Pocitadlo.sk
Turistický batoh - Vybíráme ten nejlepší (2024) - Výživový-doplněk.cz

Turistický batoh – Vybíráme ten nejlepší

Obsah

Kromě trekingových holích je na každé pořádné túře další důležitou výbavou turistický batoh. Do něj si totiž můžete sbalit všechny potřebné věci, které budete potřebovat na své cestě.

Nabídka turistických batohů je však velmi široká, a proto pro nezkušené turisty může být správný výběr někdy opravdu problematický.

Všechny otázky, které byste si měli položit před výběrem a koupí tohoto turistického doplňku, se dozvíte v dnešním článku a, samozřejmě, dozvíte se na ně i odpovědi.

Nejlepší turistický batoh

Základní otázky při výběru


Předtím, než se rozhodnete pro konkrétní turistický batoh, měli by ste si umět odpovídat na tři základní otázky:

  • Na co konkrétně turistický batoh potřebuji?
  • Jakou dlouhou túru plánuji?
  • Potřebuji v batohu věci jen přenést nebo s ním budu i déle chodit?

Zodpovězení těchto otázek vám při koupi turistického batohu určitě urychlí celý proces rozhodování.

Jaké druhy batohů známe?


Samozřejmě, známe několik druhů batohů, přičemž každý z nich má jinou prioritní funkci. Mezi základní batohy patří:

  • klasické turistické
  • cyklistické batohy
  • batohy na běhání nebo na skialpy

Pokud jste si tedy na první otázku odpověděli, že potřebujete batoh na takovou snadnější túru, určitě byste měli přemýšlet nad klasickým turistickým batohem. Právě tento typ je totiž vhodný na několikadenní túry.

Obvykle se prodává v 30 až 50 litrovém objemu.
Do takového batohu zcela bez problémů dáte spací pytel, nějaké dózy s jídlem popřípadě termosku. Jednoduše vše potřebné k tomu, abyste pár hodin nebo pár dní v přírodě přežili.

Při výběru turistického batohu doporučujeme zejména jeho střední variantu, který se objemově pohybuje do 55 litrů. Není příliš velký, pohodlně se nosí a vejde se do něj vše potřebné.

Cyklistické batohy (sportovní)


Tyto batohy jsou zpravidla menší. Jejich objem je vždy kolem 10 až 20 litrů a většinou mají v sobě zabudovaný vak na vodu. Často je na nich propracovaná zadní část, tedy zádový systém. Ten je důležitý kvůli odvětrávání při cyklistice.

Tyto batohy jsou kromě cyklistiky vhodné i na různé jiné sporty nebo jen tak na vycházku do města.

Jde o praktickou pomůcku, protože ve většině případů jsou tyto batohy opravdu snadné, ale sbalíte do nich vše potřebné.

Krosny


Posledním typem ze základního rozdělení turistických batohů jsou velké batohy nazývané také krosny. Většinu mají objem nad 50 litrů a využívají se na dlouhodobé túry a výpravy.

Dámské a dětské turistické batohy


V neposlední řadě jsou turistické batohy určené pro ženy a děti. Rozdílem v těchto batozích oproti těm klasickým je zejména jejich velikost.

Dámské turistické batohy jsou přizpůsobeny na stavbu páteře ženy. Bývají lehčí a menší. Většinou jsou doplněny o nějaké pěkné vzory.

Dětské turistické batohy bývají také menší a lehčí. Často mají na popruzích důležité reflexní prvky.

Materiál turistického batohu


Všechny typy turistických batohů se vyrábějí z několika typů materiálů.

Těmi nejpoužívanějšími jsou Urtex, Cordura nebo Plastex.

Samozřejmě, na trhu najdete i batohy z jiných materiálů. Právě tyto tři výše zmiňované však patří mezi nejlepší, ale zároveň i nejdražší. Máte u nich však jistotu, že se spoje batohu jen tak lehce neroztrhnou.

Pozor je třeba dávat i na nepromokavost batohu.

Trend výrobců, kteří chtějí ochránit batoh před nepromokavostí je polyuretanový nátěr. I tento typ ochrany však časem zmizí. Proto si množství lidí začalo dávat na své turistické batohy různé pláštěnky a podobné ochranné fólie.

Na co si třeba dát pozor při výběru turistického batohu?


Při výběru turistického batohu ideálního pro vás si kromě jeho objemu musíte dávat pozor i na několik dalších věcí.

