Kotouče na činky – Vybíráme ty nejlepší!
Obsah
Když se řekne posilování, určitě se většině z nás v mysli hned vybaví činky!
A není divu, vždyť jde o masově používaný a levný způsob, jak procvičit nejrůznější partie našeho těla. Mnoho lidí volí posilování a cvičení pomocí činek právě proto, že se jim nechce utrácet spoustu financí za vstupné a permanentky do posiloven.
V tomto článku se společně podíváme na výhody činek a řekneme si také, jak postupovat při výběru jejich závaží.
Nejlepší kotouče na činky
Činky na cvičení patří mezi nejzákladnější výbavu každé domácí i veřejné posilovny.
Do karet jim hraje jejich příznivá cena, značná variabilita a množství cviků, které lze s nimi provádět. Jen málokdo však ví, že pomocí činek lze procvičit skoro celé tělo!
Je to proto, že při procvičování s činkami zapojujeme mnohem více svalových partií než v případě posilovacích strojů. To má za následek radikálnější nárůst svalové hmoty, no a o to přece jde.
Jak vybrat kotouče na činky?
Vybírat bychom měli pomocí několika parametrů, a těmi jsou:
- provedení
- materiál
- hmotnost
Výběr by se měl odvíjet od toho zda budete cvičit silově, nebo dynamicky. Další kroky výběru směřují k osobním preferencím.
Provedení činek existuje hned několik.
Pokud nebudeme cvičit dynamicky, postačí nám činky bez možnosti nakládání kotoučů. Zaměříme se tedy na nízkou hmotnost!
Při silovém cvičení platí pravý opak. Tam je nutné, aby se na činky daly přidávat další kotouče na činky.
Pro úplné začátečníky platí, že je vhodné začínat s nízkou hmotností a postupně s růstem svalů ji dále zvyšovat.
Počítejte však s tím, že postupem času vám doma zůstane hromada „šrotu“, která vám bude jen zabírat místo.
Materiály činek a jejich kotoučů
Jako nejkvalitnější materiál použitelný pro výrobu činek je chromová ocel nebo litina.
Činky s pogumováním jsou dobré vzhledem k tlumení případného hluku a vlivu. Pro domácí použití však doporučujeme litinové činky nebo chromované závaží na činky (chrom vypadá o něco lépe a je jen o něco málo dražší).
Mnohokrát se však můžeme setkat s jinými materiály, kde je daleko příznivější cena. Jde například o plast nebo gumu. Musíme však počítat s nižší životností. Tyto materiály jsou vhodné pro začátečníky, kteří ještě nevědí, jak dlouho je bude cvičení bavit.
Typy činek
Základní rozdělení činek:
- jednoruční činky a jednoručky
- obouruční typy činek
- vzpěračské tyče
- kettlebelly
- činky na aerobic
- posilovací vesty
- závaží na běhání
Pro koho jsou činky vhodné?
Je třeba říci, že činky jsou vhodné téměř pro všechny!
Dále jsou činky určeny jak pro začátečníky, tak i pro „profíky“, a to bez ohledu na pohlaví.
Činky jsou oblíbené u žen, které je používají při shazování nepotřebných kilogramů hmotnosti nebo pro zpevnění a vytvarování těla.
Jak vybrat jednoruční činku
Jednoruční činky považujeme za nejlepší sportovní náčiní, které nemůže chybět ve výbavě žádného sportovce, který chce cvičit a zdokonalit své svalstvo. Toto není zdaleka pouze náš názor.
Jednoručky se dají jednoduše použít jako v domácí posilovně, v níž by měly být základním stavebním kamenem, tak i ve fitness studiu, veřejné posilovně, fitcentru nebo při outdoorových trénincích.
Na rozdíl od obouruční osy, respektive velké obouruční činky nebo posilovacích strojů, vám jednoruční činky umožňují provádět cviky s mnohem větším rozsahem pohybu, což vede ke komplexnějšímu zapojení, protažení a posílení vašeho svalstva.
Na co se dají činky použít?
U posilovacích strojů je ohromným benefitem a prokletím zároveň fakt, že vám umožňují cílit na konkrétní svaly vašeho pohybového aparátu. Toto platí jak pro posilovací stroje na cihličkové závaží, tak i pro posilovací stroje na kotouče.
Činky vás naproti tomu nutí zapojovat i svaly, které při cvičení na strojích neprotáhnete, respektive nezapojíte. Pár jednoručních činek nabízí ohromnou variabilitu cviků a rozhodně neplatí, že by vám činky pomáhaly procvičovat jen bicepsové a tricepsové svaly na vašich rukou.
Máte zde možnost vybrat si ze širokého spektra posilovacích cviků a zacílit na libovolné partie, respektive svalové skupiny.
Činky se hodí do kombinace s dalšími doplňky funkčního tréninku, především pak pro cviky s gymnastickými míči (fitbalmi, gymbalmi). Tato kombinace přináší do vašeho tréninkové plánu množství stabilizačních a koordinačních cvičení, čímž můžete snadno procvičit i sedací, zádové a břišní svalstvo.
Sečteno a podtrženo, jednoruční činky jsou investice, která se vám, pokud to s posilováním myslíte vážně, rozhodně vyplatí. Jen těžko budete hledat jiné natolik univerzální náčiní, které vám umožní odcvičit přímo v domácím prostředí. Jednoručky intenzivně používají i opravdoví profesionálové.
Činky s pevně danou zátěží versus nakládací činky
Při nákupu byste měli hledět na tato kritéria. V rámci provedení je totiž velmi důležitou otázkou to, zda jde o nakládací činky nebo činky s pevně danou zátěží.
Pro domácí potřebu je pravděpodobně vhodnější zvolit variantu, při kterém lze zátěž upravovat vzhledem k vašim možnostem a daným cvikům, které se chystáte provádět. Navíc je vhodné dívat se na průměry šroubů u jednoručních činek. Zajistíte si tak možnost případného použití kotoučů také k domácímu posilovacímu stroji nebo třeba k obouruční ose.
Naopak činky s pevně danou hmotností jsou vhodnější pro posilovnu, kde se angažuje více lidí zároveň. Klubová posilovna, fitness studio, fitness centrum a obecně veřejná posilovna si tedy spíše zaslouží činkovou zónu ve variantě činek s pevně danou zátěží.
Hmotnost činek a závaží
V problematice týkající se váhy jde o silně individuální záležitost, která je závislá na vašich dosavadních zkušenostech a fyzických možnostech.
Předpokládejme však, že patříte mezi začátečníky až středně pokročilé. V tom případě je nejlepší investicí nákup některého z prodávaných setů jednoručních činek, ve kterém váží naložená činka okolo 10 – 15 kg.
Pokud se vám tato hmotnost zdá nízká, vezměte v úvahu počet sérií a opakování. Například tlaky – 4 × 10 opakování x 2 činky x 10kg.
Takové posilování vede spíše k vážným zraněním a v konečném důsledku není k ničemu. Zátěž pak táhnete všem možným, a tím trpí především vaše záda. Navíc nikdy neodcvičíte celou sérii pořádně, natož abyste je odcvičili úplně všechny.
Pamatujte, méně je někdy více!