu či vylučuje přítomnost těžkých kovů v materiálu. Taková obuv by měla zároveň splňovat náročné hygienické kritéria vystaveny vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR. Další zkoušky a certifikace se zaměřují například na váhu boty nebo odolnost materiálu proti ohybu a oděru. Všechny tyto vlastnosti se pak hodí například pro pracovní nebo letní obuv.“ popisuje Tomáš Jurák ze společnosti zabývající se výrobou specializované obuvi.

A dodává, že certifikovaná obuv paradoxně nemusí být dražší než její nevyzkoušené kolegyně. Podle ortopedů bychom v případě výběru obutí měli myslet na cenu až v druhé řadě.

Neboť jak lidi vybízí lékař Ján Běhoun: „Finanční efekt je po sečtení nula od nuly a zničené nohy za to nestojí.“

Ještě předtím, než se vydáte na nákupy, je nutné si uvědomit, na jakou vodu vlastně chcete vyrazit.

Zda si jen jednou za rok vyrazíte na kanoi nebo se vodáctví hodláte věnovat intenzivněji a budete sjíždět divokou vodu.

Je jasné, že vodácké vybavení se bude podle potřeby lišit v mnoha atributech, a v neposlední řadě se bude lišit také v ceně.

Pokud se budete chtít věnovat vodním sportům dlouhodobě, pravděpodobně víte, do čeho jdete a už s vodou jako živlem máte vlastní zkušenosti. Nepotřebujete tedy řadit. Proto se tento článek bude věnovat spíše vodní turistice a vzít k srdci by si ho měli zejména lidé, kteří například na vodě jako vodáci ještě nikdy nebyli, a tedy nevědí co a jak.

„Na vodě je mokro“


Důležité je, abyste rychle odbouraly představu, že na vodě budete stále v suchu. Na vodě je mokro, je to prostě tak. A na to je třeba se připravit! Jednoduše řečeno, vše, co si sebou na vodu berete, může být na konci vašeho výletu vlhké, mokré nebo úplně promočené. Počítejte tedy s tím, že věci, které si berete sebou, by měly být vodě odolné a voda by jim neměla vadit.

Materiály odolné vůči vodě by proto měly být samozřejmostí. Chceme vás hlavně varovat před levnými výrobky pocházejícími z Číny.

Ty jsou sice mnohdy cenově zajímavé, avšak ani zdaleka nedisponují kvalitativními vlastnostmi vhodnými pro bezproblémové používání.

Co na sebe, když jdu na vodu


Mnoho vodáků jezdí na své výjezdy například jen v plavkách, jenže ty vás neochrání před ostrým letním sluníčkem. Proto je vhodnější vybrat ze šatníku i nějaké ty „kraťasy“ a lehké tričko nejlépe s dlouhými rukávy, které lze podle potřeby ohrnout. Oblečení by nemělo být příliš nasákavé, aby po případném namočení rychle uschlo. Pro případ, že by na vodě foukalo, je dobré si sebou vzít i nějakou lehčí mikinu nebo větrovku, v níž se člověk zapaří a není mu taková zima.

I kdyby pršelo, nikdy si neberte na vodu pláštěnku nebo něco podobného. V případě otočení lodi byste se do takové věci mohli snadno zamotat. Lepší je volit oblečení více „na tělo“.

Na nohy jsou vhodné například boty do vody nebo uzavřené boty s pevnou patou. V žádném případě si na vodu neberte sandály, pantofle nebo crocsy. Taková obuv neochrání vaše nohy před kamením na dně můžete je akorát tak ztratit.

Neoprenové boty


Další variantou je zakoupit si nebo zapůjčit neoprenový komplet. V horku to nemá cenu, zbytečně by vám bylo horko. Pokud však chcete sjíždět nějakou studenější vodu nebo si vyrazit na vodu už na jaře, neopren je k nezaplacení. Vodácký neopren se liší od potápěčského především střihem v horní části. Ten vodácký vám musí umožnit volný pohyb rukou při pádlování, a proto nahoře končí širokými šlemi.

Neopreny s krátkým či dlouhým rukávem tedy nejsou pro vodáky vhodné. Takové vysoké neoprenové kalhoty dobře doplní vodácká bunda, která vám zajistí teplo a relativní sucho. Skvěle se k nim hodí také neoprenové boty, které vás oproti obyčejným plátěným botám do vody zahřejí a většinou mají i pevnější střih a funkčnější podrážku (což oceníte hlavně při vystupování nebo pohybu po kluzkých kamenech).

Rate this post
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď