Baňkování – netradiční metoda léčby
Obsah
Co je to vlastně baňkování? Jde o starou léčebnou metodu pocházející z tradiční čínské medicíny.
První zmínky o ní jsou staré více než 5000 let. Její zastánci byli například i Hippokrates nebo slavný římský lékař Galén.
Tato metoda je známá také pod názvem vakuová terapie.
Ten způsobí jejich přisátí na pokožku. Banky se aplikují na kritická místa, kde jsou například svalové bulky nebo reflexní změny a ponechávají se tam 5 – 20 minut.
Silným podtlakem baněk na jednom místě vznikají modřiny, které se vstřebávají až po několika dnech. Bankami můžeme také snadno procházet po předem naolejovaný zádech olejem či emulzí, čímž docílíme výrazné prokrvení pokožky. Tuto metodu můžeme kombinovat se zábaly, popřípadě s některým druhem masáže.
Co ovlivňujeme pomocí baňkování?
Masážní baňkou se zvýší cirkulace krve, a tím dochází k okysličení bolestivých míst.
Můžeme překvapivě pocítit úlevu od bolesti a také se upraví funkce příslušných vnitřních orgánů.
Při jakých potížích můžeme baňkování použít?
- bolesti páteře
- celulitida
- revmatismus – podtlak stimuluje sekreci synoviální tekutiny
- zažívací potíže
- svalové potíže
- problémy s pokožkou (při akné)
Kontraindikace – použití baňkování se nedoporučuje v případě, že trpíte následujícími obtížemi:
- akutní trombóza
- křečové žíly
- jakékoliv otevřené a hnisající rány
- aneurysma
- otoky srdečního původu
- gangréna
Baňkování používají i některé specializované zařízení pro kosmetické účely. Působením podtlaku můžeme ovlivnit také stav ochablé pokožky například na:
- obličeji
- krku
- zadku
- stehnech
Prokrvení a prokysličení pomáhá oddálit vrásčitost pleti nebo vyhladit jemné vrásky. Také nečistá pleť typu akné se může dobře zregenerovat.
Klíčové je vakuum
Léčebný efekt fyzioterapeutické metody baňkování je způsoben vakuem, které vyvolá místní přeliv krve a lymfy do kůže z hlouběji ležících tkání. Toto má reflexní vliv na cévy vnitřních orgánů. Kromě toho se v oblasti působení vytvářejí biologicky aktivní látky, které stimulují výměnný a regenerační proces.
Reflexní metoda
Základem působení masáže baňkami je reflexní metoda, která je založena na vzniku prokrvení. To vzniká drážděním kožních receptorů vakuem, které se vytvoří v baňce. Vlivem masáže baňkami se zlepšuje periferní oběh krve, lymfy a medzitkanivovej tekutiny. Odstraňují se projevy hromadění, zvyšuje se látková výměna a dýchání kůže v masírované části těla.
Kůže se stává pružnější, zvyšuje se její odolnost vůči teplotním a mechanickým faktorům, zlepšuje se napínání svalů, zvyšuje se jejich tonus a elasticita.
Při působení vakuové terapie dochází k oddělení extraktu tukových potních žláz. Ten kromě solí obsahuje močovinu, aceton a žlučové kyseliny. Tyto látky jsou v určitých koncentracích pro organismus toxické. Díky tomu je možné přirovnat baňkování k účinkům sauny.
Jak dlouho trvá baňkování?
Samotné trvání baňkování se může lišit v závislosti na tom, jakými obtížemi daná osoba trpí. Svou roli zde hraje také věk pacienta a jeho celkový zdravotní stav. Doba procedury je obecně asi 30 minut.
Baňkování jako doplněk masáže
Baňkování neboli vakuová terapie je vhodnou doplňkovou metodou klasických masáží. Pomáhá při odstraňování bolestí páteře a celého pohybového aparátu, ovlivňuje i funkci vnitřních orgánů a pomáhá při detoxikaci organismu.
Málokterou metodou se docílí takové intenzivní prokrvení masírované tkáně. Už po jednom zákroku se může dostavit neočekávaná úleva. Použití baněk je však různorodé. Lze je kombinovat s různými typy masáže a lze je používat na postižené klouby nebo otoky. Indikovány jsou traumatické stavy v subakutním stádiu. Stejně i chronické otoky způsobené poruchou lymfatického toku.
Proces baňkování
Jaké se na baňkování používají baňky? Nejčastěji se používají plastové baňky, které mají ventily a vzduch se z nich odsává speciální pumpičkou. Díky podtlaku se baňka přisaje a vtáhne kůži dovnitř. Kůže pak zčervená, což je dáno silným prokrvením jinak málo prokrvených ošetřovaného místa. Působením tohoto podtlaku se odsávají z těla škodlivé látky. Baňky se nechají přiloženy na místě po určitou dobu nebo se posouvají po příslušných částech těla.
Po aplikaci baněk a zvláště při aplikacích, kdy se baňky nechávají stát na jednom místě zůstávají na těchto místech hematomy /modřiny. Ty mohou být výraznější na místech, kde je slabé prokrvení vlivem staženého svalstva.
Záleží na stavu lymfatického systému ošetřovaného a na jeho dostatečném pitném režimu.
Trochu historie
Jak jsme již naznačili výše, baňkování je prastará léčebná metoda. Pomáhá od bolesti zad nebo svalů a používali ji už naši předkové. Baňky se na bolavé místo přisají díky podtlaku a dokáží tak nahradit běžnou masáž.
Při baňkování tedy jde o vytvoření podtlaku v nádobě, která je přiložena k tělu. V minulosti se používaly nádoby:
- dřevěné
- bambusové
- hliněné
- kamenné
Bez ohledu na použitý materiál šlo o to, aby byly nádoby neprodyšné v podobě baňky s jedním koncem otevřeným. Na ošetřované místo na těle se přiložil například kousek chleba. Do chleba se zapíchla malá hořící svíčka nebo hořící dřívko a přes to všechno byla přeložena nádoba, která po vyhoření kyslíku přilnula k tělu.
Jak probíhá tradiční baňkování?
Ošetřované místo je ideální pro lepší přilnavost natřít například krémem nebo léčivým gelem. Připravíme si líh, nehořlavou hůlku s trochou vaty namotané na jednom konci a například hořící svíčku. Do jedné ruky vezmeme baňku, do druhé hůlku s vatou, kterou předtím namočíme do lihu a zapálíme.
Je nutné pracovat rychle a těsně nad ošetřovaným místem. Do baňky je na okamžik vložena hořící vata na špejli a pak je baňka položena na ošetřované místo. Vzduch v baňce se ohřeje a část ho unikne. Po přiložení na tělo se vzduch v baňce ochladí a zmenší svůj objem. Protože ho je méně než původně, vytvoří v baňce podtlak. Tento podtlak vtáhne kůži ošetřovaného. Baňka se tak na tělo přisaje.
Kdy je vhodné použít tradiční formu baňkování?
Tradiční forma baňkování se nejčastěji používá s cílem dosažení následujících efektů:
- prokrvení kůže
- ovlivnění akupunkturních bodů
- ovlivnění svalových bříšek a úponů
- léčba páteře
- ovlivnění a léčba dutin
- ovlivnění lymfatického a krevního oběhu
- ovlivnění a léčení kožních potíží (celulitida)
- ovlivnění a zmírnění otoků
Baňku lze zanechat na místě přisátí nebo je možné jí pohybovat (masážní baňky). Celý proces je účelný a předem promyšlený.
Moderní vakuoterapie
Vakuoterapie (neboli baňkování) je dnes na mnohem vyšší úrovni. Už proto, že baňky se aplikují i v místech, kudy vedou reflexní dráhy. Dochází tak k aktivaci akupunkturních bodů. To znamená, že se v našem těle „rozhýbe“ energie. Ta pomáhá odstranit bolest a uvést celý organismus do rovnováhy.
Na samotnou aplikaci baněk a vytvoření vakua se již ve většině případů nepoužívá zapalování různých materiálů. Existují totiž moderní přístroje, které dokáží vytvořit žádaný podtlak. Tím se dá přesným, a pro pacienta nenásilným způsobem, dosáhnout pozitivní efekt baňkování. To vše je v současnosti možné bez rizika poškození zdraví pacienta.
Stejně jsou moderní přístroje určené na vakuoterapii mnohem šetrnější k pokožce, na kterou jsou aplikovány.
Při čemž baňkování pomáhá?
Baňkování má příznivý vliv na krevní a lymfatický systém, ale pomáhá i při stimulaci nervových zakončení a žláz s vnitřní sekrecí. Významně se zlepšuje i metabolismus pokožky, takže z těla se přirozenou cestou dostávají škodlivé toxiny.
Pozor na modřiny!
Po složení baněk se na vašem těle nejprve objeví podlitiny. To sice není zdraví nebezpečné, ale například v létě nebo během plesové sezóny to není zrovna žádoucí. Dávejte si proto pozor na to, na které konkrétní místa se rozhodnete baňkování aplikovat.
Z důvodu vzniku hematomů je také třeba mezi jednotlivými aplikacemi baňkování, dodržovat dostatečný časový odstup. Na otázku, jak často dělat baňkování, však neexistuje jednoduchá odpověď. Optimální frekvence baňkování je silně individuální záležitostí.
Pro koho není terapie vhodná?
Tato terapie není vhodná pro každého. Nedoporučuje se malým dětem, těhotným a kojícím ženám. Také by na ni měli zapomenout pacienti se zdravotními problémy v oblasti krevního nebo lymfatického systému.
Pokud trpíte nějakou chronickou nemocí, zeptejte se raději svého praktického lékaře nebo specialisty, zda je pro vás vakuoterapie vhodná.
Baňky pomohou rozhýbat střeva
Baňkování nepomáhá pouze při bolestech zad, svalů, kloubů a při revmatismu.
Díky snadnému podtlaku dochází k povzbuzení vnitřních orgánů, zejména těch v břišní dutině.