  • Popruhy na ramena – věc, nad kterou málokdo přemýšlí, ale je velmi důležitá. Popruhy by měly být pro vás pohodlné a nikde by vás neměly nějak speciálně tlačit. Ideální je, když jsou anatomicky tvarované. Nedílnou součástí těchto popruhů by měly být i balanční dotahy, díky kterým máte správnou polohu zad na batohu.
  • Hřbet batohu – zádový systém při batozích by měl být dobře větraný, protože se předpokládá, že ho budete nosit i několik hodin. Kromě větrání se doporučuje i zádová výztuha, která je při turistických batozích s velkým objemem už téměř povinností. Zádový systém si nejlépe vyzkoušíte přímo v prodejně, neboť při tomto prvku je důležitá velikost vašich zad.
  • Bederní pás – je zafixován v pase, čímž odlehčuje váhu na ramenou. Třeba si dávat pozor na to, aby spona, která se nachází vpředu, byla dostatečně pevná a nepovolovala se.

Jak si správně vyzkoušet batoh?


Přišli jste do obchodu, vybrali jste si batoh, který se vám líbí, ale nevíte, zda je pro vás vhodný?

Na základě těchto tipů budete přesně vědět, co udělat, abyste si na tuto otázku odpověděli a zjistili to.

Samozřejmě, to nejdůležitější je, zkusit naplnit ho. Nemusíte však do plného objemu. Důležité je, dát do něj nějakou zátěž a podívat se, zda váš turistický batoh pevně drží.

Každý kvalitní batoh, a je jedno zda jde o pánský, dámský nebo dětský turistický batoh, by měl obsahovat množství bočních popruhů. Zkuste je všechny povolit tak, aby se vám ruksak co nejvíce zmenšil. Následně je zase naopak zkuste všechny povolit.

Zádový systém batohu si nastavte podle velikosti vašich zad.

Když budete mít batoh na zádech, zapněte si bederní pás. Ten by měl být zapnutý kolem horní části vašich pánevních kostí. To, zda máte pás zapnutý správně, zaznamenáte velmi jednoduše.

Když půjdete na túru s plným batohem a zapnete si svůj bederní pás, celý batoh by se vám měl nést mnohem snadněji. Pokud to tak není, máte ho zapnutý ve špatné oblasti.

Pokud jste tuto část zvládli, utáhněte si ramenní popruhy. Díky nim vaše záda nebudou trpět, protože batoh bude dobře sedět na celé ploše zad.

Jak se do batohu efektivně sbalit?


Jedna věc je, koupit si kvalitní turistický batoh. Druhá věc, stejně velmi důležitá, je umět si do batohu správně a efektivně sbalit všechny věci, které si sebou chcete na túru vzít.

Každý zkušenější cestovatel doporučuje balit si jen ty nejnutnější věci. Přece jen, pokud máte před sebou delší kus cesty, po čase budete každou zbytečnou věc určitě cítit.

Rovněž se doporučuje kombinovat věci, které se dají nějakým způsobem stlačit s těmi co, co se stisknout nedají.

Díky tomuto tipu dokonale využijete prostor celého batohu.

Těžké věci byste měli vždy umisťovat co nejvíce k zádům, a to nejlépe na úrovni ramen. Důležité věci, které budeme potřebovat i během chůze, mějte vždy uloženy poruce.

Může to být například láhev s vodou nebo pláštěnka na ochranu batohu.

Varianty turistických batohů


Jsou lidé, kteří nemají rádi, když musí něco nosit na svých zádech. Proto raději volí jiné varianty.

Jednou z možností mohou být i populární sportovní tašky, které jsou taktéž velmi spratné. Samozřejmě, na túru vám je nedoporučujeme.

V poslední době jsou velmi populární i různé kapsy přes pás nebo tzv. ledvinky.

Rady na závěr


Na závěr jsme pro vás sepsali pár bodů, kterých byste se měli přidržovat při koupi dobrého turistického batohu.

  • Při koupi batohu byste k němu měli automaticky dostat nepromokavou pláštěnku na jeho ochranu.
  • Zádový systém batohu by měl být pohodlný.
  • Batoh by měl být vyroben z kvalitních materiálů.
  • Měl by obsahovat všechny důležité popruhy, které vám usnadní jeho váhu a zjednoduší cestu.
  • Důležitá je celková hmotnost batohu. Oceníte ji zejména při dlouhých několikadenních tripech.

 

Rate this post
Tomáš
 

Dobrý den, jmenuji se Tomáš a jsem autorem tohoto magazínu. Už 20 let se věnuji zdravému životnímu stylu. Zajímám se o alternativní způsoby léčby. V mých článcích vám nabídnu můj názor a hodnocení různých výživových doplňků.

Zanechat komentář 0 reakcí

Napsat odpověď